Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
rodzina, mama i tata, ojciec, rodzicielstwo, tata i dziecko, mama i dziecko
Rozwój

Tłumacz języka niemowlęcego

Kiedy nie możesz dogadać się z obcokrajowcem, obserwujesz jego mowę ciała. Ten sam patent sprawdza się przy dzieciach. Wystarczy uważnie im się przyglądać, a zrozumiesz, co chcą powiedzieć.

Czasami marzysz o tym, by dzidzia miała już przynajmniej trzy lata i potrafiła wreszcie powiedzieć, co lubi. Rzecz w tym, że nie musisz tyle czekać! Zanim szkrab nauczy się języka polskiego, ty rozpocznij domowy kurs… języka niemowlęcego. Przygotowaliśmy dla ciebie ściągę z tego przedmiotu.

Smyk niektórych faworyzuje
Gdy bierzesz maleństwo na ręce, ono wierci się, wygina, wcale nie chce się uspokoić. Gdy to samo robi tata, maluszek od razu się do niego przytula. To nie znaczy, że dziecko woli tatę! Mama kojarzy mu się z karmieniem piersią, bo przecież pachnie mlekiem. Dlatego gdy tulisz malca, on instynktownie szuka piersi i pręży się.

Aż taki z niego śpioch?
Kilkudniowy maluszek prawie cały dzień śpi. Nic mu nie jest? Najprawdopodobniej przeszkadza mu światło – normalne oświetlenie pokoju jest dla noworodka zbyt jasne. Lekko zasuń zasłonki, a mały zacznie otwierać oczy.

Raz tak, raz siak
Dziecko dziwnie zachowuje się przy piersi: zaczyna ją ssać, ale po kilku łykach gryzie, odpycha się i głośno płacze. Powodem może być ból brzuszka. Maleństwo nie zdaje sobie sprawy, co się z nim dzieje, wie tylko, że boli. Ponieważ przy piersi czuje się bezpiecznie, zaczyna ją ssać. Ale po wypiciu mleka ból brzuszka jeszcze bardziej się nasila, więc smyk płacze. W takim przypadku, zamiast przystawiać do piersi, lepiej pomasuj mu brzuszek, ponoś go, pokołysz.

Kołysanki nie działają!
Wieczorem maluch nie potrafi zasnąć: kołyszesz go, bujasz, śpiewasz kołysanki, a on płacze. A może śpiewanie i kołysanie kojarzy mu się raczej z zabawą? Większość dzieci rzeczywiście dawno smacznie by zasnęła, ale twój malec może potrzebować więcej spokoju, położenia się z nim do łóżka, przytulenia, delikatnego pogłaskania po pleckach lub główce.

Wieczorne przeprawy
Przed kąpielą twoje dziecko trochę marudziło. Jednak po umyciu i nakarmieniu, zamiast zasnąć, płacze. Najprawdopodobniej jest po prostu zbyt zmęczone, by spokojnie zasnąć. Może za bardzo rozbudziliście je podczas zabawy przed kąpielą czy w wanience? Lepiej takie ekscytujące zabawy przenieść na pierwszą część dnia, a na wieczór zostawić spokojniejsze, by maluszek miał szansę się wyciszyć. Szybciej wtedy zaśnie.

Mama działa usypiająco
Gdy tylko wyjmiesz swojego malca z łóżeczka, przytula się do ciebie i znów zasypia. Choć ty chciałabyś trochę się z nim pobawić i pokazać mu świat. Dlaczego on tak dużo śpi? Od razu zasypia na twoich rękach, bo czuje się bezpiecznie. Jeśli chcesz się z nim pobawić, połóż go np. na kocyku, połaskocz włosami, pośmiej się do niego.

Dlaczego nie powinniśmy porównywać rozwoju naszych dzieci? Rady mamy 1,5-rocznej Michaliny

Tata
Z pamiętnika ojca
Tym razem będzie o wielkim zamieszaniu, poszukiwaniach odpowiedniej sukni i czapeczki oraz słodkim śnie małej w czasie jej chrztu.

Tym razem będzie o wielkim zamieszaniu, poszukiwaniach odpowiedniej sukni i czapeczki oraz słodkim śnie małej w czasie jej chrztu. Zamieszania z organizacją chrzcin jest niemal tyle, co ze ślubem. Trzeba się umówić w kościele, przygotować obiad, zaprosić gości. Małgosia jest tak przejęta, że między nami co chwilę iskrzy. A Agatka? Nie za bardzo wie, co się dzieje. – Będziemy cię chrzcić, kochanie – mówię do niej. – Aguu? – odpowiada. I uśmiecha się. Ostatnio uśmiecha się już tak słodko, że co chwilę miękną mi kolana. Wybieramy wariant skromny – zapraszamy tylko najbliższą rodzinę i garstkę przyjaciół. Wbrew narodowej tradycji oznajmiam, że nie będzie mocnego alkoholu. Po lampce wina na głowę. W końcu to święto naszego dziecka, więc dlaczego mamy przy nim pić alkohol? Trzeba też zorganizować jakieś noclegi dla części rodziny. Wszystko to jednak malutki drobiażdżek przy problemie najistotniejszym: jak ubrać Agatkę. Piękna i nieświadoma Nie mogłem się nadziwić, jak można się przejmować ciuszkami dla dziecka, skoro ono i tak nie rozróżnia eleganckiego sweterka od spranego śpiocha. Najważniejsze, moim zdaniem, powinno być jedno kryterium: żeby małej było wygodnie. Ale nikt się ze mną w tej kwestii nie zgadzał. A już na pewno nie moja żona i mama chrzestna. Zorganizowały ze trzy wyprawy do sklepów, żeby wybrać dla Agatki strój. Ale przyznam szczerze, jak już wybrały... to serce mi zamarło. Piękny sweterek zapinany na guziczki, cieniutka spódniczka z woalu, a na główkę dziergana czapeczka. Córka wyglądała szałowo! Choć nadal nie sądzę, by to dostrzegła. Słodki aniołek W kościele Małgosia była dumna jak paw. Z trójki chrzczonych tego dnia dzieci tylko Agatka nie płakała. Pewnie dlatego, że prawie cały czas spała. Trzymałem ją na rękach, a ona drzemała w swojej ulubionej pozycji – z głową na...

Pielęgnacja
Jego pierwszy raz...
Pamiętaj, że maluszek nie lubi niespodzianek. Lepiej dobrze go przygotuj na nowe wydarzenia.

  Jeśli mówisz dziecku, że idziecie na spacer, nie skręcaj z nim nagle do dentysty czy fryzjera. Lepiej dobrze go przygotuj na nowe wydarzenia. Podpowiadamy Ci, jak to zrobić! W życiu każdego maluszka ciągle zdarza się coś po raz pierwszy. Czasami nieznane jeszcze miejsca i sytuacje nie robią na nim większego wrażenia i są przyjmowane całkowicie naturalnie. Jednak niektóre nowe wydarzenia bywają dużym przeżyciem nie tylko dla szkraba, ale również dla jego mamy (czasem nawet większym dla Ciebie!). …na basenie Maluszki uwielbiają zabawy w wodzie. To dla nich nie tylko wielka przyjemność, ale też wspaniała gimnastyka i hartowanie organizmu. Pierwsze „lekcje” pluskania najlepiej zafundować smykowi, gdy tylko zacznie sztywno trzymać główkę (zwykle już w trzecim miesiącu życia). Oczywiście na początku nie chodzi o naukę pływania, ale o to, by maluszek oswoił się z wodą, z jej charakterystycznym zapachem oraz z odgłosami, jakie panują w basenowej hali. Zanim wybierzesz się z malcem na pływalnię, koniecznie sprawdź, czy jest ona przystosowana dla dzieci. Musi mieć cieplejszą, ozonowaną (a nie chlorowaną) wodę. Pierwsze harce nie powinny trwać dłużej niż pół godziny. Uwaga! Koniecznie zapytaj pediatrę, czy nie widzi przeciwwskazań, by iść z malcem na basen. Ekwipunek małego pływaka Niemowlakowi wystarczy specjalna pieluszka, która nie nasiąka wodą, i miękki ręcznik z kapturkiem lub szlafroczek. Możesz też wypróbować specjalne kółko dla niemowlaków firmy Freds Swim Academy Polska. Starszy szkrab oprócz tego powinien mieć pływaczki na ramiona, czepek i plastikowe sandałki, w których bezpiecznie przejdzie z przebieralni do hali z basenem. …w supermarkecie Im później maluszek go odwiedzi, tym lepiej. Centra handlowe to miejsca, gdzie malec bardzo łatwo może się przeziębić. Hałas, silne jarzeniowe światło i duże zmiany...

mama, niemowlę, zabawa, śmiech
Rozwój
Prawdy i mity o nauce mówienia
„Dziewczynki uczą się mówić szybciej niż chłopcy”. „Nie martw się, jeśli synek trochę się jąka. Wszystko samo się wyrówna!”. Czy to, co mówi ci babcia i koleżanka, jest prawdą?

Adasiowi od urodzenia buzia się nie zamykała; najpierw krzyczał i mówił swoje: „a gu, bu, gli, kli”, potem nie mógł się nacieszyć ciągłym powtarzaniem „ma-ma-ma”, „ba-ba-ba”. Zosia odwrotnie: leżała cichutko, rodzice nawet się martwili, że możecoś nie jest w porządku. Dziś Adaś i Zosia mają prawie trzy latka, gadają niemal bez przerwy. Jak więc rozwija się mowa dziecka? Można tu coś zmienić i przyspieszyć? Karmienie piersią pomaga w rozwoju mowy Tak. Gdy dziecko ssie pierś, ruchy języka oraz żuchwy są takie same jak potem w trakcie mówienia. Wargi szczelnie obejmują brodawkę, język zostaje cofnięty, a jego tylna część unosi się do podniebienia miękkiego. To wszystko przyda się potem dziecku w czasie mówienia. Przy ssaniu mleka przez smoczek wygląda to nieco inaczej: język jest płaski, nie pracuje jego czubek ani mięśnie warg. Dlatego jeśli nie karmisz piersią, wybieraj smoczki (są do kupienia), które będą wymuszały podobne ruchy języka jak przy ssaniu piersi (więcej na str. 26). Ale przede wszystkim pod koniec pierwszego roku odzwyczajaj już maluszka od smoczka. Zdarza się, że dzieci ssą go nawet do trzeciego, czwartego roku życia. Niestety, często powoduje to wady zgryzu, a także wiele problemów z mówieniem, takich jak seplenienie. Język słabo pracuje, stąd potem malec ma problem z wymówieniem niektórych głosek wymagających jego sporej sprawności, np. s, z, c, z, sz, dż, cz, sz, ż oraz r. Noworodek jeszcze nie umie nic powiedzieć Nie. Dziecko „mówi” już od urodzenia. W pierwszym miesiącu życia krzykiem sygnalizuje swoje potrzeby (głód, zmęczenie, zimno). Zaczyna rozumieć, że pojawiasz się wtedy, gdy płacze. To jest już początek komunikacji językowej! Zwracaj uwagę na mowę malca od pierwszych miesięcy Tak. Już w krzyku noworodka można rozpoznać dźwięki. W drugim miesiącu życia dziecko...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak