Od raczkowania do biegania. Jakie zabawki wspierają rozwój motoryczny?
Raczkowanie i samodzielne chodzenie to długo wyczekiwany przez rodziców moment w życiu dziecka. Poznaj zabawki, które pomogą maluchowi rozwinąć te ważne umiejętności.
Nie możesz doczekać się chwili, kiedy twoja pociecha zacznie biegać? Sięgnij po odpowiednie zabawki – takie, które wesprą rozwój motoryczny malucha i przyspieszą etap stawiania przez niego pierwszych kroków.
Jak zachęcić malca do raczkowania?
Raczkowanie to bardzo ważny element rozwojowy w życiu dziecka. Bywa, że niektóre maluchy pomijają go, przechodząc z siadu od razu do chodzenia. Większość dzieci zaczyna raczkować przeważnie około 9. miesiąca życia. Jednak zanim malec ruszy przed siebie, musi sporo ćwiczyć. Około 10. miesiąca zaczyna bujać się w przód i tył, później raczkuje "na wstecznym" (jak robi to rak) albo z opuszczoną na pięty pupą. Czasem nawet z
astyga w bezruchu i nie bardzo wie, co ze sobą zrobić. Odpowiednie zabawki mogą pomóc dziecku w nauce raczkowania, np. Edukacyjny lisek raczkuj ze mną od Fisher-Price robi poprzez muzyczną zabawę. Po obróceniu przedniego kółka można obserwować, jak lisek jedzie do przodu (nawet po dywanie). W ten sposób zabawka zachęca pociechę do podążania za nim. Poza tym jest przeurocza! Maluch pokocha dotykanie miękkiej buzi liska i jego pluszowego, szeleszczącego ogonka oraz naciskanie podświetlanych przycisków sprawiających, że lisek kręci się w kółko przy akompaniamencie muzyki, edukacyjnych piosenek i wypowiedzi.
Motywując dziecko do raczkowania zadbaj o to, by otoczenie było przyjazne dla takiego szkraba. Zabezpiecz kontakty i zwróć uwagę, czy na podłodze nie leżą przedmioty, które malec mógłby wziąć do buzi. Pamiętaj też, że twój mały wędrownik w każdej chwili może ci wejść pod nogi – również wtedy, gdy niesiesz kubek z gorącą herbatą.
Kolejny etap – wstawanie i pierwsze kroki
Początki chodzenia dziecka to moment bardzo emocjonujący dla rodziców. Zapowiada rozpoczęcie nowego etapu rozwoju. Najważniejszą rzeczą jest to, aby szkrab nauczył się panowania nad swoim ciałem. Umiejętnoś
ć kontrolowania ruchów sprawi, że łatwiej mu będzie przyjąć pionową pozycję, a tym samym rozpocząć naukę chodzenia. Każdy przedmiot mogący stanowić podporę zachęca do „pięcia się w górę” i ruszenia naprzód.
Interaktywny Chodzik Zebra to zabawka, która ułatwia stawianie pierwszych kroków, a przy okazji... pomoże w nauce pierwszych słów! Dziecko może przerzucać stronę książeczki lub naciskać podświetlane przyciski, aby wraz z nowymi przyjaciółmi-zwierzątkami dzięki ich wypowiedziom i piosenkom poznawać alfabet i liczby. Po wstępnych ćwiczeniach dziecko stoi już stabilnie i podpory potrzebuje tylko dla poczucia bezpieczeństwa, a nie autentycznego wsparcia fizycznego. Najważniejsze jest jednak to, że maluch kojarzy zabawkę z czymś radosnym i pozytywnym – to dodaje mu odwagi i zmniejsza napięcie związane z przekroczeniem granicy między raczkowaniem a chodzeniem.
Z czasem twoja pociecha będzie czuła się coraz pewniej w roli piechura i zacznie wręcz biegać po mieszkaniu. Aby ostudzić jej sprinterskie zapędy, zaproponuj zabawę Edukacyjną Ciężarówką Sorterem. Rozwinie ona sprawność ruchową dziecka: od sortowania kształtów na siedząco, przez raczkowanie i popychanie pojazdu, po chodzenie i ciągnięcie go za sobą. Dzięki niej maluch cały czas będzie mógł ćwiczyć umiejętności związane z chodzeniem, ale też – równowagą i koordynacją. Oprócz tego dopasowywanie kolorowych kształtów do odpowiednich otworów uczy szkraba logicznego myślenia i klasyfikowania różnych elementów. Jaki z tego wniosek? Zabawki, które uczą raczkować i chodzić, mają do zaoferowania znacznie więcej!
Materiał powstał przy współpracy z: Fisher-Price®