Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
mama, niemowlę
Rozwój

Warto naśladować

Dziecko już od kołyski ćwiczy sztukę wzbudzania zachwytu. Zobacz, jak się tego uczy i co mu to daje.

Mały nosek, wielkie oczka i słodki zapach. Natura wyposażyła noworodka w cechy, które instynktownie wyzwalają u większości dorosłych czułość i uczucia opiekuńcze. Jednak w kolejnych miesiącach życia niemowlę odkrywa, że podziw może wzbudzać znacznie więcej jego zachowań.

Kilkumiesięczny bobas zaczyna więc uczyć się coraz to nowych sztuczek – od przybijania piątki po nieco trudniejsze pokazywanie, gdzie miś ma oczko. Wie, kiedy warto się uśmiechnąć, a kiedy puścić oczko. Umie rozpoznać oznaki zachwytu (śmiech mamy, jej rozszerzone źrenice, entuzjastyczne oklaski) i zdaje sobie sprawę, jak ten cel osiągnąć.

Akcja i reakcja
„Co się stanie, jeśli pociągnę mamę za włosy? Oj, chyba to nie był dobry pomysł… A co, jeśli się do niej uśmiechnę? To jej się podoba!”. Maluch uważnie obserwuje twoją mimikę i zachowanie. Już półroczne dziecko zdaje sobie sprawę z tego, że stanowcze „nie” jest wyrazem dezaprobaty, a z kolei wesołe „brawo!” oznacza podziw. Zawsze reaguj na sztuczki malca. Dzięki temu nie tylko wpoisz mu zasady społeczne („tak” dla głaskania, „nie” dla szczypania!), ale wzmocnisz też jego poczucie własnej wartości.
O tym pamiętaj! Coraz lepsza pamięć pozwala dziecku przyswoić sobie zasady panujące w domu. Aby mu w tym pomóc, reaguj tak samo na podobne zachowania dziecka. Nie może być tak, że raz zachwycasz się tym, że dziecko bawi się pilotem i umie naciskać guziczki, a innym razem złościsz się i krzyczysz. Taka niekonsekwencja jest dla dziecka niezrozumiała i uczy, że nie należy tak do końca brać pod uwagę tego, co mówią rodzice.

Teatr jednego aktora
Dziesięciomiesięczny maluch będzie posłusznie machał rączką na pożegnanie, wtykał palec w oczko lalki i podawał dłoń (a nawet obie), robiąc „cześć!” – jeśli tylko te wysiłki zostaną nagrodzone twoimi brawami. Dla małego dziecka uznanie rodziców jest rzeczą najważniejszą na świecie.
Kiedy maluch zrozumie, że może wpływać na humor obserwatorów, będzie robił wszystko, aby tylko zasłużyć na twoje uznanie. To świetny moment na ćwiczenie kolejnych umiejętności. Maluch wie już, jak robić „a kuku!”? Pokaż mu zatem, gdzie sroczka ważyła kaszkę, albo naucz go, jak trzeba klaskać „kosi, kosi łapki”. Najczęściej dzieci do upadłego ćwiczą nowe sztuczki, ale kiedy dobrze się już ich nauczą, przestają się nimi zajmować. Nowe wyzwania to dobry trening dla rozwijającego się mózgu maluszka.
O tym pamiętaj! Choć twoja pociecha zrobiłaby dla ciebie wszystko, nie wymagaj od niej za wiele. Namawianie do jedzenia, kiedy malec nie jest głodny, albo do prezentowania sztuczek przed całkiem obcymi gośćmi, może go rozdrażnić.

Zabawa w naśladowanie
Półroczne dziecko łapie w lot, że jeśli uda mu się powtórzyć twoje zachowanie, w zamian usłyszy gromkie brawa. Wykorzystaj to. Pokazuj mu, jak należy trzymać łyżeczkę, jak myć buzię i rączki (roczne dziecko już sobie z tym poradzi). W tym czasie zaczynają się także pierwsze „rozmowy” z maluszkiem. Najedzone i wyspane niemowlę będzie gaworzyć bez ustanku, naśladując ton twojego głosu i mimikę. Postaraj się jak najczęściej rozmawiać w ten sposób z maluszkiem. Jego pocieszne gugania są wstępem do nauki mówienia.
O tym pamiętaj! Roczny maluch obserwuje cię cały czas. Dlatego w tym okresie musisz mieć się stale na baczności. Jeśli nie chcesz, by nauczył się, jak włączać twoją komórkę, lepiej nigdy tego przy nim nie rób.

Nie drażnij lwa
Maluch dość szybko uczy się, że swoim działaniem może komuś sprawić przykrość. Ale to wcale nie znaczy, że zawsze będzie umiał powstrzymać się od niegrzecznych zachowań. Wystarczy, że poczuje się niezadowolony, zniecierpliwiony albo po prostu senny, by jego paluszki znalazły się niebezpiecznie blisko twojej fryzury.
Roczny malec może gryźć, drapać albo bić – i nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Nawet jeśli dziecko rozumie już słowo „nie”, to nie zawsze umie zapanować nad sobą. I nie jest to spowodowane jego paskudnym charakterkiem, ale po prostu niedojrzałością emocjonalną. Dlatego jeśli widzisz, że nadchodzi burza, postaraj się szybko odwrócić uwagę malucha. Gdy jednak nie zdoła on powstrzymać złości, okaż mu swoje niezadowolenie. Możesz nieco się odsunąć, pogrozić palcem i zmarszczyć brwi. To pomoże mu zrozumieć, że jego zachowanie wcale ci się nie podoba.
O tym pamiętaj! Podczas wybuchów dziecięcego gniewu, tylko twój spokój i opanowanie mogą uratować sytuację.

Pozytywna dyscyplina
System nagród i kar musi jeszcze poczekać. Ale już od pierwszych dni możesz pomóc dziecku zrozumieć, czego od niego oczekujesz. Dlatego w waszym domu po narodzinach maleństwa powinny zadomowić się:
- konsekwencja – życie w chaosie, w którym nie da się niczego przewidzieć, jest dla dziecka męczące,
- rutyna – rytuały pomogą przewidywać następstwo zdarzeń i pogodzić się z nieuniknioną kąpielą albo usypianiem,
- poczucie humoru - nawet mały lord ma prawo do gorszego dnia. Potraktuj więc jego słabości z przymrużeniem oka.


Konsultacja: dr Grażyna Katra, psycholog, pracuje w Zakładzie Wychowania i Rozwoju na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.

 

 

 

td_dopisek.gif

 

 

 

 

Jak podnosić niemowlę – 2 techniki i instrukcja na filmie

Zdrowie
Kłopoty z oczkami
Oj, jest ich niemało, bo oczy maluszka są wrażliwe i skłonne do podrażnień. Pamiętaj, że nieleczone infekcje grożą pogorszeniem wzroku. Zobacz, jak postępować, gdy nadejdą kłopoty.

  Jęczmień Taką nazwę nosi zgrubienie na powiece, początkowo czerwone, z czasem pęczniejące i przybierające kształt i barwę ziarna zboża, od którego wzięło nazwę. Ale swędzi! Dziecku trudno jest się powstrzymać od pocierania bolącego miejsca, dlatego warto założyć na chore oko opatrunek z kawałka wyjałowionej gazy. Pamiętaj o higienie. Jęczmień wywołują bakterie (gronkowce), jest bardzo zaraźliwy (może się przenieść z jednego oka na drugie). Po każdym przemyciu powieki umyj ręce. Często też myj dziecku rączki i nie używaj jego ręcznika. To ważne! Nigdy nie lecz jęczmienia na własną rękę: nie wyciskaj go ani nie ugniataj. W leczeniu pomoże maść z antybiotykiem. W przypadku wystąpienia tzw. mnogich jęczmieni niezbędne bywa podanie antybiotyku doustnie. Zapalenie spojówek Błona pokrywająca oko jest bardzo delikatna i można ją łatwo podrażnić. Wtedy pojawia się zapalenie. Skąd się bierze? Zapalenie spojówek może być wywołane brakiem higieny albo podrażnieniem oka, np. przez dym papierosowy, kurz czy słońce. Zdarza się, że oko jest zaatakowane przez bakterie, wirusy albo grzyby. Nawracające zapalenie spojówek może być objawem alergii. Swędzi i piecze. Najczęściej zapalenie spojówek pojawia się w jednym oku, a po kilku dniach obejmuje również drugie. Dziecko łzawi, odwraca się od światła, pociera rączką oczy, aby uśmierzyć pieczenie. Oczka są przekrwione i często z wydzieliną. W zapaleniu wywołanym przez bakterie wydzielina jest gęsta i ropna, natomiast w tym wywołanym przez wirusy – wodnista. Dziesięć dni. Mniej więcej tyle trwa leczenie bakteryjnego zapalenia spojówek. Na szczęście podrażnienie wywołane np. przez kurz mija trochę szybciej, czasem nawet już po trzech dniach. Przemywaj! Zacznij od umycia powiek wacikiem od zewnętrznego kącika. Potem rozchyl powieki palcami i wpuść do środka kropelki. Uważaj,...

niemowlę, oczy
Zdrowie
Kłopoty z oczkami
Twój maluszek trze oczka, po policzkach płyną mu łzy albo zdarza mu się zezować? Może powinien go zbadać okulista. Sprawdź, kiedy jest to konieczne.

  Swędzenie i pieczenie Spojówka jest bardzo delikatna i łatwo ją można podrażnić. Nigdy nie lekceważ zapalenia spojówek, bo niewyleczona do końca infekcja najpewniej powróci po kilku tygodniach. Objawy. Najczęściej zapalenie pojawia się w jednym oczku, a po kilku dniach obejmuje również drugie. Dziecko łzawi, odwraca się od światła, pociera oczy rączką, próbując zmniejszyć dolegliwości. Spojówki są przekrwione, rzęsy często zlepia wydzielina. W zapaleniu bakteryjnym jest ona gęsta i ropna, w wirusowym – wodnista. Przyczyny. Zapalenie spojówek może być wywołane brakiem higieny albo podrażnieniem oka, np. przez dym papierosowy, drobinki kurzu, piasek albo ostre słońce. Często też zdarza się, że oczko jest zaatakowane przez bakterie, wirusy albo grzyby. Zapalenie spojówek bywa również następstwem alergii. Czas trwania. Najczęściej choroba trwa od trzech dni do dwóch tygodni. Leczenie. Przemywaj oczko 0,9% NaCl, to pomaga złagodzić dolegliwości. Choroń oczy maluszka przed silnym światłem (w domu możesz zasunąć zasłony, na spacerze postaw w wózku budkę) i postaraj się powstrzymać go od pocierania oka. Jeśli rzęsy są sklejone po śnie, przyłóż okład z jałowego gazika namoczonego w soli fizjologicznej. Zapobiegaj! Często sama myj ręce, a już koniecznie zrób to, gdy skończysz zmianiać dziecku pieluszkę i po powrocie ze spaceru. Nie używaj cudzych ręczników, często zmieniaj pościel. Ucz malca, by nie dotykał oczu. Kiedy do lekarza? Jeśli zapalenie pojawi się u niemowlęcia, skontaktuj się z lekarzem jak najszybciej. Zrób to także, jeśli zapalenie spojówek nie mija po 3–4 dniach, gdy malec skarży się na ból pod powieką albo swędzenie. Okulista przepisze właściwe leki i problem minie. Zez, czyli uciekające oczka Mięśnie dziecięcych oczu są jeszcze zbyt słabe, aby w pełni kontrolować widzenie. To częsty problem...

niemowlę, ciało
Rozwój
Poznaję swoje ciało
Zanim niemowlę ruszy na podbój świata, najpierw poznaje samo siebie. To niełatwe zadanie dla kogoś, kto dysponuje jedynie małą buzią i nieporadnymi rączkami.

Noworodek nie zdaje sobie sprawy z granic swojego ciała. Ba, nie wie nawet, że jest samodzielną i odrębną od mamy istotą. Świadomość własnego ja rodzi się w głowie dziecka powoli i stopniowo. Zobacz, jak przebiega ten proces. Uczę się posługiwać rączkami Pierwszymi działaniami dziecka rządzą wrodzone odruchy. Dzięki temu noworodek, nawet nie wiedząc o istnieniu swojej buzi, umie odwrócić głowę w stronę maminej piersi i zacisnąć wargi na brodawce. Pierwsze nieśmiałe myśli o posiadaniu własnego ciała pojawią się na początku 3. miesiąca życia. Na samym początku objawią się dziecku jego własne dłonie. Najpierw będzie tylko przyglądać się im z niekłamanym zdziwieniem, ale bardzo szybko nauczy się robić z nich użytek. Małe rączki chwycą mamę za włosy, przeniosą do buzi każdą zabawkę (by tam zajęły się nią język i wargi, których możliwości malec także zdążył już poznać), dosięgną zawieszonej kilkanaście centymetrów nad głową karuzeli. Nasza rada Bawcie się w odkrywanie ciała. Pokazuj: „tu jest oczko”, „tu jest nosek” itd. Potem weź dłoń dziecka i poprowadź ją delikatnie do swojej twarzy. Malec będzie zafascynowany! Czy to ja, czy nie ja? – niemowlę i lustro Już trzy-, czteromiesięczne niemowlę z zachwytem wpatruje się w postawione przed nim lusterko, choć tak naprawdę nie zdaje sobie sprawy, że ten drugi, mrugający z naprzeciwka niemowlak to jedynie odbicie. Zanim się o tym przekona upłynie prawie cały rok (najczęściej dzieje się to już po pierwszych urodzinach). Jeśli maźniesz szminką nosek dziecka, najpewniej będzie starał się zeskrobać czerwoną plamkę z lustrzanej tafli. Według psychologów takie zachowanie to dowód na to, że jeszcze nie zdaje sobie do końca sprawy z własnej cielesności. Nasza rada Pomożesz malcowi zrozumieć magię zwierciadła, przeglądając się razem z nim. Pokazuj palcem...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak