niemowlę, zabawa, zabawki
Rozwój

Zobacz, co już potrafię

Każde dziecko rozwija się we własnym tempie. Są jednak umiejętności, których zdobywanie pokazuje rodzicom, czy szkrab rozwija się właściwie. Sprawdź, czy jest coś, co powinno cię niepokoić.

Niczego nie przegap! Patrz na swojego malca bardzo uważnie i ciesz się każdym jego osiągnięciem. A będzie ich teraz miał więcej niż Adam Małysz w szczytowej formie! Twój brzdąc w pierwszym roku życia uczy się w piorunującym tempie.

Jeszcze w ciąży mogło ci się wydawać, że maluch tylko je i śpi. Tymczasem już kilka tygodni po porodzie okazuje się, że dziecko nie chce tak dużo spać, za to chętnie obdarza cię swoim najpiękniejszym uśmiechem, wesoło gaworzy i... zachęca do zabawy. Na początku z trudem dźwiga główkę, by z czasem bez najmniejszego wysiłku, leżąc na brzuszku, sięgać po zabawki. Jeszcze chwila, a zacznie raczkować i biegać! Każdego dnia staje się coraz mądrzejsze. Kibicuj mu i bij brawo. A gdy coś cię zaniepokoi, powiedz o tym lekarzowi!

0–3 miesiące
Przez pierwsze miesiące ty i malec poznajecie siebie nawzajem, czyli „dostrajacie się”. Ty uczysz się rozpoznawać, co smyk mówi do ciebie swoim zachowaniem, płaczem, minkami. On uczy się ssać, unosić główkę, koncentrować uwagę na otaczającym świecie, skupiać wzrok na zabawkach, słuchać, co mówisz.
Co jest dla niego najważniejsze: Zaspokajanie podstawowych potrzeb: głodu, bezpieczeństwa i miłości.
Jego portret: Ufny, mała przylepka, która nade wszystko potrzebuje twojej bliskości.
To uwielbia: Być przytulony do ciebie, ssać pierś, słuchać bicia twojego serca. Jest zachwycony, kiedy nosi go na rękach tata.
Osiągnięcia: Pierwszy uśmiech i nawiązanie kontaktu wzrokowego z mamą. Ma to miejsce około szóstego tygodnia. To największa nagroda za twoje nieprzespane noce czy trudy karmienia piersią!
Jak wspomagać rozwój dziecka: Bądź blisko maluszka, reaguj na jego płacz. Karm piersią. Gdy nie śpi, baw się z nim, tul, całuj, mów do niego i pokazuj pierwsze zabawki: grzechotki, karuzelkę, np. Tiny Love, 250 zł, czy wieszane pluszaki, np. Canpol babies, 13 zł. Nie musi ich być dużo, bo... najwspanialszą „zabawką” jesteś dla dziecka właśnie ty!

4–6 miesięcy
Maluszek zaczyna się coraz bardziej interesować otaczającym go światem. Krócej śpi w ciągu dnia. Zamiast tego – ciągle chce się bawić!
Co jest dla niego najważniejsze: Nadal kontakt z tobą i zaspokajanie jego potrzeb. Jednak maluszek nie myśli już wyłącznie o jedzeniu. Coraz większe znaczenie mają dla niego zabawa z rodzicami i kolorowe zabawki. Dziecko wyraźnie się nimi interesuje, wyciąga rączki, zmienia pozycję ciała.
Jego portret: Wesoły, radosny, bystry, towarzyski, chętny do zabawy.
To uwielbia: Gdy bawisz się z nim i gdy nosisz go na rękach. Maluszek bardzo lubi gaworzyć – mówi do ciebie i taty, ale również do samego siebie. Usłyszysz wtedy słodkie: ge, ge ge, da, da da, mem, mem, mem – raz ciszej, a raz głośniej.
Osiągnięcia: Dziecko przekręca się z brzuszka na plecy. Malec coraz pewniej utrzymuje główkę, leżąc na brzuszku. Podpiera się już na wyprostowanych ramionach. Gdy przechyli się za mocno, chcąc złapać zabawkę, pierwszy raz przekręci się na plecki.
Jak wspomagać rozwój dziecka: Układaj malucha jak najczęściej na brzuszku, by mógł ćwiczyć mięśnie potrzebne do siadania, raczkowania, wstawania (wypróbuj maty, np. Tropikalna Wyspa, Marko, 328 zł). Czytajcie i oglądajcie książeczki, w tym interaktywne (np. MArko, 79 zł). Zachęcaj smyka do mówienia, powtarzając sylaby, które on wypowiada.

7–9 miesięcy
Twój maluszek jest coraz sprawniejszy: podnosi stopy do ust, raczkuje. Odróżnia ludzi dobrze sobie znanych od obcych. Do tej pory uśmiechał się do każdej osoby, która pochylała się nad nim, teraz na widok nieznajomego może płakać.
Co jest dla niego najważniejsze: Dużo swobody! Malec powinien mieć tyle miejsca, by mógł przekręcać się, siadać, podejmować próby raczkowania. W wieku siedmiu miesięcy może poruszać się po podłodze z podniesionym brzuszkiem, ośmiu – pełzać w przód i w tył, natomiast dziewięciu – raczkować, swobodnie przemieszczając się po pokoju. Nadal bardzo ważny jest dla niego kontakt z mamą, ale więcej uwagi poświęca innym osobom: tacie, dziadkom.
Jego portret: Spontaniczny, niezwykle ciekaw świata, ale również nieufny w stosunku do obcych osób.
To uwielbia: Znane zabawy i gry. Bardzo lubi, kiedy się z nim bawisz w „a kuku!”. Chowaj się za fotelem – smyk będzie wychylał główkę, szukając cię. Gdy mu się pokażesz, będzie się śmiał.
Osiągnięcia: Malec sam siedzi! Uczy się siadać z pozycji leżącej.
Jak wspomagać rozwój dziecka: Dawaj malcowi do rączki przedmioty o różnej fakturze i pierwsze układanki (np. piramidki, Smiki, 69 zł) oraz zabawki wymagające ruchu (np. muzyczny chodzik Smiki, 99 zł).

10–12 miesięcy
Dziecko staje się małym zdobywcą świata. Po raz pierwszy może samodzielnie dotrzeć tam, gdzie chce, bo raczkuje, wstaje i stawia pierwsze kroczki. Potrafi zrobić „pa, pa”, próbuje samo pić z kubeczka i jeść łyżeczką. Paluszki malca nabierają sprawności: umie wziąć do rączki np. malutki papierek.
Co jest dla niego najważniejsze: Żebyś mądrze pozwalała mu na samodzielność. Gdy np. na spacerku chce postać koło wózka, pozwalaj na to, choćby się miał wywrócić.
Jego portret: Pogodny, pewny siebie, psotnik. Rozumie proste polecenia. Ale to nie znaczy, że je wypełnia! Gdy np. mówisz „nie”, na chwilę przerywa to, co robi, i… zaraz zapomina o zakazie!
To uwielbia: Gdy wokół jest dużo ludzi. Na obcych nie reaguje już płaczem, jak to miało miejsce wcześniej. Przeciwnie: chce mieć widownię, która cieszy się z jego osiągnięć. Największa przyjemność: zabawa w berka (na czworakach) z mamą i tatą.
Osiągnięcia: Malec sam staje na nóżki! Pierwszy raz robi to, przytrzymując się szczebelków łóżeczka, nogi od stołu. Szybko samo stanie już mu nie wystarcza i próbuje chodzić przy meblach.
Jak wspomagać rozwój dziecka: Pozwalaj mu raczkować po całym domu (zabezpiecz szuflady przed wysunięciem), stawać, chodzić. Rozmawiaj z nim jak najwięcej, pokazuj świat. Ucz precyzji ruchów i dopasowywania kształtów (np. domek Interkobo, 63 zł). Kup mu pierwszy bezpieczny rowerek z kijkiem do pchania (np. Smiki, 199,90 zł).

 

 

tm_dopisek.gif

 

 

 

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
dekoracje świąteczne, śnieżynka
Święta i uroczystości
Śnieżynki z papieru – 7 wzorów do wycinania
Agnieszka Szumigaj
wierszyk o Mikołaju
Święta i uroczystości
Wierszyk o Mikołaju –​ krótkie, łatwe i śmieszne propozycje
Ewa Janczak-Cwil
Prezent dla 5-latka
Święta i uroczystości
Prezent dla 5-latka: pomysły na prezent dla pięcioletniego chłopca (sportowy, edukacyjny, tani)
Agnieszka Majchrzak
Przysłowia o nauce
Cytaty i przysłowia
Mądre przysłowia o nauce i wiedzy – 40 motywujących sentencji
Joanna Lechowicz
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
życzenia urodzinowe dla córki
Święta i uroczystości
Życzenia urodzinowe dla córki: piękne, wzruszające, mądre, od mamy i od taty
Joanna Biegaj
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
Alimenty z funduszu
Prawo i finanse
Alimenty z funduszu: co trzeba zrobić, żeby otrzymać pieniądze? Nowe przepisy
Agnieszka Majchrzak
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
jak odpieluchować dziecko
Pielęgnacja
Odpieluchowanie dziecka: kiedy i jak to zrobić? Sprawdzone sposoby
Małgorzata Wódz
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA