Reklama

Powinny nie tylko wywoływać u Twojego maluszka radosny uśmiech, ale też wpływać na jego rozwój. Przedstawiamy zabawki, które naprawdę przydadzą się niemowlęciu.

Reklama

Kiedy wchodzisz do sklepu z zabawkami, kuszą Cię setki kolorowych pudełek. Najnowsze grzechotki, nowoczesne klocki, mówiące misie... Jeżeli czujesz się

zagubiona w gąszczu zabawek, podpowiemy, które z nich naprawdę warto mieć w dziecinnym pokoiku. Są nie tylko śliczne – dobrane odpowiednio do wieku dziecka stymulują jego rozwój.

1. miesiąc – balonik
Najlepiej czerwony albo niebieski! Przywiąż go do poręczy łóżeczka. Większość noworodków nie interesuje się jeszcze zabawkami i tak naprawdę nie potrzebuje ich (a nawet nie dostrzega). Nie oznacza to jednak, że maluch nie lubi patrzeć na różne przedmioty. Powinnaś dostarczać mu bodźców wzrokowych, ale muszą one spełniać kilka warunków. Nie wybieraj skomplikowanych zabawek, bo malec nie potrafi jeszcze skoncentrować wzroku na przedmiocie. Otaczaj go rzeczami w żywych kolorach, znajdującymi się blisko jego twarzy. Ale uwaga! Nie oczekuj, że noworodek zacznie reagować na widok zabawki. Jeszcze na to za wcześnie!

Zabawki dla dzieci do roku - sprawdź opinie rodziców!

2. miesiąc – karuzela
Twój maluch nie przesypia już całego dnia, ale zaczyna interesować się światem. Potrzebuje teraz zabawki, która nauczy go koncentrować wzrok na jednym przedmiocie. Uwagę maleństwa najlepiej przykuwają rzeczy, które się ruszają – doskonała będzie karuzelka z misiami lub pajacykami. Dzięki nim dziecko nauczy się wodzić wzrokiem za poruszającymi się przedmiotami.

3. miesiąc – pozytywka
Na boku łóżeczka zawieś pozytywkę z łagodną muzyką. Zobaczysz, jak szybko maluszek zacznie reagować na dźwięki, np. ożywieniem. Wybierz model, który ma ruchomy element, np. skrzydełka kręcące się w rytm muzyki. Pora, by maluch nauczył się śledzić drobniejsze poruszające się przedmioty.

4. miesiąc – grzechotka z uchwytem
Małe rączki coraz sprawniej chwytają zabawki, które znajdą się w ich zasięgu. Dziecko nie potrafi jeszcze używać kciuka, ale grzechotkę łapie pozostałymi czterema paluszkami. Ważne jest więc, by miała ona uchwyt, który mu to ułatwi. Unikaj zabawek, które są zbyt duże, za małe lub mają śliską powierzchnię. Wybieraj modele z muzyką lub z grzechocącymi kuleczkami. Niemowlę uczy się, że jest w stanie złapać zabawkę, a gdy nią potrząśnie – zostanie nagrodzone wesołą melodyjką.
[CMS_PAGE_BREAK]

5. miesiąc – przytulanka z niespodziankami
Dzielny „odkrywca” z zapałem poznaje wszystko, co go otacza. Kiedy coś mu się spodoba, piszczy z radości. Do szczegółowych badań przyda się welurowa zabawka z niespodziankami, które grzechocze, szeleści, ma małe lusterko, elementy przyczepione na rzepach. Dziecko będzie się uczyło chwytać przedmioty i ciągnąć je. Liczne drobiazgi na zabawce to doskonałe bodźce dla rozwoju wzroku. Maluch nauczy się dostrzegać malutkie przedmioty i wpatrywać się w nie.

6. miesiąc – mata edukacyjna z pałąkami
Twój maluch umie już zapewne odwracać się samodzielnie z pleców na brzuszek. Pora, by nauczył się „drogi powrotnej”. Pomoże mu w tym mata edukacyjna. Kiedy maluch leży na pleckach, do przewrócenia na brzuszek zachęcają go zabawki „ukryte” w macie – lusterka, piszczek, grzechotki, szeleszczące tkaniny. Ale gdy jest na brzuszku, do powrotu na plecki kuszą go wesołe przytulanki podwieszone na pałąkach. Mata edukacyjna pobudza spostrzegawczość, rozwija wyobraźnię dziecka. Pamiętaj też, że półroczny maluch nie chce już spędzać zbyt wiele czasu w łóżeczku. A mata jest idealnym miejscem do zabaw na podłodze.

7. miesiąc – tablica edukacyjna na bok łóżeczka
Zawiera liczne przyciski, po naciśnięciu których rozlega się muzyka, lusterko, kolorowe grzechotki do obracania. Kiedy maluch nie potrafi się jeszcze podnieść, może w nią kopać, trącać rączką. Ale to mu nie wystarcza! Przecież gdyby usiadł, mógłby lepiej zbadać fascynującą tablicę, np. trafić w kolorowy klawisz. Dlatego ze wszystkich sił stara się podźwignąć ciałko i w końcu usiąść. A o to przecież w tym wieku chodzi!

8. miesiąc – uciekająca kula
To czas, kiedy Twoje dziecko zaczyna podejmować pierwsze próby przemieszczania się. Pełznie do zabawek, „ucieka” z rozłożonego na podłodze kocyka. By zachęcić je do raczkowania, wybierz zabawkę, która sama się porusza. Kiedy dziecko trąci uśmiechniętą kulę, zacznie ona grać i toczyć się. Jeśli niemowlę będzie chciało jeszcze raz usłyszeć melodyjkę bądź zobaczyć, jak zabawka porusza się, musi do niej podpełznąć.

9. miesiąc – książeczka-zabaweczka

Pora na pierwszą „lekcję czytania”. Książeczka powinna być wykonana z materiału lub z pianki – kolorowa z dużymi rysunkami i krótkimi, pojedynczymi słowami. Pokazuj ją maluchowi i tłumacz, co znajduje się na stronach. Dzięki temu poznaje świat! Takie objaśnianie ma też wpływ na rozwój jego mowy. Książeczki, w których na jednej stronie znajduje się jeden obrazek, uczą postrzegania przedmiotów przeniesionych na płaszczyznę. Piankowa książka świetnie zaś sprawdzi się w kąpieli. Bo dziewiąty miesiąc to najwyższa pora, by przeprowadzić się do dorosłej wanny.
[CMS_PAGE_BREAK]

10. miesiąc – pudło z magicznymi klockami
Chociaż maluch nie zbuduje jeszcze wieży, nauczy się wyjmować małe przedmioty z większego, będzie też z zapałem wkładał klocki do pojemnika. Wybierz dla niego magiczne klocki z przezroczystymi ściankami i z różnymi zabaweczkami w środku. Zaciekawione tym, co się kryje w pudełeczku, dziecko będzie uczyło się coraz sprawniej przekładać małe przedmioty z rączki do rączki.

11. miesiąc – chodzik
Nadszedł moment, kiedy większość maluchów zaczyna stawiać pierwsze kroki. Twojemu dziecku pomoże w tym chodzik – ale nie taki tradycyjny, w którym malec tak naprawdę siedzi. Wybierz zabawkę, o którą będzie się tylko opierał. Dzięki temu utrzyma równowagę i nauczy się samodzielnego chodzenia. Pamiętaj jednak, by nie zmuszać malucha do stawiania pierwszych kroków. W tym wieku ważniejsze jest, by prawidłowo raczkował. Chodzik ma być tylko pomocnikiem.

12. miesiąc – sorter

Początkowo maluchowi może zająć pół godziny, zanim włoży klocek do odpowiedniego otworu. Ale z tygodnia na tydzień będzie coraz lepiej! W tym wieku dziecko potrzebuje zabawek, które będą rozwijać jego koordynację wzrokowo-ruchową oraz wyobraźnię przestrzenną. Sorter pomaga w rozpoznawaniu kolorów i kształtów, ćwiczy spostrzegawczość malca. W niektórych modelach w nagrodę za poprawne wrzucenie klocka do otworu zabawka gra lub mówi w różnych językach!

Aneta Wikariak
Konsultacja: Małgorzata Rymkiewicz, psycholog, Uniwersytet dla Rodziców

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama