test mat edukacyjnych Tiny Love
Rozwój

5 zmysłów, 10 rozwijających zabaw, które Twoje dziecko pokocha!

Jak wesprzeć rozwój zmysłów dziecka? Poznaj propozycje zabaw, które przynoszą mnóstwo radości, ale przede wszystkim stymulują zmysły maluszka!

Zmysły dziecka zaczynają kształtować się jeszcze w brzuszku mamy, jednak po jego urodzeniu nie są w pełni wyostrzone. Dlatego ważne jest, aby dbać o ich rozwój, a Ty możesz pomóc w tym swojemu maluszkowi. Jak? Oczywiście przez zabawę!

Zabawy rozwijające zmysł dotyku

1. Być może ze swojego dzieciństwa pamiętasz zabawę: „Idą słonie, idą konie, idzie pani na szpileczkach, pada deszczyk, przeszedł dreszczyk”. To świetny sposób na rozwijanie zmysłu dotyku u dziecka. Mówiąc słowa tej wyliczanki, naśladuj dłońmi na plecach maluszka odpowiedni ruch – słonie powinny tupać ciężko i powoli, konie przebiec galopem, a panie na szpileczkach – stąpać delikatnie, małymi kroczkami itd.

2. Kolejną zabawą, która masę radości wywoła zarówno u niemowlaka, jak i kilkulatka jest: „Idzie raczek nieboraczek, jak uszczypnie będzie znaczek”. Mówiąc te słowa, „idź” palcem wskazującym i serdecznym po nóżce lub rączce dziecka, a gdy dojdziesz do końca – delikatnie uszczypnij lub połaskocz dziecko. Zabawie możesz nadać różne tempo – np. zacząć bardzo wolno, a potem przyspieszyć lub odwrotnie.

3. Świetnym rozwiązaniem stymulującym małe rączki są zawieszki – grzechotki. Różnorodne tekstury i marszczące się tkaniny zachęcą Maluszka do odkrywania grzechotki dłońmi, dzięki czemu rozwija swoje ruchy precyzyjne. Zabawki mogą być nie tylko dodatkiem do maty edukacyjnej – dzięki pierścieniom mocującym możesz zabrać ją wszędzie, uspokajając dziecko zabawką, którą zna, jednocześnie wspierając jego inteligencję emocjonalną.

lisek Tiny Love
materiały prasowe

Lisek Christopher to stale uśmiechnięte, ciekawe zwierzątko. Imię otrzymał na cześć Krzysztofa Kolumba. Lisek wyposażony jest w klips, aby przymocować zawieszkę na foteliku samochodowym, wózku lub łóżeczku dziecka. Zawieszka będzie towarzyszyć maleństwu w każdym momencie!

jeżyk Tiny Love
materiały prasowe

Jeżyk Marie jest kolorową podskakującą zawieszką. Ma zdefiniowane i pokazane emocje na twarzy, bogatą kolorystykę, dźwięki i tekstury, które stymulują zarówno zmysł wzroku i dotyku dziecka oraz wspomagają jego rozwój. Ta urocza zabawka towarzyszyć może Twojemu dziecku zarówno w domu jak i na dworze, dając poczucie bezpieczeństwa i przebywania w otoczeniu rodziny.

Zabawy rozwijające zmysł słuchu

1. Co to za dźwięk? Przygotuj kilka rekwizytów, które wydają różne dźwięki, np. dzwoneczek, grzechotkę, plastikową butelkę, folię. Rozłóż je na dywanie przed dzieckiem i zademonstruj mu, jaki dźwięk wydaje każdy z tych przedmiotów. Następnie zakryj maluchowi oczy i zadzwoń dzwoneczkiem lub zaszeleść folią i poproś brzdąca, by odgadł, jaki to dźwięk.

2. Taniec ze zwierzątkami. Do tej zabawy przyda wam się Karuzela Tiny Love Rośnij z Muzyką. Dzięki unikalnemu poruszaniu się karuzeli 4D, w której zabawki skierowane są zawsze w stronę dziecka, a także obserwacji uroczych zawieszek „tańczących” do aż 18 różnych melodii brzdąc rozwija swoje zmysły oraz koordynację wzrokową. Ta wyjątkowa zabawka rozwojowa ukoi każdego maluszka przyciągając jego uwagę wyjątkową kombinacją muzyki.

Karuzela Tiny Love
Marko
 

Zabawy rozwijające zmysł wzroku

1. Jaki to kolor? Do tej zabawy będziecie wam potrzebna Karuzela klasyczna od Tiny Love Leśna Kraina. Pozwól dziecku cieszyć się wolnym ruchem białych i czarnych spirali oraz włącz muzykę, by dziecko mogło chłonąć pozytywny efekt w jaki muzyka klasyczna wpływa na noworodki. Z czasem, gdy u malucha rozwinie się zmysł wzroku, będzie on dostrzegał coraz więcej kolorów. Różnobarwne zwierzątka z pewnością przykują jego uwagę i szkrab będzie się cieszyć zabawką przez wiele miesięcy!

2. Naśladowanie zwierząt. Weź kolorową książeczkę z postaciami zwierząt i oglądając ją razem z malcem, wskaż wybrane zwierzątko i pytaj: „Jak robi piesek?” itd. Możesz też odwrócić zadanie: zapytaj: „Gdzie jest hau-hau” i sprawdź, czy maluchowi uda się wskazać właściwe zwierzątko. 
Zabawy rozwijające zmysł smaku


1. Słodki, słony, gorzki. Weź kilka produktów, które mają charakterystyczny smak: słodki (np. dżem), gorzki (np. gorzka czekolada), słony (np. słone paluszki). Pozwól spróbować dziecku każdego z nich i następnie zapytaj: czy to smak gorzki, słodki czy słony.

2. Jaki to smak? Weź kilka produktów, które mają charakterystyczny smak, np. cytrynę, czekoladę, sól itp. Pozwól dziecku posmakować każdego z nich. Następnie zasłoń maluszkowi oczy, podaj mu do spróbowania wybraną rzecz. Odłóż ją na miejsce, odsłoń dziecku oczy i poproś, by wskazało, co właśnie zjadło.
 

 

Zabawy rozwijające zmysł węchu

1. Spacer pełen zapachów. Wybierzcie się na spacer i spróbujcie znaleźć jak najwięcej różnych zapachów. Sprawdźcie, jak pachną kwiatki i skoszona trawa,  jak jesienne, opadające liście czy wata cukrowa, a jak mroźne, zimowe powietrze. Może niektóre zapachy uda Wam się zabrać ze sobą do domu?

2. Jaki to zapach? Weź kilka rzeczy, które mają charakterystyczny zapach, np. cytrynę, miętę, lawendę itp. Pozwól dziecku powąchać każdy z nich. Następnie zasłoń maluszkowi oczy, podaj mu do powąchania wybraną rzecz. Odłóż ją na miejsce, odsłoń dziecku oczy i poproś, by wskazało, co było źródłem zapachu.


Pamiętajmy, że im wcześniej zaczniemy rozwijać zmysły naszego dziecka, tym lepiej. Dzięki temu maluch sprawniej poradzi sobie z poznawaniem nowych rzeczy. Taki rozwój oznacza również trening pamięci, co z kolei przekłada się na lepsze wyniki w przedszkolu. Ponadto, gdy dziecko nauczy się właściwie reagować na bodźce, wpłynie to pozytywnie na jego relacje z rodzicami oraz rówieśnikami.

Artykuł powstał z udziałem marki Tiny Love

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Prezent dla 5-latka
Święta i uroczystości
Prezent dla 5-latka: pomysły na prezent dla pięcioletniego chłopca (sportowy, edukacyjny, tani)
Agnieszka Majchrzak
Przysłowia o nauce
Cytaty i przysłowia
Mądre przysłowia o nauce i wiedzy – 40 motywujących sentencji
Joanna Lechowicz
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
życzenia urodzinowe dla córki
Święta i uroczystości
Życzenia urodzinowe dla córki: piękne, wzruszające, mądre, od mamy i od taty
Joanna Biegaj
zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły
Uczeń
Zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
Alimenty z funduszu
Prawo i finanse
Alimenty z funduszu: co trzeba zrobić, żeby otrzymać pieniądze? Nowe przepisy
Agnieszka Majchrzak
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
jak odpieluchować dziecko
Pielęgnacja
Odpieluchowanie dziecka: kiedy i jak to zrobić? Sprawdzone sposoby
Małgorzata Wódz
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA