Wcześniak

Kiedy mama wcześniaka może przystawić swoje dziecko do piersi?

Wcześniaki urodzone w okolicy 35-36. tygodnia, zwykle są na tyle silne, że mogą ssać pierś mamy tuż po narodzinach. U mniejszych wcześniaków trzeba czasem poczekać z przystawieniem do piersi, a póki zadbać, żeby nie zaburzyć u nich odruchu ssania.

– Wcześniaki potrafią ssać dopiero wtedy, kiedy już umieją zbudować podciśnienie – tłumaczy Beata Sikorska, ekspert ds. laktacji firmy Medela. – Kompetencje do samodzielnego ssania piersi u wcześniaka, czyli to, czy dziecko jest gotowe do pobierania pokarmu doustnie, są oceniane w szpitalu przez logopedów albo neurologopedów, czy innych ekspertów w tej dziedzinie. 

Kiedy rozpocząć próby przystawiania wcześniaka do piersi?

Kiedy tylko wcześniak jest gotowy do pobierania pokarmu doustnie, to tym samym jest gotowy na pierwsze próby ssania piersi. – Można jednak założyć, że te pierwsze próby ssania piersi przez wcześniaka będą nieudane i nieudolne – mówi ekspert Medeli. 

Ważne, żeby zadbać, aby u wcześniaka, który nie jest jeszcze w stanie samodzielnie ssać piersi nie zaburzyć odruchu ssania : – Chodzi szczególnie o smoczki, którymi karmimy dziecko zanim jeszcze zostanie przystawione do piersi. Smoczki dla wcześniaków powinny umożliwiać im budowania podciśnienia, wtedy dziecko może samo kontrolować wypływ i uczyć się prawidłowego ssania – mówi Beata Sikorska.

Ekspertka tłumaczy, że wbrew pozorom, wcześniak nie potrzebuje smoczka, przez który pokarm wypływa strumieniem na tylną ścianę gardła: – Dzieci przedwcześnie urodzone nie lubią procedur związanych z jamą ustną, nie lubią też takiego nagłego podawania pokarmu na tylną ścianę gardła, wobec tego wolą, gdy mogą same kontrolować wypływ pokarmu. 

Mylenie wzorca – co to takiego?

Jeżeli wcześniak nauczył się ssać w inny sposób niż ten, który występuje podczas ssania piersi, może po przystawieniu do piersi, nie umieć skutecznie pobierać pokarmu naturalnego. Takie zjawisko nazywane jest „myleniem wzorca”.

– Tradycyjne smoczki wymuszają nieprawidłowy mechanizm ssania, którego podstawą nie jest podciśnienie, ale zwykły nacisk – wyjaśnia Beata Sikorska. 

To nie znaczy, że dziecko z nieprawidłowym wzorcem ssania nie może być karmione naturalnie. Można wraz z konsultantem laktacyjnym próbować przywrócić naturalny sposób ssania – niejednokrotnie to się udaje. Jeśli natomiast nie uda się go przywrócić mama może  nadal podawać swój pokarm swojemu dziecku, np. poprzez butelkę, po odciągnięciu mleka laktatorem. 

filmik2.jpg
Fotolia
Wcześniak
Jak mama wcześniaka może zadbać o laktację?
Nawet jeśli wcześniak na początku życia nie może ssać piersi mamy, można – i warto! – zadbać o laktację. Dzięki temu, kiedy maleństwo będzie już silniejsze, jego mama będzie gotowa przystawić je do piersi i nakarmić. Karmienie piersią może się udać, ale dla sukcesu bardzo ważne będą pierwsze godziny i dni po porodzie.

Im szybciej mama wcześniaka zabierze się za rozkręcanie laktacji, tym lepiej. Inicjacja laktacji , czyli pierwsze stymulowanie piersi, powinno rozpocząć się najlepiej w pierwszej godzinie po porodzie – a najpóźniej w pierwszych sześciu godzinach po porodzie.  – Jeżeli dziecko nie jest w stanie samodzielnie ssać, mama wcześniaka może prosić w szpitalu o wypożyczenie laktatora z funkcją inicjacji laktacji i zacząć go używać jak najszybciej po porodzie – mówi Beata Sikorska, ekspert ds. laktacji firmy Medela.  Inicjacji laktacji sprzyja w szczególności odciąganie pokarmu co 2–3 godziny z obu piersi równocześnie. Każda taka sesja odciągania powinna trwać ok. 15 minut. Ile razy dziennie mama wcześniaka powinna odciągać pokarm? – Oczywiście liczbę odciągania pokarmu z piersi można to określić w liczbach: będzie to minimum 8-10 razy na dobę, ale tak naprawdę to chodzi o to, aby mama wcześniaka odciągała pokarm tak często, jak często przystawiałaby swoje dziecko do piersi – mówi Beata Sikorska.  Dzięki temu, że mama wcześniaka będzie regularnie stymulowała laktację: odciągała pokarm, dbała o prawidłowe opróżnianie piersi, będzie miała mleko dla swojego dziecka, kiedy tylko ono będzie gotowe, by je otrzymywać. Czytaj także: Wcześniaki mają duże szanse na zdrowy rozwój! Co to jest faza inicjacji laktacji? W ciągu pierwszych kilku dni po porodzie zachodzące zmiany hormonalne zapoczątkowują produkcję dużych ilości pokarmu. Bezpośrednio po porodzie oksytocyna – hormon kluczowy dla laktacji – osiąga w organizmie kobiety bardzo wysoki poziom. Następuje wtedy faza inicjacji potocznie określana jest jako "napełnianie się" piersi mlekiem.  Częste karmienie piersią lub odciąganie pokarmu, jak również wczesne rozpoczęcie tych czynności, pozwala na wykorzystanie...

filmik-1.jpg
Fotolia
Wcześniak
Jak karmienie naturalne wpływa na zdrowie wcześniaka?
Karmienie naturalne ma kluczowe znaczenie dla zdrowia wcześniaka. Mleko mamy jest lekarstwem dla dziecka urodzonego przed terminem. Praktycznie wszystko, co może uchronić takiego maluszka przed chorobami, znajduje się w pokarmie naturalnym – mówi ekspertka ds. laktacji.

Wcześniaki, które są karmione naturalnie, lepiej się rozwijają i rzadziej chorują. Mleko mamy ma dla wcześniaka znaczenie lecznicze: w porównaniu z  pokarmem kobiet rodzących w terminie, mleko mam wcześniaków posiada wyższą wartość energetyczną oraz wyższy poziom lipidów, białek, azotu, kwasów tłuszczowych oraz niektórych witamin i minerałów. – Kluczowa jest oczywiście siara – mówi Beata Sikorska, ekspert ds. laktacji firmy Medela – Można ją podawać wcześniakowi tuż po urodzeniu: podaje się ją mu do ust, na śluzówkę.  Jak karmienie naturalne wpływa na zdrowie wcześniaka? Wszystkie badania wykazują, że wśród wcześniaków karmionych naturalnie występuje o wiele mniejsza zachorowalność na choroby typowo wcześniacze. Naukowcy są pewni, że mleko mamy: zmniejsza ryzyko martwiczego zapalenia jelit (NEC)  – jednej z najczęstszych chorób wcześniaczych, grożącej poważnymi powikłaniami a nawet zgonem dziecka! zmniejsza ryzyko sepsy i zakażeń bakteryjnych, których ryzyko w szpitalu jest bardzo duże przyśpiesza dojrzewanie jelit wpływa na prawidłowy rozwój tkanek (także mięśni i kości) zmniejsza ryzyko retinopatii wcześniaczej. Czytaj także: Jak karmić piersią wcześniaka? Co to jest NEC: martwicze zapalenie jelit? Martwicze zapalenie jelit , w skrócie NEC (ang. necrotising enterocolitis), grozi głównie najmniejszym wcześniakom, przeważnie z masą urodzeniową poniżej 1500 g. Zachorowanie wiąże się z dużym ryzykiem dla życia i zdrowia dziecka: szacuje się, że wskaźnik śmiertelności wśród niemowląt, u których wystąpiło martwicze zapalnie jelit, wynosi ok. 25 proc. Martwicze zapalenie jelit NEC rozwija się najczęściej w pierwszym miesiącu po porodzie. Rozwija się szybko i może wystąpić u malucha, który wydaje się prawidłowo rozwijać....

ośmiorniczki dla wcześniaków
Facebook/ośmiorniczki dla wcześniaków
Aktualności
Urodziłaś wcześniaka? Sprawdź, jak "ośmiorniczka" może mu pomóc!
Boisz się zostawić malucha w inkubatorze? Myślisz, że będzie mu tam zimno i smutno z dala od mamy? Jest na to prosty sposób!

Niezwykła akcja, która przynosi ogromne korzyści dla dzieci zbyt wcześnie urodzonych, rozprzestrzenia się po świecie niczym błyskawica.  Od czego się zaczęło? Jak zwykle od dobrych chęci... Mama przebywająca z dziećmi w szpitalu , postanowiła wesprzeć oddział dziecięcy własnoręcznie wykonanymi maskotkami. Brak odzewu ze strony władz szpitala, nie zniechęcił jej, więc zebrawszy ochotniczki, znalazła inne możliwości, by chore dzieci miały czym się bawić . Z czasem dowiedziała się o akcji "Ośmiorniczki dla wcześniaków", propagowanej w Polsce przez Joannę Kmieć Kubiak. Postanowiła przyłączyć się i znaleźć osoby, które potrafią "dziergać". Do współpracy zaprasza każdego kto ma chwilę czasu i z kłębuszka włóczki, potrafi wykonać małą ośmiornicę. Dlaczego ośmiorniczki? Odpowiedź jest dość banalna, choć i niezwykle pomysłowa zarazem. Macki ośmiornicy przypominają bowiem wcześniakom pępowinę, którą to bardzo chętnie bawią się przebywając w brzuszku mamusi. Kiedy taką ośmiornicę położy się obok dzieciątka, ma on poczucie bliskości , odnajduje znajome kształty, zyskuje poczucie bezpieczeństwa i szybciej adaptuje się do nowego  środowiska. Trzymanie w maleńkich rączkach macki ośmiorniczki, pozwala wcześniakowi lepiej znieść pierwsze i najtrudniejsze chwile poza brzuszkiem mamy. Zabawki dla 2 miesięcznego dziecka - opinie Jak zrobić taką maskotkę?  Jak zapewnia pomysłodawczyni, nie jest to trudne zadanie. Wystarczy szydełko o grubości 3 lub 3,5 mm, dobrej jakości bawełniana pojedyncza włóczka, oraz wypełnienie środka poliestrem, który zniesie pranie w temp. 60 st.C. Długość macki nie może przekraczać 22 cm, ze względu na bezpieczeństwo dziecka. Taką maskotkę, mama może ponosić chwilę blisko ciała, gdyż bawełna łatwo chłonie zapachy  dziecko może dodatkowo czuć...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz