Reklama

Zabawki, które zachęcają dziecko do leżenia na brzuchu, obracania się na boki, wyciągania ręki, pełzania i raczkowania są ważniejsze, niż może się zdawać na pierwszy rzut oka.
Dzięki nim malec rozwija tzw. dużą motorykę, a więc – nie zdając sobie z tego sprawy i świetnie się bawiąc – intensywnie trenuje mięśnie odpowiedzialne za ruchy ramion, nóg, stóp, grzbietu, brzucha i całego ciała.
Uczy się także koordynować ich pracę, bo przecież nie przychodzi na świat z tą umiejętnością.

Reklama

Rozwój od pierwszych dni życia

Tuż po narodzinach sterujący ciałem mózg maleństwa jest niczym niedoświadczony lalkarz, który bez ładu i składu pociąga to tym, to tamtym sznurkiem. Dziecko np. zgina i prostuje nóżki, ale jego ruchy są jeszcze bezładne i nie zależą od jego woli.
Mózg przejmuje kontrolę nad ciałem maluszka etapami, w kierunku od głowy ku stopom (najpierw dziecko uczy się unosić i obracać głowę, potem panować nad tułowiem, biodrami i kolanami, a na końcu nad stopami) oraz od środka ciała ku palcom (najpierw maluszek zaczyna kontrolować barki, potem ramiona, na końcu palce).
Wszystko to odbywa się krok po kroku i niczego nie da się tu zrobić na skróty.
Codzienny trening całego ciała podczas zabawy jest kluczowy dla sprawności fizycznej malucha – obecnej i przyszłej. Nie chodzi tylko o siłę mięśni i kondycję, ale także o świadomość własnego ciała i koordynację.
Beztrosko się bawiąc, dziecko pracuje nad tym, by kiedyś nie potykać się o własne nogi, nie męczyć z byle powodu, z łatwością uczyć się bardziej złożonych czynności (takich jak np. jazda na rowerze) i dobrze się czuć zarówno na lodowisku, jak i w sali fitness czy na basenie.
Zdrowemu dziecku nie trzeba pokazywać jak pokonywać kolejne etapy rozwoju. To, jak obracać się z brzucha na plecy i odwrotnie, jak wyciągać ramię w konkretnym kierunku, jak pełzać, a potem raczkować, ma zapisane w genach. Ważne jest to, by dziecko miało swobodę ruchu i ciekawe otoczenie (a więc przede wszystkim odpowiednie zabawki), które budzić będą jego ciekawość, a przez to zachęcać do wysiłku i pokonywania trudności.
Jakie zabawki mogą pomóc dziecku w rozwijaniu sprawności całego ciała?

Gimnastyka dla bobasa z pałąkami – Leśna Kraina

Kolorowa mata edukacyjna z mnóstwem zawieszonych na pałąkach zabawek sprawia, że w dziecku budzi się gotowy do podjęcia wysiłku odkrywca. Kolorowe zawieszki zaciekawiają: bobas stara się unieść głowę, by je dostrzec, trenuje przekręcanie się z brzuszka na plecy i odwrotnie, wyciąga ramiona w stronę zawieszek, wreszcie uczy się samodzielnie przemieszczać w ich stronę.

materiały prasowe

Bawiąc się, gimnastykuje wszystkie partie mięśni i sprawia, że stopniowo jego ruchy stają się coraz lepiej skoordynowane.
Mata nie znudzi się dziecku szybko, bo jest w niej wiele do odkrycia: ptaszek ze światełkiem i muzyką, łatwy do uchwycenia bóbr, szeleszczący borsuk, zabawka a kuku, lśniące satynowe wstążki, wibrująca zabawka-zawieszka, gryzak i lusterko.

materiały prasowe

Warto także wiedzieć, że mata „rośnie” wraz z dzieckiem. Niemowlę do 6. miesiąca życia bawi się na niej, głównie leżąc na brzuchu i sięgając po zabawki. Nieco starszy bobas ćwiczy ruchy całego ciała (może się na niej turlać i bawić na siedząco), a także ruchy precyzyjne, związane z chwytaniem zabawek i manipulowaniem nimi.
Pałąki można regulować, dzięki czemu całość łatwo dostosować do aktualnych potrzeb małego użytkownika.

Mata interaktywna Gigant 100x150 cm – Zabawa na łące

Ta bajecznie kolorowa mata edukacyjna jest naprawdę ogromna: ma wymiary 100 na 150 cm. Dzięki imponującym rozmiarom jest dla dziecka niczym sala treningowa, na której może ono ćwiczyć (także w towarzystwie innego dziecka lub opiekuna!) wszystkie mięśnie ciała.

materiały prasowe

Mata daje pełną swobodę ruchu, na którą dziecko nie mogłoby liczyć między szczebelkami łóżeczka, a tym bardziej w leżaczku. Zapewnia nie tylko komfort, ale i bezpieczeństwo: jest mięciutka, więc można bez obaw ćwiczyć na niej obroty, turlać się, bawić na siedząco, pełzać, raczkować i eksperymentować z ruchem na wszelkie możliwe sposoby.
Regulowane, wolnostojące, całkowicie bezpieczne lusterko przykuwa uwagę maluszka – obserwując własne odbicie, dziecko chętniej leży na brzuchu, ćwicząc przy okazji unoszenie głowy i wzmacniając mięśnie grzbietu.
Zabawka jest wyposażona także w mnóstwo innych, angażujących jego uwagę elementów, np. zabawkę a kuku w drzewku, elementy, które szeleszczą i takie, które są delikatne i miękkie w dotyku, gryzaczek-marchewkę, szeleszczącą sztruksową kieszonkę, delikatne satynowe wstążeczki oraz kółeczko, które umożliwia przypięcie dodatkowej zabawki.

materiały prasowe

Choć mata jest bardzo duża, łatwo przenosić ją z miejsca na miejsce – bez trudu można ją złożyć i zapiąć na guzik. Można z niej korzystać zarówno w domu, jak i na zewnątrz, np. w ogrodzie czy na plaży, gdzie stanie się kolorowym placykiem zabaw. Może służyć także za miejsce do przewijania.

Mata interaktywna Gigant 100x150 cm – Magiczna Kraina (czarno-biała)

Mata Magiczna Kraina jest równie wielka jak wspomniana już mata Zabawa na łące i dzięki temu ma te same zalety – przede wszystkim dużo miejsca na to, by swobodnie i bezpiecznie ćwiczyć wszystkie partie ciała. Różni się kolorystyką: kontrastowy czarno-biały (z dodatkiem kilku innych kolorów) design stymuluje zmysł wzroku.

materiały prasowe

Mata ma mnóstwo elementów, które zaciekawiają dziecko i zachęcają je do ruchu, m.in. miękką pluszową chmurę, błyszczące satynowe wstążki, angażujący domek a ku-ku, szeleszczącą gwiazdkę, gryzak w kształcie gwiazdki i bezpieczne lusterko

materiały prasowe

Uchwyt, guzik z pętelką i elastyczny przycisk ułatwiają jej składanie i przenoszenie.Można z niej korzystać zarówno w domu, jak i na zewnątrz, np. w ogrodzie czy na plaży, gdzie stanie się kolorowym placykiem zabaw. Może służyć także za miejsce do przewijania.

Gimnastyka dla bobasa z pałąkami Kick&Play – Farma

Ta innowacyjna mata z pałąkami została pomyślana w taki sposób, by rozwój ruchowy dziecka był maksymalnie aktywny. Zabawka zachęca brzdąca do unoszenia głowy, wspomaga naukę kontrolowania ruchów ręki i koordynację wzrokowo-ruchową oraz doskonali sprawność całego ciała.

materiały prasowe

Gdy dziecko jest jeszcze bardzo małe, możesz unieść i połączyć na obwodzie brzegi maty, tworząc dla niego przytulne i dające poczucie bezpieczeństwa gniazdko.
Na tym jednak nie koniec, bo mata dostosowuje się do zmieniających się potrzeb małego użytkownika. Możesz na przykład umieścić na niej zabawki w taki sposób, by na danym etapie rozwoju najlepiej stymulować rozwój dziecka: najpierw w zasięgu jego rąk, by wspierać koordynację wzrokowo-ruchową, potem nieco dalej, by skłonić je do przemieszczania się. Wyjątkowy, przesuwany łącznik pałąków sprawia, że można dostosowywać ich ułożenie do aktualnych potrzeb rozwojowych malca.

materiały prasowe

Zabawka pozwala także na regulowanie poziomu stymulacji: pałąki można ustawiać w różny sposób, zabawki przesuwać, a światełka i muzykę włączać lub wyłączać.
Mata ma mnóstwo elementów, które budzą ciekawość i przez to zachęcają do treningu. Są wśród nich: bezpieczne lusterko, elementy świecące i grające, dzwoneczek Krówka, podskakująca zawieszka Króliczek, gryzaczek w kształcie słonecznika i drugi, w kształcie marchewki z kieszonką a - ku ku, błyszczące, satynowe wstążki, karuzelka z ptaszkiem.
Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest panel muzyczny, którym bobas może się bawić, leżąc na plecach albo na brzuchu: na początku może uderzać w niego nóżkami, a potem także manipulować przy nim rękami.

Interaktywna zabawka – Słonik Samuel

Słonik Samuel jest nie tylko uroczy, ale i mądry: reaguje na to, co robi malec, a przez to zachęca go do aktywności, a więc treningu usprawniającego całe jego ciało. Słonikiem Samuelem można się bawić na różne sposoby, dlatego – podobnie jak wspomniane wyżej maty – „rośnie” wraz z maluchem.

materiały prasowe

Słonik ma elastyczny, harmonijkowy korpus, który można rozciągać i wyginać w różne strony, koraliki w kołach i w wirującej kuli, które wydają interesujące dźwięki oraz obracającą się głowę i elementy z szeleszczących tkanin, które aż się proszą, by je chwytać. Bawiąc się Słonikiem Samuelem, dziecko ćwiczy mnóstwo różnych umiejętności (w tym ruchy precyzyjne) i pracuje nad sprawnością całego ciała: zabawka zachęca do mobilności, np. do tego, by raczkować – maszerować po nią na czworakach, gdy znajdzie się poza zasięgiem rąk.

materiały prasowe

To ważne, ponieważ raczkowanie to bardzo ważny etap, bo wymaga ruchu naprzemiennego. Angażuje obie półkule mózgowe – lewą, która zawiaduje prawą stroną ciała, i prawą, która odpowiada za lewą – a przez to usprawnia koordynację całego ciała.

Reklama

Artykuł powstał z udziałem Marko

Reklama
Reklama
Reklama