Jak można zorganizować gordonki w domu?
Gordonki to zajęcia umuzykalniające dla dzieci, które prowadzą wykwalifikowani instruktorzy. Znają oni metodę stworzoną przez Edwarda E. Gordona. Gdy nie możesz uczestniczyć w gordonkach, przeczytaj, jak można zorganizować dziecku podobne zajęcia w domu.
Oczywiście, najłatwiej jest powtórzyć w domu pewne elementy zajęć, w których rodzic uczestniczył razem z dzieckiem przynajmniej kilka razy. Jest to nawet zalecane, aby dzieci, które chodzą na gordonki 1-2 w tygodniu, kontynuowały zabawę w domu. Świetnie, jeżeli rodzic lub opiekun dobrze radzi sobie ze śpiewaniem. A nawet, gdy rodzice nie mają muzycznego przygotowania, rozwijanie muzycznego świata dziecka żywym śpiewem to zawsze jest dobry pomysł.
Czy można zorganizować gordonki w domu?
Beata Michalik, certyfikowana instruktorka zajęć gordonowskich, mówi, że żeby rozwijać umiejętności dziecka według określonej metody, logiczne jest, że trzeba ją dobrze znać. W teorii Gordona chodzi przede wszystkim o to, aby otwierać dzieci na żywą muzykę. Czy zatem warto śpiewać dziecku? Zawsze warto! Samo śpiewanie nie powinno się jednak nazywać zajęciami gordonowskimi. Z zajęć gordonowskich warto jednak zapożyczyć zabawy, które wspaniale rozwijają zmysły dziecka.
Jak przebiegają zajęcia gordonowskie?
1. Oswojenie się z salą – trwa ok. 10-15 minut. Jest to czas na swobodną zabawę i oswojenie się z nowym miejscem. W tym czasie muzyka jest puszczana z płyty.
2. Piosenka na powitanie – Rozpoczynajka. Śpiewa się ją stojąc w kole z innymi dziećmi i rodzicami i delikatnie się kołysząc.
3. Zabawy: śpiewanki i rymowanki, którym towarzyszy ciągły płynny ruch.
4. Piosenka na zakończenie
5. 10-15 minut na swobodną zabawę i "ochłonięcie" po zajęciach.
Propozycje zabaw na zajęciach gordonowskich
W trakcie zajęć gordonowskich wykorzystywane są różne rekwizyty:
- Chusty, którymi przykrywa się główkę dziecka i delikatnie zdejmuje; można je też wykorzystać np. do zrobienia wiatru – towarzyszy temu dźwięk szszszsz,
- Liny, które dorośli i starsze dziecko przeciągają do rytmu piosenki, a niemowlęta można na nich posadzić, żeby czuły fakturę np. pod pupą czy kolankami,
- Duże piłki, na których kładzie się dziecko i delikatnie "huśta" wprzód i w tył, do melodii,
- Woreczki z grochem, które przekłada się z ręki do ręki, a pod koniec piosenki rzuca na podłogę
Propozycje zabaw gordonowskich można podejrzeć na niezawodnym YouTubie. Są tam dostępne np. lekcje pokazowe różnych szkół i klubów, które mają w swojej ofercie gordonki. Oto nasze wybory:
1. Zajęcia metodą Gordona cz. 1
2. Zajęcia metodą Gordona cz. 2
3. Europejskie Seminarium Gordonowskie dzień polski 1/2
4. Europejskie Seminarium Gordonowskie dzień polski 2/2
Pamiętajmy, że w centrum zajęć gordonowskich jest piosenka! Dużą ich wartością jest także kontakt z innymi dziećmi i rodzicami.
Czytaj też: Dziecko słuchając muzyki szybciej zaczyna mówić