7-miesięczne dziecko powinno podwoić już wagę urodzeniową i oprócz tego przybrać jeszcze ok. 0,7-1 kg. Dzieci podwajają wagę urodzeniową w 5-6 miesiącu życia. Potem zaczynają nieco wolniej przybierać na wadze, bo ok. 0,4-0,5 kg miesięcznie.

Reklama

Od czego zależy waga maluszka?

Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Siatki centylowe Czytaj więcej

Na tym etapie rozwoju dzieci karmione piersią, które dotąd były pulchne, szczupleją. Z kolei dzieci karmione mlekiem modyfikowanym teraz mogą zrobić się okrąglejsze. Na wagę 7-miesięcznego dziecka wpływa także jego temperament i zakres ruchów. Dziecko spokojne, które mało się rusza, prawdopodobnie będzie pulchniejsze. Z kolei ruchliwe, energiczne dziecko spali więcej kalorii, a mniej "odłoży".

Pamiętaj, że waga urodzeniowa jest punktem wyjścia do oceny, czy waga 7-miesięcznego dziecka jest w normie. Służą do tego siatki centylowe, które pomagają określić, jak się mają waga i wzrost dziecka w stosunku do średnich wyników dla dzieci w tym wieku. Waga między 25. a 75. centylem jest w normie. Norma rozszerzona to 10.-90. centyl.

Kiedy udać się do lekarza?

Bezwzględnie powinnaś zgłosić się do pediatry, jeżeli dziecko nagle zaczyna tracić na wadze. Skontaktuj się z nim także, jeżeli dziecko zbyt wolno przybiera na wadze i znacznie odstaje od norm dla jego wieku. Lekarz oceni, czy jest to powód do niepokoju, czy cecha indywidualna twojego dziecka.

Dzieci karmione piersią są zazwyczaj szczuplejsze od rówieśników karmionych butelką. Także ruchliwe dzieci będą wolniej przybierać na wadze od swoich spokojnych rówieśników. Prawdopodobnie wprowadziłaś już do jadłospisu dziecka stałe pokarmy. Dziecko trawi je inaczej niż twoje mleko, więc nie denerwuj się kilkudniowym przestojem na wadze. Natomiast utrata wagi może świadczyć o nietolerancji jakiegoś składnika pokarmowego. Waga poniżej 10. centyla określana jest jako niedowaga. Skrajna niedowaga to waga poniżej 3. centyla.

Zobacz także

Pójdź do lekarza także wtedy, jeżeli waga twojego dziecka jest znacznie większa niż dwukrotność wagi urodzeniowej - normą dla 7-miesięcznego dziecka jest 2 x waga urodzeniowa + 1kg. Dziecko zbyt pulchne, żeby się ruszać lub dziecko lub dziecko, któremu szybciej przybywa kilogramów niż centymetrów, zaprowadź do lekarza. Omów z nim metody zapobiegania nadwadze u dziecka. W pozostałych przypadkach sprawdź najpierw budowę ciała malucha. Dziecko duże i ciężkie, ale też wysokie, o dużych dłoniach i stopach widocznie ma takie predyspozycje genetyczne.

Reklama

Dzieci w tym wieku nie wolno samemu odchudzać. Ograniczanie pokarmu powoduje niedostatek składników odżywczych, co hamuje rozwój, i może prowadzić do zaburzeń apetytu w przyszłości.

Reklama
Reklama
Reklama