Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę, zabawa, zabawki
Rozwój

Zobacz, co już potrafię

Każde dziecko rozwija się we własnym tempie. Są jednak umiejętności, których zdobywanie pokazuje rodzicom, czy szkrab rozwija się właściwie. Sprawdź, czy jest coś, co powinno cię niepokoić.

Niczego nie przegap! Patrz na swojego malca bardzo uważnie i ciesz się każdym jego osiągnięciem. A będzie ich teraz miał więcej niż Adam Małysz w szczytowej formie! Twój brzdąc w pierwszym roku życia uczy się w piorunującym tempie.

Jeszcze w ciąży mogło ci się wydawać, że maluch tylko je i śpi. Tymczasem już kilka tygodni po porodzie okazuje się, że dziecko nie chce tak dużo spać, za to chętnie obdarza cię swoim najpiękniejszym uśmiechem, wesoło gaworzy i... zachęca do zabawy. Na początku z trudem dźwiga główkę, by z czasem bez najmniejszego wysiłku, leżąc na brzuszku, sięgać po zabawki. Jeszcze chwila, a zacznie raczkować i biegać! Każdego dnia staje się coraz mądrzejsze. Kibicuj mu i bij brawo. A gdy coś cię zaniepokoi, powiedz o tym lekarzowi!

0–3 miesiące
Przez pierwsze miesiące ty i malec poznajecie siebie nawzajem, czyli „dostrajacie się”. Ty uczysz się rozpoznawać, co smyk mówi do ciebie swoim zachowaniem, płaczem, minkami. On uczy się ssać, unosić główkę, koncentrować uwagę na otaczającym świecie, skupiać wzrok na zabawkach, słuchać, co mówisz.
Co jest dla niego najważniejsze: Zaspokajanie podstawowych potrzeb: głodu, bezpieczeństwa i miłości.
Jego portret: Ufny, mała przylepka, która nade wszystko potrzebuje twojej bliskości.
To uwielbia: Być przytulony do ciebie, ssać pierś, słuchać bicia twojego serca. Jest zachwycony, kiedy nosi go na rękach tata.
Osiągnięcia: Pierwszy uśmiech i nawiązanie kontaktu wzrokowego z mamą. Ma to miejsce około szóstego tygodnia. To największa nagroda za twoje nieprzespane noce czy trudy karmienia piersią!
Jak wspomagać rozwój dziecka: Bądź blisko maluszka, reaguj na jego płacz. Karm piersią. Gdy nie śpi, baw się z nim, tul, całuj, mów do niego i pokazuj pierwsze zabawki: grzechotki, karuzelkę, np. Tiny Love, 250 zł, czy wieszane pluszaki, np. Canpol babies, 13 zł. Nie musi ich być dużo, bo... najwspanialszą „zabawką” jesteś dla dziecka właśnie ty!

4–6 miesięcy
Maluszek zaczyna się coraz bardziej interesować otaczającym go światem. Krócej śpi w ciągu dnia. Zamiast tego – ciągle chce się bawić!
Co jest dla niego najważniejsze: Nadal kontakt z tobą i zaspokajanie jego potrzeb. Jednak maluszek nie myśli już wyłącznie o jedzeniu. Coraz większe znaczenie mają dla niego zabawa z rodzicami i kolorowe zabawki. Dziecko wyraźnie się nimi interesuje, wyciąga rączki, zmienia pozycję ciała.
Jego portret: Wesoły, radosny, bystry, towarzyski, chętny do zabawy.
To uwielbia: Gdy bawisz się z nim i gdy nosisz go na rękach. Maluszek bardzo lubi gaworzyć – mówi do ciebie i taty, ale również do samego siebie. Usłyszysz wtedy słodkie: ge, ge ge, da, da da, mem, mem, mem – raz ciszej, a raz głośniej.
Osiągnięcia: Dziecko przekręca się z brzuszka na plecy. Malec coraz pewniej utrzymuje główkę, leżąc na brzuszku. Podpiera się już na wyprostowanych ramionach. Gdy przechyli się za mocno, chcąc złapać zabawkę, pierwszy raz przekręci się na plecki.
Jak wspomagać rozwój dziecka: Układaj malucha jak najczęściej na brzuszku, by mógł ćwiczyć mięśnie potrzebne do siadania, raczkowania, wstawania (wypróbuj maty, np. Tropikalna Wyspa, Marko, 328 zł). Czytajcie i oglądajcie książeczki, w tym interaktywne (np. MArko, 79 zł). Zachęcaj smyka do mówienia, powtarzając sylaby, które on wypowiada.

7–9 miesięcy
Twój maluszek jest coraz sprawniejszy: podnosi stopy do ust, raczkuje. Odróżnia ludzi dobrze sobie znanych od obcych. Do tej pory uśmiechał się do każdej osoby, która pochylała się nad nim, teraz na widok nieznajomego może płakać.
Co jest dla niego najważniejsze: Dużo swobody! Malec powinien mieć tyle miejsca, by mógł przekręcać się, siadać, podejmować próby raczkowania. W wieku siedmiu miesięcy może poruszać się po podłodze z podniesionym brzuszkiem, ośmiu – pełzać w przód i w tył, natomiast dziewięciu – raczkować, swobodnie przemieszczając się po pokoju. Nadal bardzo ważny jest dla niego kontakt z mamą, ale więcej uwagi poświęca innym osobom: tacie, dziadkom.
Jego portret: Spontaniczny, niezwykle ciekaw świata, ale również nieufny w stosunku do obcych osób.
To uwielbia: Znane zabawy i gry. Bardzo lubi, kiedy się z nim bawisz w „a kuku!”. Chowaj się za fotelem – smyk będzie wychylał główkę, szukając cię. Gdy mu się pokażesz, będzie się śmiał.
Osiągnięcia: Malec sam siedzi! Uczy się siadać z pozycji leżącej.
Jak wspomagać rozwój dziecka: Dawaj malcowi do rączki przedmioty o różnej fakturze i pierwsze układanki (np. piramidki, Smiki, 69 zł) oraz zabawki wymagające ruchu (np. muzyczny chodzik Smiki, 99 zł).

10–12 miesięcy
Dziecko staje się małym zdobywcą świata. Po raz pierwszy może samodzielnie dotrzeć tam, gdzie chce, bo raczkuje, wstaje i stawia pierwsze kroczki. Potrafi zrobić „pa, pa”, próbuje samo pić z kubeczka i jeść łyżeczką. Paluszki malca nabierają sprawności: umie wziąć do rączki np. malutki papierek.
Co jest dla niego najważniejsze: Żebyś mądrze pozwalała mu na samodzielność. Gdy np. na spacerku chce postać koło wózka, pozwalaj na to, choćby się miał wywrócić.
Jego portret: Pogodny, pewny siebie, psotnik. Rozumie proste polecenia. Ale to nie znaczy, że je wypełnia! Gdy np. mówisz „nie”, na chwilę przerywa to, co robi, i… zaraz zapomina o zakazie!
To uwielbia: Gdy wokół jest dużo ludzi. Na obcych nie reaguje już płaczem, jak to miało miejsce wcześniej. Przeciwnie: chce mieć widownię, która cieszy się z jego osiągnięć. Największa przyjemność: zabawa w berka (na czworakach) z mamą i tatą.
Osiągnięcia: Malec sam staje na nóżki! Pierwszy raz robi to, przytrzymując się szczebelków łóżeczka, nogi od stołu. Szybko samo stanie już mu nie wystarcza i próbuje chodzić przy meblach.
Jak wspomagać rozwój dziecka: Pozwalaj mu raczkować po całym domu (zabezpiecz szuflady przed wysunięciem), stawać, chodzić. Rozmawiaj z nim jak najwięcej, pokazuj świat. Ucz precyzji ruchów i dopasowywania kształtów (np. domek Interkobo, 63 zł). Kup mu pierwszy bezpieczny rowerek z kijkiem do pchania (np. Smiki, 199,90 zł).

 

 

tm_dopisek.gif

 

 

 

Uważaj na nianię bez kwalifikacji – jest ich najwięcej [WIDEO]

Zdrowie
Kiedy do jakiego lekarza
Sprawdź, kiedy wystarczą wizyty u pediatry, a kiedy powinnaś poszukać rady u innego specjalisty.

Sprawdź, kiedy wystarczą wizyty u pediatry, a kiedy powinnaś poszukać rady u innego specjalisty. W pierwszych dwóch latach życia będziesz kontrolować zdrowie smyka bardzo często. Sprawdź, kiedy wystarczą wizyty u pediatry, a kiedy powinnaś poszukać rady u innego specjalisty. Nawet jeśli szkrabowi nic nie dolega, od wyjścia ze szpitala powinien być pod stałą opieką wybranego przez Ciebie lekarza w poradni dla dzieci zdrowych. W razie potrzeby skieruje on maluszka na dodatkowe badania. Pod stałą opieką Wybierz dla maluszka jednego pediatrę i nie zmieniaj go bez ważnego powodu! Lekarz, który dobrze zna dziecko, lepiej oceni jego rozwój i szybciej wychwyci ewentualne problemy ze zdrowiem niż ktoś, kto widzi malucha po raz pierwszy. Jeśli jednak jesteś niezadowolona z dotychczasowej opieki lekarskiej, masz prawo poprosić w przychodni o zmianę pediatry. U pediatry Kiedy do niego iść? Pierwszy raz zazwyczaj już między drugim a czwartym tygodniem życia maleństwa. Pediatra dokładnie zbada dziecko i oceni, czy prawidłowo przybiera na wadze. Rytm kolejnych wizyt będą wyznaczały terminy szczepień obowiązkowych. Przed podaniem szczepionki lekarz sprawdzi, czy malec jest zdrowy. Upewnisz się też, czy szkrab rozwija się odpowiednio dla swojego wieku i czy nie cierpi na żadne schorzenia. Przy okazji wizyt kontrolnych będziesz także mogła zadać lekarzowi pytania i uzyskać wskazówki, jak dbać o zdrowie dziecka. Uwaga! Pediatra jest dla maluszka lekarzem pierwszego kontaktu. Zasięgaj jego porady zawsze, kiedy widzisz, że ze zdrowiem maleństwa dzieje się coś niepokojącego. Dziel się swoimi obserwacjami – Ty wiesz lepiej, w jaki sposób dziecko układa główkę, czy symetrycznie macha rączkami, czy gaworzy... U neurologa Kiedy do niego iść? Jeśli pediatra podczas badania ogólnego zaobserwuje niepokojące objawy, np. zbyt duże lub za małe napięcie mięśni u maleństwa...

Pielęgnacja
Zamigaj mi, mamo!
Czy wiesz, że możesz porozmawiać ze swoim kilkumiesięcznym dzieckiem? Wystarczy nauczyć smyka języka migowego.

Czy wiesz, że możesz porozmawiać ze swoim kilkumiesięcznym dzieckiem? Twoje maleństwo odpowie Ci na ważne pytania: czy je coś boli i na co ma ochotę. Wystarczy nauczyć smyka języka migowego. Dziecko, zanim zacznie z nami rozmawiać, doskonale rozumie, co się do niego mówi, potrafi też przekazać proste komunikaty. Nie znając żadnego języka, wypracowuje świetny system porozumiewania się z otoczeniem. Rodzice doskonale pojmują mowę ciała, gesty i dźwięki, jakie wydaje ich maluszek. Każda z mam dobrze wie, kiedy jej dziecko jest głodne, znudzone, a kiedy marudzi, bo chce mu się spać. Jednak zanim szkrab zacznie sprawnie mówić (a ma to miejsce średnio w drugim roku życia), jego potrzeby komunikowania się rosną. Często rośnie także jego frustracja, gdy chce nam coś przekazać, a my nie rozumiemy, o co mu chodzi. Można to łatwo zmienić, dając dziecku narzędzie, dzięki któremu będzie ono w stanie porozumiewać się znacznie wcześniej - język gestów, czyli język migowy. Niemowlęce miganie W Polsce rozpowszechniła go – jako sposób porozumiewania się z jeszcze niemówiącymi maluchami – Danuta Mikulska, która polski język migowy poznała na studiach. Przygotowuje pracę doktorską, w której bada gramatykę tego języka. Z prezentacją swojej metody wystąpiła na warszawskim Festiwalu Nauki. Zainteresowanie przekroczyło jej najśmielsze oczekiwania. – Przyszło wielu rodziców. Do grupy badawczej zebrałam trzysta osób – opowiada.Rodzice mieli uczyć swoje szkraby znaków i prowadzić dzienniczki postępów w nauce. A te były naprawdę niezwykłe! Jak to działa? Maluch najpierw obserwuje gest, czasem wręcz domaga się ich prezentacji w znanych sytuacjach, i wreszcie pokazuje, że rozumie ich sens. Czas, jaki jest potrzebny dziecku do stworzenia pierwszego znaku, zależy m.in. od częstotliwości jego pokazywania i dopasowania słownictwa do potrzeb malca. Roczne...

Pielęgnacja
Pomagaj, nie przeszkadzaj!
Są rzeczy, które warto robić, by maluch z większą ochotą i odwagą rozwijał się, usamodzielniał, poznawał świat.

Wiele umiejętności maluszek zdobywa sam, korzystając z zapisanej w genach „instrukcji”. Dzięki niej na pewnym etapie rozwoju zaczyna pełzać, siadać, wstaje… Nie trzeba wcześniej dziecka do tego nakłaniać czy na siłę stawiać w łóżeczku. Ale są rzeczy, które warto robić, by maluch z większą ochotą i odwagą rozwijał się, usamodzielniał, poznawał świat. I by w pełni wykorzystał swój potencjał. Okazuj miłość. Tul, uśmiechaj się, patrz w oczy, szybko reaguj na płacz. Bądź najwierniejszym kibicem maleństwa. Bezwarunkowa miłość to najlepsza inwestycja w rozwój małego człowieka, nie tylko emocjonalny, ale też fizyczny i intelektualny. Dziecko, które wie, że jest kochane, czuje się bezpieczne, a świat uznaje za miejsce godne poznania. Ma motywację do działania, bo Twoja radość jest dla niego najlepszą nagrodą i zachętą. Podsycaj ciekawość. Dzieci są z natury żądne nowych wrażeń, ale „nieużywana” ciekawość szybko marnieje. Maluszek, wokół którego nie dzieje się nic interesującego, staje się apatyczny, co wpływa także na jego rozwój ruchowy. Po co ćwiczyć wyciąganie rączek, jeśli nie ma niczego, co warto by było nimi dotknąć? Niemowlęciu początkowo wystarczy Twoja twarz, kolorowa grzechotka, wycieczka po mieszkaniu – dla niego wszystko jest nowe! Daj mu swobodę... Trudno ćwiczyć umiejętności, gdy niewygodne, zbyt ciepłe ubranko ogranicza ruchy, a do dyspozycji ma się niewielką przestrzeń między szczebelkami łóżka. Lepszy będzie rozłożony na podłodze kocyk. Dziecko potrzebuje swobody (w granicach rozsądku). Nieustanne „nie wolno”, „nie ruszaj”, „be!” nie sprzyja rozwojowi. Lepiej usunąć z zasięgu rączek to, co mogłoby być niebezpieczne. Swoboda to także możliwość wyboru. Dziecko najlepiej wie, co je w danym momencie interesuje. Po raz trzydziesty otwiera i zamyka...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak