Dziecko spędza w wózku sporo czasu, zwłaszcza latem. Ale spacer łatwo może się zamienić w koszmar, jeśli wózek nie będzie w stanie pokonać piaszczystej drogi lub ugrzęźnie w windzie. Dlatego zanim kupisz konkretny model, zadaj sobie kilka pytań. I koniecznie sprawdź opinie o popularnych wózkach dziecięcych.

Reklama

Po jakim terenie wózek będzie jeździł najczęściej?
Na spacery po równych deptakach wystarczy wózek z czterema małymi, lżejszymi kółkami. Jeżeli chodzisz głównie po bezdrożach czy plaży, pomyśl o trzy- czy czterokołowcu na skrętnych, większych, pompowanych lub piankowych kołach (najlepiej o średnicy 30–32 cm).
W takim wózku maluch nie będzie odczuwał wstrząsów.

Czy będziecie nosić go po schodach?
Ważne jest wtedy, by wózek miał lekki stelaż. Najlżejsze są wykonane z aluminium – ale takie modele są też najdroższe. Jeżeli jednak będziesz dźwigać wózek dwa razy dziennie, może lepiej zapłacić więcej i nie cierpieć z powodu bólu pleców?

Kto najczęściej będzie prowadził wózek?
Jeśli różne osoby, model powinien mieć regulowaną wysokość rączki (zwłaszcza jeśli osoby prowadzące wózek bardzo różnią się wzrostem). Dobrze też sprawdza się rączka przekładana, dzięki której dziecko może siedzieć przodem lub tyłem do kierunku jazdy.

Często jeździcie samochodem?
Wbrew pozorom ma to wiele wspólnego z wózkiem. Jeśli planujecie wozić go w bagażniku, musi się on tam... zmieścić.

Zobacz także

Można zdjąć tapicerkę?
Malcowi może się ulać podczas spaceru, może wylać w wózku soczek, wytrzeć w niego umorusane łapki. Zamiast szorować tapicerkę gąbką, wygodniej ją wypiąć i wyprać w pralce.
[CMS_PAGE_BREAK]
Jak wygląda budka?
Powinna łatwo się składać i doskonale chronić przed słońcem i wiatrem. Dobrze, jeśli ma pośrodku okienko z przezroczystej folii – w każdej chwili będziesz mogła podejrzeć, co robi twój smyk.

Jaką amortyzację ma wózek?
W modelu dla niemowlęcia powinna być miękka, dobrze niwelująca wstrząsy. Dla starszaka zawieszenie może być już twardsze. W nowoczesnych wózkach stosuje się wahacze – sprężynowe złącza z tworzyw sztucznych. W starszych modelach możesz spotkać jeszcze skórzane paski amortyzujące, które łączą nadwozie z podwoziem. Są tak elastyczne, że doskonale wytłumiają wstrząsy. Jeśli będziecie jeździć zarówno po wyboistych ścieżkach, jak i po asfalcie, zastanówcie się nad kupnem pojazdu z regulowanym zawieszeniem. Taka regulacja może się też przydać, jeśli wózek ma służyć dziecku długo.

Jakie szelki zamontowano w spacerówce?
Najlepsze szelki dla maluszka są pięciopunktowe – przymocowane do wózka nad ramionkami i w kroku.

Czy wózek jest wygodny?
Siedzisko powinno być szerokie, usztywnione, ale wyściełane, by malcowi nie było twardo. Sprawdź, czy oparcie ma możliwość regulacji – w dobrej spacerówce maluch może siedzieć, opierać się w pozycji półleżącej lub spać płasko. Oparcie powinno być też dość wysokie i szerokie, usztywniane i watowane.

Reklama

W zestawie
Czasem skuszone ceną decydujemy się na tańszy wózek bez dodatkowych akcesoriów. Kiedy potem musimy je dokupić, okazuje się, że koszt wózka jest dużo wyższy. Dobrze więc, jeśli w zestawie mamy:
- Śpiwór na zimę. Dzięki temu malec nie zmarznie nawet w mrozy.
- Parasolka na lato. Budka nie zawsze idealnie osłoni od słońca.
- Moskitiera. Doskonale ochroni bobasa przed owadami.
- Przeciwdeszczowa folia. Dzięki niej możecie wybrać się na spacer nawet w deszczowy dzień.
- Kosz lub torba na zakupy. Na spacer musisz zabrać zapasowe ubranko dla malca, coś do picia, jedzenia, pieluszki... A po drodze często robisz jeszcze małe zakupy.

Reklama
Reklama
Reklama