Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę, łóżeczko, karuzelka
Rozwój

Sypialnia maluszka

Jeśli jeszcze nie urządziłaś sypialni dla swojego malca, koniecznie sprawdź, co powinno się w niej znaleźć. Dzięki temu szkrab będzie miał kolorowe sny.

Dziecko śpiące jak aniołek to jeden z bardziej wzruszających widoków na świecie. Aby maleństwo nocą czuło się bezpieczne i było mu wygodnie, powinno mieć sypialnię czy choćby mały, ale własny kącik do spania.

1. Łóżeczko
Najpraktyczniejsze będzie łóżeczko ze szczebelkami i regulowaną wysokością dna. Nie musisz mierzyć odległości między szczebelkami – wystarczy sprawdzić, czy łóżeczko ma atesty Państwowego Zakładu Higieny, Instytutu Technologii Drewna oraz Instytutu Matki i Dziecka. Jeśli wysokość dna można regulować, na początku połóż dziecko najwyżej. Pamiętaj jednak, że kiedy tylko maluch zacznie się obracać, chwytać szczebelków, musisz opuścić dno łóżeczka. W łóżeczku o standardowych wymiarach 120 na 60 cm (zwłaszcza z wyjmowanymi szczebelkami) dziecko może spać do trzeciego roku życia.

2. Materacyk
Wszystkie materacyki do dziecięcych łóżeczek mają atesty, więc o bezpieczeństwo malca nie musisz się martwić. Zamiast zwykłego gąbkowego, najlepiej wybierz taki z włókien naturalnych, np. gryczany czy kokosowy. Ale jeśli u twojego dziecka istnieje ryzyko alergii (np. ty masz uczulenie), skonsultuj ten zakup z pediatrą.

3. Pościel
Przez pierwszy rok życia maluch powinien spać bez poduszki. Jeśli zauważysz, że lepiej śpi, gdy może się do czegoś przytulić, połóż mu przy główce tetrową pieluszkę. Zamiast przykrywać szkraba zwykłą kołderką w bawełnianej poszewce, możesz też skorzystać z doświadczeń angielskich mam, które często otulają swoje dzieci do snu grubym, ażurowym pledem. Takie okrycie jest ciepłe, a jednocześnie zapewnia maluszkowi dostęp powietrza. Wiele niemowląt słodko śpi, gdy otula się je w ciepłe rożki.

4. Ochraniacze
Jeśli boisz się, że twój maluszek zaplącze paluszki w szczebelki albo niechcący uderzy o nie główką, możesz przywiązać do ścian łóżka specjalne materiałowe ochraniacze. Nie są jednak niezbędne, a już na pewno lepiej z nich zrezygnować, gdy masz w domu małego alergika (takie ochraniacze to niestety doskonałe siedlisko kurzu pełne uczulających roztoczy).

5. Karuzela
Wśród dodatkowych akcesoriów do łóżeczka dla niemowląt prym wiodą karuzele z obracającymi się maskotkami. Wiele dzieci lubi wpatrywać się w tańczące misie i słuchać pozytywki – taka muzyka wycisza i pozwala łagodnie przenieść się w krainę snów. Ale zdemontuj karuzelę, gdy maluch zacznie dosięgać do niej rączkami – lepiej, by nie zrzucił sobie na główkę całej konstrukcji.

 

 

 

tm_dopisek.gif

 

 

 

 

Zadbana skóra najmłodszych dzieci

Noworodek
Noworodek w domu
Chcesz powitać noworodka w bezpiecznym mieszkaniu. Czy wiesz, jak się do tego przygotować.

Chcesz powitać noworodka w bezpiecznym mieszkaniu. Czy wiesz, jak się do tego przygotować. Kiedy nowego domownika pierwszy raz wykąpać, gdzie go ułożyć. Sprawdź to, nim nadejdzie ten wyjątkowy dzień. Pierwsze spotkanie na świecie – pierwsza podróż (ze szpitala do domu) i pierwsze ubranko, pierwsze karmienie i noc we własnym łóżeczku... To wszystko może Ci się wydawać dość skomplikowane. Tyle czynności do wykonania, i jeszcze do tego chcesz je zrobić jak najlepiej... Pomożemy Ci w tym. Jak przygotować mieszkanie na przyjęcie noworodka Nie przesadzaj ze sterylną higieną. Owszem, trzeba zrobić porządek – ale nie używaj płynów odkażających. Kontakt z domowymi bakteriami to dla układu odpornościowego malca doskonały trening obrony przed mikrobami. Mieszkanie powinno być wywietrzone (uważaj na przeciągi), optymalna temperatura to 20–22 stopni C. Zawczasu przygotuj łóżeczko. Jeśli nawet w nocy będziesz spać z noworodkiem, to w ciągu dnia i tak się przyda. Zrezygnuj z baldachimu, który gromadzi kurz i ogranicza dostęp świeżego powietrza. Pięknie urządzony i pełen zabawek pokój dla noworodka tak naprawdę bardziej potrzebny jest... rodzicom. Jeśli więc Cię na to nie stać – nie martw się. Gdzie przewijać noworodka Warto kupić wygodny przewijak z miękką ceratką – ułożysz go na komodzie lub na łóżeczku. Obok postaw kosz na zużyte rzeczy, a także kosmetyki i plastikową miseczkę na wodę. Na wyciągnięcie ręki miej pieluszki i ubranka na zmianę. Nie warto kupować ich wiele, bo szybko będą za małe. Na początek wystarczy kilka pajacyków, dwie, trzy pary śpioszków, dwa, trzy kaftaniki zapinane z przodu, dwie, trzy pary skarpetek, kilka paczek pieluszek w najmniejszym rozmiarze. Czy wywieźć psa lub kota, gdy w domu jest noworodek Nie trzeba pozbywać się zwierzaka. Zadbany, dobrze ułożony czworonóg nie stanowi dla malucha...

Pielęgnacja
W pokoiku niemowlęcym
Urządzanie kącika dla maleństwa to sama przyjemność. Czy wiesz, co powinno się w nim znaleźć?

Urządzanie kącika dla maleństwa to sama przyjemność, zwłaszcza jeśli możesz przeznaczyć dla niego osobny pokoik. Czy wiesz, co powinno się w nim znaleźć? Sypialnia dla niemowlęcia musi być też wygodna dla ciebie. Młodej mamie wszystko wydaje się niezbędne. Zastanów się, co naprawdę jest Ci potrzebne i nie daj się ponieść pokusie urządzenia „najsłodszego pokoiku na świecie”. Sprzęty dla malucha muszą być praktyczne, łatwe do utrzymania w czystości i bezpieczne. Najlepiej na początek wybierz tylko te niezbędne. Z czasem dokupisz kolejne, odpowiednie do potrzeb rosnącego dziecka. Podpowiemy, co na pewno Ci się przyda. Łóżeczko Jest konieczne – to w nim będzie się koncentrować życie dziecka przez pierwszych kilka miesięcy. Łóżeczka produkowane są w dwóch wymiarach: 120x60 oraz 140x70 cm. W większym malec będzie spał do trzecich urodzin. Są modele, które rosną wraz z właścicielem – po rozmontowaniu boków zrobisz z nich tapczanik, powiększając nawet długość spania. Wybierz łóżeczko z szufladami lub pojemnikiem na pościel i trzystopniową regulacją wysokości materaca – w miarę rozwoju malucha dno będziesz opuszczać. Przydadzą się wyjmowane szczebelki lub opuszczana boczna ścianka – kiedy pociecha zacznie chodzić, sama wydostanie się z łóżeczka. Dobra rada: zastanów się, czy warto kupować kołyskę (to ok. 200 zł). Łatwo ululać w niej maleństwo, ale szybko będzie mu ciasno i niebezpiecznie, gdy zacznie się przekręcać na boki. Może poszukasz łóżeczka z biegunami (które można rozmontować)? To model bez szuflad. Materac i pościel Materacyk powinien być dość twardy. Może mieć wypełnienie naturalne (z trawy morskiej lub włókna kokosowego), lecz mniej alergizująca jest pianka poliuretanowa. Najważniejsze, by był nowy. W używanym są roztocza i kurz. Jeśli nie ma zdejmowanego pokrowca, który...

Rozwój
Budowanie bezpiecznego otoczenia dla Twojego dziecka
Zastanawiając się gdzie dziecko będzie sypiać lub zaczynając urządzać pokój dziecinny, warto pamiętać o bezpieczeństwie malucha.

Zastanawiając się gdzie dziecko będzie sypiać lub zaczynając urządzać pokój dziecinny, warto pamiętać o następujących wskazówkach dotyczących bezpieczeństwa: • Łóżeczko powinno być wystarczająco głębokie by dziecko było w nim bezpieczne, a odległości między szczebelkami nie powinna być mniejsza niż 45-65 mm (można to sprawdzić wkładając między nie puszkę coli – nie powinna się zmieścić) aby nie utknęła między nimi główka dziecka. • Jeśli kupujecie używane pomalowane łóżeczko, zdrapcie całą farbę i pomalujcie je ponownie farbą nie zawierającą ołowiu. Jeśli dziecko będzie wdychać pył lub opary zawierające ołów, może ulec zatruciu ołowiem, co może spowodować trudności z nauką oraz problemy neurologiczne. • Sprawdź łóżeczko i upewnij się, że materac jest dobrze dopasowany; w rogach łóżeczka nie powinno być żadnych wypustek, a szczyty łóżeczka nie powinny mieć dekoracyjnych wycięć, w które mogłyby dostać się kończyny dziecka. • Układaj dziecko do snu w pozycji na plecach, aby zmniejszyć ryzyko Zespołu Nagłej Śmierci Łóżeczkowej (SIDS). • Nie umieszczaj w łóżeczku poduszki. Dla bezpiecznego snu dziecko potrzebuje sztywnej, płaskiej powierzchni. • Kiedy nie jesteś w pokoju z dzieckiem upewnij się, że opuszczana ścianka łóżeczka jest podniesiona i zablokowana. • Ustaw łóżeczka z dala od okien, grzejników, lamp, dekoracji ściennych, zasłon i mebli, na które dziecko mogłoby się wspiąć i wypaść z łóżeczka. • Unikaj zasłon i rolet ze sznurami – zwisające sznurki niosą ryzyko uduszenia. Jeśli już masz je zainstalowane, koniecznie podwiąż wiszące sznurki. • Kiedy dziecko nauczy się stawać na czworakach, będziecie musieli zdjąć tą śliczną karuzelę i inne zabawki wiszące nad łóżeczkiem. Kiedy maluch nauczy się podciągać do stania, zdejmijcie...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak