Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
mama, niemowlę, leżeć ,tulić
Rozwój

Rozwój zmysłów u dziecka

Czy nie zastanawiasz się czasem, jak właściwie twoja pociecha postrzega świat? Czy czuje i widzi choć połowę tego, co chcesz jej pokazać?

Maleństwo od pierwszych chwil życia patrzy, dotyka, słyszy, smakuje... W jego główce powstaje obraz świata. Na początku jest on jednak odmienny od tego, co nam, dorosłym, mogłoby się wydawać.

Wszystkie noworodki mają słaby wzrok
FAŁSZ
Maluszki widzą doskonale wszystko to, co mają przed samym noskiem (ale tylko na odległość 20–30 cm). To pozwala im rozpoznawać twarze, kiedy ktoś trzyma je w ramionach. Smyk widzi zatem twoją buzię, gdy się nad nim pochylasz, jego uwagę przykuwają twoje oczy, usta, nos.

Dla malca lepsze są zabawki w mocnych i kontrastowych kolorach
PRAWDA
W pierwszym miesiącu życia dziecko zwraca uwagę na światło, kontrast i to, co jest w ruchu. Łatwiej mu dostrzec bardzo kontrastowe zestawienia kolorów i jaskrawe barwy, dlatego dla takich brzdąców najlepsze są zabawki w czarno-białe wzory, np. pasy. Zabawek nie powinno być zbyt wiele, bo nadmiar bodźców sprawia, że w małej główce powstaje zamęt.

Dzieci mają wręcz doskonały słuch
PRAWDA/FAŁSZ
Pamięć słuchową – owszem. Zadziwiające jest, że tuż po narodzinach bez problemu rozpoznają głos swojej mamy i melodie, które słyszały, będąc jeszcze w brzuchu. Nie mają jednak słuchu absolutnego (jak wirtuozi muzyki). W pierwszych tygodniach życia dziecko słabiej reaguje na ciche dźwięki – próg słyszalności w stosunku do osoby dorosłej jest u niego podwyższony o ok. 50 decybeli. Dzięki temu maluch może spokojnie spać w pokoju, gdzie rozmawia się półgłosem. Za to gdy tylko pojawi się wysoki, głośny dźwięk, dzidziuś od razu zwróci na niego uwagę albo zareaguje odruchem moro (rozrzuci na boki ręce i nóżki). Małe dzieci najlepiej słyszą dźwięki wysokie, śpiewne tony, których używamy, rozmawiając z bobasami.

Dzieci najpierw widzą kolory, a dopiero potem zaczynają dostrzegać głębię
PRAWDA
Dopiero w czwartym, piątym miesiącu życia pojawia się widzenie obuoczne, pozwalające na dostrzeganie głębi.

Maluszki najbardziej lubią słodki smak
PRAWDA
Nic w tym dziwnego – mleko mamy jest lekko słodkie. Natura zadbała o to, by maluch lubił to, co jest mu niezbędne do życia. Słodkawe są też ponoć wody płodowe, które smyk połykał jeszcze w brzuchu mamy. Maleńkie dziecko rozpoznaje też słony smak, ale na takie doznanie reaguje grymasem i pluciem. Nie jest natomiast w stanie wyczuć gorzkiego i kwaśnego. W drugim półroczu życia gust coraz bardziej się indywidualizuje. I dlatego szkrab powinien dostawać urozmaicone potrawy. W ten sposób stwarzasz szansę, by przyzwyczaił się i lubił różne smaki.

Dotyk to najważniejszy ze zmysłów dziecka
FAŁSZ
Jest najmocniej rozwinięty, ale nie najważniejszy. W zasadzie nie ma takiego. Wszystkie zmysły są tak samo ważne i niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Jednak trzeba przyznać, że w pierwszych miesiącach życia maluch odbiera świat (i rodziców) głównie przez dotyk. Możliwość przytulenia się do kogoś jest dla niego ważniejsza nawet niż jedzenie! Niemowlę lubi być przytulane „skóra do skóry”, głaskane, delikatnie masowane.

Dlaczego nie powinniśmy porównywać rozwoju naszych dzieci? Rady mamy 1,5-rocznej Michaliny

rozwój zmysłów płodu
AdobeStock/ag visuell
Przebieg ciąży
Jak rozwijają się zmysły twojego dziecka?
Dotyk, równowaga, węch, smak, słuch i na końcu wzrok. W tej kolejności dojrzewają zmysły u rozwijającego się w twoim brzuchu maleństwa.

Intensywny rozwój dziecka w łonie mamy nie przestaje zadziwiać. Od dwóch komórek do człowieka, który już w pięć miesięcy po poczęciu widzi, słyszy, czuje...! To wszystko jest możliwe dzięki warunkom, jakie stwarza dziecku organizm mamy. Przypatrzmy się temu procesowi – w każdej sekundzie maleństwo staje się doskonalsze. Tak łatwo to przegapić! Dotyk Ten zmysł kształtuje się i jest całkowicie kontrolowany przez mózg najszybciej, bo już w I trymestrze ciąży . Minie zaledwie dziewięć tygodni od zapłodnienia , a już drażniona dłoń twego maleństwa będzie zaciskać się w piąstkę! W 14. tygodniu następuje wzrost nerwów czaszkowych parami – po prawej i lewej stronie. To pozwala na połączenie mózgu z innymi partiami głowy i ramion. Twoje maleństwo staje się wrażliwe na dotyk z wyjątkiem czubka i boków głowy, bo te części najbardziej narażone są na ucisk podczas porodu. W 28. tygodniu ciąży powstają opuszki palców wrażliwe na dotyk. W III trymestrze dotyk już tylko się doskonali. Dziecko bada dotykiem ściany macicy, łożysko , pępowinę. Dotyka swej twarzy. Czy wiesz, że… w połowie 7. tygodnia ciąży wargi dziecka są już wrażliwe na dotyk. Ich drażnienie wywołuje ruchy tułowia. Zobacz też: Rozwój człowieka od poczęcia do narodzin Równowaga Zmysł równowagi będzie się doskonalił, gdy dziecko zacznie naukę raczkowania czy jazdy na rowerze, ale już rodząc się, smyk jest wyposażony w gotowy aparat, który przy odpowiednich bodźcach i ćwiczeniach na pewno zadziała. Błędnik bowiem kształtuje się już w 8. tygodniu ciąży , gdy powstaje ucho wewnętrzne. Na przełomie 14. i 15. tygodnia ciąży dziecko ćwiczy zmysł równowagi kołysane ruchem matki. W 5. miesiącu ciąży zmysł równowagi jest już wykształcony. Czy wiesz, że… płód niepokoi się, gdy biegniesz, natomiast kojąco wpływa na...

dziecko, słuch, muzyka
Panthermedia
Zdrowie
Co słychać u smyka? – Sprawdź, jak rozwija się słuch dziecka
Maluch od urodzenia ma czułe ucho: wyłapuje nawet te dźwięki, które nam umykają. Każdy szept, skrzypnięcie drzwi, szum z ulicy – wszystko przetwarza i zapamiętuje.

Pierwsza reakcja na dźwięki pojawia się u maluszka, kiedy jest jeszcze w brzuchu mamy! Od 13. tygodnia ciąży słuch twojej pociechy jest coraz bardziej rozwinięty. Rozwój słuchu u dziecka – muzyka to żywioł bobasa! Noworodek słuchając znajomej kołysanki, szybciej usypia niż zwykle. Starszy o kilka miesięcy szkrab (chociaż nie umie jeszcze chodzić) będzie radośnie podrygiwał w rytm piosenki – co ciekawe, badania wykazały, że to właśnie na rytmie, a nie melodii, skupia się maluch. Takie zachowania pokazują, jak ważna jest dla dziecka muzyka i jak ogromny wpływ ma na jego zachowanie. Coraz częściej jednak naukowcy przyznają, że rozsławiony kilka lat temu tzw. efekt Mozarta (czyli pozytywny wpływ muzyki klasycznej na rozwój umysłowy maluszka) najpewniej nie istnieje. Uwaga: to dla mnie za głośne Dziecko nastawia ciekawie uszu, ale uważaj – nie każdy dźwięk mu odpowiada. Dzwonek telefonu albo brzdęk szklanki mogą doprowadzić je do łez! W pierwszych miesiącach życia smyk reaguje na takie nagłe i głośne dźwięki tzw. odruchem Moro: rozrzuca ramionka, zaciska pięści i wygina się w łuk. Bobas nie powinien stykać się z hałasem nie tylko dlatego, że się go boi, ale też dlatego, że silne dźwięki mogą uszkodzić jego słuch (ryzyko jest największe w pierwszym półroczu życia). Dlatego: żadnych wyjących autek albo przeraźliwie piszczącego pianinka. Mów do mnie, mamo – mowa rozwija słuch dziecka Twój głos to prawdziwa pieszczota dla uszu maluszka: już dwumiesięczne dziecko słysząc głos mamy, odwraca głowę w stronę, z której on dochodzi. Smyk słyszy nie tylko same dźwięki, ale także inne elementy mowy: czas trwania poszczególnych głosek, barwę, natężenie i wysokość głosu. Dzięki temu uczy się melodii rodzimego języka i chłonie nowe słowa. Wniosek? Im więcej będziesz do niego mówić, tym szybciej usłyszysz jego...

niemowlę, zabawka
Rozwój
Głośne zabawki
Grzechotki, bębenki, trąbki... Rodziców od wydawanych przez nie dźwięków aż boli głowa, a dzieci zwykle je uwielbiają. Ale czy taki hałas nie szkodzi małym uszom?

Niektóre zabawki dla najmłodszych emitują takie dźwięki, które mogą spowodować nawet trwałe uszkodzenie słuchu – ostrzegają naukowcy z Instytutu Ucha Uniwersytetu Londyńskiego. Szczególnie jeśli dziecko będzie je trzymać zbyt blisko ucha lub zbyt długo się nimi bawić. Nie tylko pistolet Nie myśl, że nie dotyczy to twojego dziecka, bo hałaśliwe zabawki są przeznaczone tylko dla starszych maluchów. Naukowcy sprawdzali takie, które są dla dzieci od trzeciego miesiąca. Spośród 15 przebadanych ponad połowa emitowała dźwięki powyżej 81 decybeli, a najwyższy dopuszczalny poziom natężenia to 85. Gdyby maluszek zbliżył je do ucha, z 15 aż 14 nie spełniłoby norm! Najgorsze były pistolety – wydawały dźwięki o wartości 120 decybeli! Czy w Polsce też można znaleźć takie zabawki? Niestety tak. Pistolety, pewne typy samochodów z wyjącymi syrenami, telefony... Podczas kontroli przeprowadzonej w ubiegłym roku w Szczecinie Inspekcja Handlowa zakwestionowała sporo zabawek, w tym kilka właśnie z powodu hałasu, np. telefony. Były to głównie produkty wytworzone w Chinach. I właśnie je można tanio kupić na wielu polskich bazarach. Co w tym złego Pod wpływem nagłego, głośnego dźwięku, jak np. wybuch petardy, może dojść do mechanicznego uszkodzenia błony bębenkowej albo kosteczek ucha środkowego, które przewodzą bodźce słuchowe. Powoduje to ból ucha, a czasem nieodwracalną utratę słuchu. Na szczęście u dzieci zdarza się to rzadko. Częściej dochodzi do przewlekłego urazu akustycznego, który powstaje z powodu długotrwałego narażenia na hałas. Podrażnia to komórki zmysłowe odpowiedzialne za słyszenie. Na początku nie daje to żadnych objawów, bo chore komórki szybko się regenerują. Ale gdy takie sytuacje zdarzają się częściej, z czasem komórki ulegają trwałemu uszkodzeniu i dziecko powoli traci słuch. Tak może się stać nie tylko wtedy, gdy malec...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak