Zmysły dziecka zaczynają kształtować się jeszcze w brzuszku mamy, jednak po jego urodzeniu nie są w pełni wyostrzone. Dlatego ważne jest, aby dbać o ich rozwój, a Ty możesz pomóc w tym swojemu maluszkowi. Jak? Oczywiście przez zabawę!

Reklama

Zabawy rozwijające zmysł dotyku

1. Być może ze swojego dzieciństwa pamiętasz zabawę: „Idą słonie, idą konie, idzie pani na szpileczkach, pada deszczyk, przeszedł dreszczyk”. To świetny sposób na rozwijanie zmysłu dotyku u dziecka. Mówiąc słowa tej wyliczanki, naśladuj dłońmi na plecach maluszka odpowiedni ruch – słonie powinny tupać ciężko i powoli, konie przebiec galopem, a panie na szpileczkach – stąpać delikatnie, małymi kroczkami itd.

2. Kolejną zabawą, która masę radości wywoła zarówno u niemowlaka, jak i kilkulatka jest: „Idzie raczek nieboraczek, jak uszczypnie będzie znaczek”. Mówiąc te słowa, „idź” palcem wskazującym i serdecznym po nóżce lub rączce dziecka, a gdy dojdziesz do końca – delikatnie uszczypnij lub połaskocz dziecko. Zabawie możesz nadać różne tempo – np. zacząć bardzo wolno, a potem przyspieszyć lub odwrotnie.

3. Świetnym rozwiązaniem stymulującym małe rączki są zawieszki – grzechotki. Różnorodne tekstury i marszczące się tkaniny zachęcą Maluszka do odkrywania grzechotki dłońmi, dzięki czemu rozwija swoje ruchy precyzyjne. Zabawki mogą być nie tylko dodatkiem do maty edukacyjnej – dzięki pierścieniom mocującym możesz zabrać ją wszędzie, uspokajając dziecko zabawką, którą zna, jednocześnie wspierając jego inteligencję emocjonalną.

materiały prasowe

Lisek Christopher to stale uśmiechnięte, ciekawe zwierzątko. Imię otrzymał na cześć Krzysztofa Kolumba. Lisek wyposażony jest w klips, aby przymocować zawieszkę na foteliku samochodowym, wózku lub łóżeczku dziecka. Zawieszka będzie towarzyszyć maleństwu w każdym momencie!

Zobacz także
materiały prasowe

Jeżyk Marie jest kolorową podskakującą zawieszką. Ma zdefiniowane i pokazane emocje na twarzy, bogatą kolorystykę, dźwięki i tekstury, które stymulują zarówno zmysł wzroku i dotyku dziecka oraz wspomagają jego rozwój. Ta urocza zabawka towarzyszyć może Twojemu dziecku zarówno w domu jak i na dworze, dając poczucie bezpieczeństwa i przebywania w otoczeniu rodziny.

Zabawy rozwijające zmysł słuchu

1. Co to za dźwięk? Przygotuj kilka rekwizytów, które wydają różne dźwięki, np. dzwoneczek, grzechotkę, plastikową butelkę, folię. Rozłóż je na dywanie przed dzieckiem i zademonstruj mu, jaki dźwięk wydaje każdy z tych przedmiotów. Następnie zakryj maluchowi oczy i zadzwoń dzwoneczkiem lub zaszeleść folią i poproś brzdąca, by odgadł, jaki to dźwięk.

2. Taniec ze zwierzątkami. Do tej zabawy przyda wam się Karuzela Tiny Love Rośnij z Muzyką. Dzięki unikalnemu poruszaniu się karuzeli 4D, w której zabawki skierowane są zawsze w stronę dziecka, a także obserwacji uroczych zawieszek „tańczących” do aż 18 różnych melodii brzdąc rozwija swoje zmysły oraz koordynację wzrokową. Ta wyjątkowa zabawka rozwojowa ukoi każdego maluszka przyciągając jego uwagę wyjątkową kombinacją muzyki.

Marko

Zabawy rozwijające zmysł wzroku

1. Jaki to kolor? Do tej zabawy będziecie wam potrzebna Karuzela klasyczna od Tiny Love Leśna Kraina. Pozwól dziecku cieszyć się wolnym ruchem białych i czarnych spirali oraz włącz muzykę, by dziecko mogło chłonąć pozytywny efekt w jaki muzyka klasyczna wpływa na noworodki. Z czasem, gdy u malucha rozwinie się zmysł wzroku, będzie on dostrzegał coraz więcej kolorów. Różnobarwne zwierzątka z pewnością przykują jego uwagę i szkrab będzie się cieszyć zabawką przez wiele miesięcy!

2. Naśladowanie zwierząt. Weź kolorową książeczkę z postaciami zwierząt i oglądając ją razem z malcem, wskaż wybrane zwierzątko i pytaj: „Jak robi piesek?” itd. Możesz też odwrócić zadanie: zapytaj: „Gdzie jest hau-hau” i sprawdź, czy maluchowi uda się wskazać właściwe zwierzątko.
Zabawy rozwijające zmysł smaku

1. Słodki, słony, gorzki. Weź kilka produktów, które mają charakterystyczny smak: słodki (np. dżem), gorzki (np. gorzka czekolada), słony (np. słone paluszki). Pozwól spróbować dziecku każdego z nich i następnie zapytaj: czy to smak gorzki, słodki czy słony.

2. Jaki to smak? Weź kilka produktów, które mają charakterystyczny smak, np. cytrynę, czekoladę, sól itp. Pozwól dziecku posmakować każdego z nich. Następnie zasłoń maluszkowi oczy, podaj mu do spróbowania wybraną rzecz. Odłóż ją na miejsce, odsłoń dziecku oczy i poproś, by wskazało, co właśnie zjadło.

Zabawy rozwijające zmysł węchu

1. Spacer pełen zapachów. Wybierzcie się na spacer i spróbujcie znaleźć jak najwięcej różnych zapachów. Sprawdźcie, jak pachną kwiatki i skoszona trawa, jak jesienne, opadające liście czy wata cukrowa, a jak mroźne, zimowe powietrze. Może niektóre zapachy uda Wam się zabrać ze sobą do domu?

2. Jaki to zapach? Weź kilka rzeczy, które mają charakterystyczny zapach, np. cytrynę, miętę, lawendę itp. Pozwól dziecku powąchać każdy z nich. Następnie zasłoń maluszkowi oczy, podaj mu do powąchania wybraną rzecz. Odłóż ją na miejsce, odsłoń dziecku oczy i poproś, by wskazało, co było źródłem zapachu.

Pamiętajmy, że im wcześniej zaczniemy rozwijać zmysły naszego dziecka, tym lepiej. Dzięki temu maluch sprawniej poradzi sobie z poznawaniem nowych rzeczy. Taki rozwój oznacza również trening pamięci, co z kolei przekłada się na lepsze wyniki w przedszkolu. Ponadto, gdy dziecko nauczy się właściwie reagować na bodźce, wpłynie to pozytywnie na jego relacje z rodzicami oraz rówieśnikami.

Reklama

Artykuł powstał z udziałem marki Tiny Love

Reklama
Reklama
Reklama