Zalety i wady wspólnego spania
Jakie są zalety i wady pozwalania dziecku na spanie razem z rodzicami? Przeczytaj!
- Edipresse
Jakie są zalety pozwalania dziecku na spanie z nami?
Jeśli oboje pracujecie w ciągu dnia, wspólne spanie stanowi dodatkowy czas spędzany z dzieckiem. Bliskość i poczucie bezpieczeństwa w nocy może pomóc w stworzeniu silniejszej relacji między wami i dzieckiem.
Niektóre badanie sugerują, że dzieci śpiące z rodzicami częściej ssą pierś, jednocześnie mniej zakłócając sen matki niż dzieci śpiące osobno. Matki dzielące łóżko z dzieckiem karmią je piersią dłużej, być może dlatego, że karmienie piersią w łóżku jest łatwiejsze niż wstawanie i przygotowywanie mieszanki dla dziecka.
Niemowlęta sypiające z rodzicami zazwyczaj mają krótsze okresy czuwania w nocy niż te, które śpią osobno, mogą też znacząco mniej płakać. Spanie blisko dziecka pozwala na szybka reakcję jeśli zacznie ono w nocy kaszleć lub płakać.
Niektórzy uważają, że dzieci sypiające z rodzicami w niemowlęctwie stają się bardziej samodzielne i pewnie siebie w wieku wczesno-dziecięcym. Jako dorośli mają wyższą samoocenę, lepiej radzą sobie ze stresem i lepiej czuja się w relacjach intymnych niż dorośli, którzy w niemowlęctwie sypiali osobno. Należy jednak pamiętać, że samo spanie z rodzicami lub samemu nie może uczynić z dziecka określonego typu osoby.
Niektóre badania sugerują również, że dzieci które sypiają w łóżku rodziców budzą się rzadziej i szybciej zasypiają niż dzieci sypiające samodzielnie w innym pokoju. Jednakże niektóre dzieci po prostu potrafią szybciej uspokoić się i zasnąć niż inne. Z tego względu myląca może być opinia, że spanie wspólnie z rodzicami może wpłynąć na to, kiedy dziecko zacznie przesypiać noc.
Jakie są wady pozwalania dziecku na spanie z nami w jednym łóżku?
Dzielenie łóżka z wiercącym się, kopiącym i postękującym niemowlęciem wymaga przyzwyczajenia, możecie więc nie wysypiać się tak dobrze, jak w przypadku gdy dziecko śpi osobno. Jeśli dziecko przyzwyczai się do zasypiania z wami, może mieć trudności z zaśnięciem jeśli zostawicie je z kimś z rodziny lub z opiekunką. W zależności od tego w jakim wieku jest wasze dziecko i jak długo z wami sypiało, przeniesienie go do własnego łóżeczka może stanowić proces długi i trudny. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule o przenoszeniu dziecka z łóżka rodziców do własnego łóżeczka.
Spanie z dzieckiem w łóżku może również wpłynąć na wasze życie intymne. Spontaniczny seks raczej nie jest możliwy; wielu rodziców kocha się w innym pokoju by nie przeszkadzać śpiącemu dziecku. Czasami taki kompromis może być dla jednego lub obojga z was trudny do przyjęcia.
Niektórzy rodzice mogą poczuć się zaniepokojeni wynikami badania opublikowanego w czasopiśmie medycznym Lancet w 2004 roku, sugerującego nieznaczny wzrost ryzyka zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS) u dzieci niepalących matek które dzieliły łóżko z rodzicami w ciągu pierwszych ośmiu tygodni życia. Jednakże Inicjatywa Przyjazna Dziecku zorganizowana przez UNICEF w Wielkiej Brytanii jak również inne organizacje zalecają wspólne spanie z dzieckiem w pierwszych tygodniach jego życia, ponieważ ułatwia to karmienie piersią. Więcej informacji znajdziesz w naszym artykule na temat bezpiecznego spania z dzieckiem.
Jak zorganizować wspólne spanie jeśli kładę się spać później niż moje dziecko?
Jeśli zastanawiasz się jak uśpić dziecko jeśli sami nie jesteście gotowi iść spać wraz z nim, wiedz że nie ma na to pytanie dobrych i złych odpowiedzi. Niektórzy rodzice kładą się z dzieckiem do czasu, gdy mocno zaśnie, a następnie wstają i wracają do swoich wieczornych zajęć. Warto często zaglądać do dziecka, zamontować barierkę ochronną, aby zapobiec jego stoczeniu się z łóżka i umieścić dużo poduszek na podłodze u stóp łóżka na wypadek, gdyby jednak mu się to udało. Niektórzy rodzice kładą dziecko spać dopiero kiedy sami idą do łóżka, inni pozwalają mu zasnąć w kołysce lub przenośnym łóżeczku i przenoszą je do swojego łóżka kiedy sami się kładą.