Reklama

Co możesz zrobić już teraz, kiedy twoje dziecko ma kilka dni, tygodni lub miesięcy, by za parę lat mówiło pięknie i, co ważniejsze, poprawnie? Oto nasze podpowiedzi.

Reklama

Karm piersią
To dobry sposób, by uchronić malca przed wadami zgryzu, które utrudniają prawidłową wymowę. Pierś i niemowlę stanowią duet doskonały. Dbaj tylko, by dziecko dobrze ją chwytało (czyli brodawkę z otoczką) – wtedy ssie, nie połykając jednocześnie powietrza (to zapobiega kolkom).
A co zrobić, jeśli karmisz dziecko butelką albo właśnie twój maluszek pożegnał się z piersią, ale nie nauczył się jeszcze pić
z kubka? Wybieraj butelki z dobrze wyprofilowanymi smoczkami, dzięki którym karmienie jak najbardziej przypomina to naturalne. Zrobiono je tak, by umożliwiały prawidłowe ssanie (wtedy wargi maluszka szczelnie przylegają do podstawy smoczka i dziecko aktywnie ssie).

Dobrze układaj
Powstawaniu tyłozgryzu (wada polegająca na cofnięciu tylnej szczęki) sprzyja układanie niemowlęcia zupełnie płasko na
pleckach. Wtedy jego usta nie domykają się, a żuchwa opada w tył. Dziecko z taką wadą nie mówi poprawnie. Co zatem robić? Lepiej nie podkładaj poduszki pod główkę dziecka! Wystarczy, że uniesiesz lekko tę część materaca, na której bobas ją trzyma (np. podłóż pod materac złożony koc).

Uważaj na smoczek
Jeśli maluch jest miłośnikiem ssania, pozwalaj mu na smoczek. Ale nie dawaj go, gdy tylko dziecko zakwili albo wypadnie mu smok z buzi. Ciągłe ssanie może prowadzić bowiem do wad zgryzu. Z drugiej strony – lepiej, by dziecko ssało smoka niż swojego kciuka (jeszcze bardziej wpływa na nieprawidłowy układ szczęk). Zatem smoczek – tak, ale dobrej jakości, dobrany do wieku smyka i podawany tylko w konkretnych sytuacjach (np. podczas zasypiania, gdy dziecko bardzo płacze).

Dbaj o ząbki
Gdy pojawi się pierwszy mleczak, szczotkuj go specjalną szczoteczką zakładaną na palec. Pamiętaj również, że dziecko w nocy nie powinno pić mleka i słodzonych napojów z butelki. Po co to wszystko? Ano po to, by ustrzec malca przed próchnicą, która może doprowadzić do wcześniejszej utraty ząbków. Wtedy żuchwa i szczęka mogą się nieprawidłowo rozwijać. A to sprawi, że dziecko będzie sepleniło czy mówiło niewyraźnie.

Mów jak najwięcej
Przez większą część pierwszego roku życia maleństwo nie rozumie ani słowa, ale osłuchuje się z językiem, poznaje jego brzmienie. Właśnie dlatego warto do niego jak najczęściej mówić. Jesteś przecież dla dziecka wzorem do naśladowania. Mów powoli, wyraźnie, ciepłym tonem. Opowiadaj o zwyczajnych rzeczach, często powtarzaj te same słowa. Pamiętaj też, by mówić poprawnie, bez zdrobnień i zniekształceń typu: „A telaz mamunia da buziaćka”. No i jak najwięcej maluchowi czytaj. To doskonały sposób na naukę mowy!

Pamiętaj o uszkach
Dziecko nie będzie dobrze mówić, jeśli źle słyszy. Dlatego:
- kontroluj słuch. Zwróć uwagę, czy malec reaguje na dźwięk grzechotki, gdy potrząsasz nią za jego plecami. Jeśli nie – idź do pediatry,
- lecz infekcje uszu. Po kuracji koniecznie wybierz się z malcem do lekarza na kontrolę,
- nie lekceważ kataru. Jego powikłaniem są często przewlekłe choroby uszu,
- chroń dziecko przed hałasem. Pilnuj, by w pobliżu nie dudnił telewizor, nie kupuj zbyt głośnych zabawek.

mtj_dopisek.gif

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama