Wzrok dziecka w chwili narodzin jest bardzo niedoskonały - to naturalna ochrona dla noworodka, bo przecież i tak dociera do niego mnóstwo nowych bodźców. Potrzeba około trzech miesięcy, żeby dziecko zaczęło widzieć w miarę ostro, widząc nie tylko jasne i ciemne plamy, ale odróżniając od siebie przedmioty.

Reklama

Jak widzi noworodek?

Wszystko jest dla niego rozmazane, dziecko widzi ciemne i jasne plamy – widzi aż 30 razy mniej ostro niż dorosły. Dostrzega jednak to, co najważniejsze – twarz mamy, gdy się nad nim pochyla (czyli jest 20–30 cm od jego oczu). Nie wiadomo do końca, czy tak małe dziecko rozróżnia kolory. Najbardziej atrakcyjne są jednak dla niego przedmioty kontrastujące, np. przedmioty w czarno-białe paski. Niektórzy uważają, że pierwszym kolorem, który dostrzega noworodek, jest czerwień. Inne barwy malec zacznie dostrzegać przed upływem czwartego miesiąca życia.

Reklama

Co widzi dziecko w drugim miesiącu życia?

Dziecko chętnie patrzy na jedno- lub dwukolorowe zabawki (nadmiar barw je rozprasza). Potrafi na chwilę zatrzymać wzrok na jasnej plamie światła, a także mruga, gdy błyśnie flesz aparatu fotograficznego. Porusza przede wszystkim głową, a nie samymi oczami. Teraz możesz próbować pokazywać dziecku czarno-białe książeczki dla bobasów lub takie o kontrastowych zestawieniach kolorów.
Wypróbuj także filmy dla niemowląt, ale pamiętaj, że dziecku wystarczą jednorazowo maksymalnie 2-3 minuty takiego seansu. Dla trzymiesięcznego dziecka możesz już wybrać kolorowe filmiki - nadal pamiętaj jednak, by być z dzieckiem podczas takich seansów, a także, by czas, jaki dziecko spędza przed ekranem, wynosił jedynie kilka minut dziennie.

Reklama
Reklama
Reklama