W drugim półroczu życia dziecko powinno przybierać na wadze ok. 0,3-0,4 kg miesięcznie. Na tym etapie rozwoju dzieci karmione piersią, które dotąd były pulchne, szczupleją. Z kolei dzieci karmione mlekiem modyfikowanym teraz mogą zrobić się okrąglejsze. Na wagę 8-miesięcznego dziecka wpływa także jego temperament i zakres ruchów. Dziecko spokojne, które mało się rusza, prawdopodobnie będzie pulchniejsze. Z kolei ruchliwe, energiczne dziecko spali więcej kalorii, a mniej "odłoży".

Reklama

Oblicz prawidłową wagę

Punktem wyjścia do oceny wagi 8-miesięcznego dziecka jest jego waga urodzeniowa. Nie spodziewaj się, że dziecko z niską masą urodzeniową, po kilku miesiącach będzie miało taką samą wagę, jak jego więksi rówieśnicy. Tak samo w drugą stronę – dzieci o dużej wadze urodzeniowej raczej nie staną się małe. W 8. miesiącu życia dziecko powinno ważyć o 1-1,5 kg więcej, niż w momencie podwojenia wagi urodzeniowej. Czyli:
2 x waga urodzeniowa + ok. 1,5 kg = waga 8-miesięcznego dziecka
Jeżeli więc dziecko w momencie urodzenia ważyło 3 kg, da nam to proste przykładowe równanie:
2 x 3 kg + 1,5 kg = 7,5 kg

Siatki centylowe

Możesz sprawdzić, czy waga dziecka jest w normie, na siatce centylowej. Jest to narzędzie, które pomaga określić, jak się mają waga i wzrost dziecka w stosunku do średnich wyników dla dzieci w danym wieku. Waga między 25. a 75. centylem jest w normie. Norma rozszerzona to 10-90 centyl. Waga poniżej 10. centyla jest poniżej normy. Niedoborem masy u dzieci zajmuje się m.in. endokrynolog. Jeżeli twoje dziecko znacznie odstaje od normy, poproś swojego pediatrę o skierowanie do specjalisty.

Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

kalkulator wagi dziecka Czytaj więcej

Natomiast jesli dziecko jest zbyt pulchne, żeby się ruszać lub dziecko, któremu szybciej przybywa kilogramów niż centymetrów, zaprowadź do lekarza. Omów z nim metody przeciwdziałania nadwadze. W pozostałych przypadkach sprawdź najpierw budowę ciała malucha. Dziecko duże i ciężkie, ale też wysokie, o dużych dłoniach i stopach prawdopodobnie ma takie predyspozycje genetyczne.

Zobacz także
Reklama

Pamiętaj, że dzieci w tym wieku nie wolno samemu odchudzać! Ograniczanie pokarmu powoduje niedostatek składników odżywczych, co hamuje rozwój niemowlęcia, i może prowadzić do zaburzeń apetytu w przyszłości. Nie wprowadzaj także diet eliminacyjnych na własną rękę.

Reklama
Reklama
Reklama