przekłucie uszu u dziecka
adobe stock
Zakupy

Przekłuwanie uszu dzieciom: w jakim wieku przebić dziewczynce uszy? Czy to boli?

Przekłuwanie uszu dzieciom od lat wzbudza kontrowersje wśród rodziców i pediatrów. Wiadomo przecież, że kolczyki u dzieci mogą sprzyjać rozwojowi alergii wywołanej niklem z biżuterii. Są także źródłem zakażeń i bólu, mogą być przyczyną wypadków i zadławień. Mimo to wielu rodziców chce wiedzieć, w jakim wieku najlepiej przebić dziecku uszy i czy można przekłuć uszy niemowlakowi. Wyjaśniamy wątpliwości.

Przekłuwanie uszu dzieciom to wciąż popularny zabieg w Polsce. Rodzice często nie zdają sobie sprawy z tego, jakie komplikacje może wywołać przekłucie uszu dziewczynce. Niektórzy nawet nie widzą problemu w tym, by przebić uszy niemowlakowi. Podpowiadamy, kiedy i gdzie najlepiej to zrobić.

Spis treści:

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

W jakim wieku przekłuć dziecku uszy?

Wielu rodziców zastanawia się, kiedy można przebić uszy niemowlakowi. Odpowiedź jest prosta: najlepiej w ogóle nie przekłuwać uszu ani niemowlęciu, ani małej dziewczynce. To bolesny i całkiem niepotrzebny zabieg, który w ocenie wielu służy jedynie zaspokojeniu estetycznych potrzeb rodziców. Dziecko powinno samo podjąć decyzję o przekłuciu uszu, gdy będzie starsze i bardziej świadome. Część pediatrów uważa, że minimalny wiek dziecka na przekłucie uszu to 5 lat.

Niektórzy specjaliści, np. dr Timothy Ballard z Królewskiego Kolegium Lekarzy na łamach „The Guardian”, sugerują, by decyzję w sprawie kolczyków (a także odpowiedzialność za nią) pozostawić rodzicom. Jednocześnie zdecydowanie odradzają przekłuwanie jakichkolwiek innych miejsc poza płatkiem ucha. A jeśli już rodzic decyduje się na założenie dziecku kolczyków, powinien zadbać o to, by przekłucie odbywało się w zgodzie z zasadami higieny.

Warto wiedzieć, że np. w Wielkiej Brytanii wystosowano petycję do tamtejszego ministerstwa ds. dzieci, by ustalić odgórnie minimalny wiek, od którego można przekłuć uszy dziecku. Pod dokumentem zebrano dziesiątki tysięcy podpisów – wszystkie te osoby są zdania, że przekłuwanie uszu dziecku jest okrucieństwem i niepotrzebnie naraża niemowlę na ból.

Susan Ingmar, inicjatorka akcji, chce doprowadzić do tego, by zakładanie dzieciom kolczyków było zabronione przez prawo. „To bezcelowe, nie służy niczemu poza zaspakajaniem próżności rodzica. Inne formy krzywdzenia dzieci są nielegalne. Z tym powinno być tak samo” – wyjaśniała działaczka. Przekłuwanie uszu jest rozumiane przez nią jako naruszenie praw dziecka. Prawo do samodzielnego wyboru to jedno z praw, które obowiązują dzieci i ich opiekunów. Dziecko ma prawo samo zdecydować, czy chce mieć kolczyki, czy nie.

Czy przekłuwanie uszu boli?

Zwolennicy przekłuwania uszu dzieciom argumentują, że lepiej zrobić to we wczesnym dzieciństwie, bo wtedy dziecko szybciej zapomina o bólu i może się cieszyć kolczykami w późniejszym życiu. Psychologowie zaznaczają jednak, że każdy ma inny próg bólu i dziecko może odczuwać ból tak jak dorosły.

Jednak przebijanie uszu małym dzieciom wbrew powszechnemu przekonaniu nie wiąże się tylko z chwilowym bólem. To procedura, która niesie za sobą wiele negatywnych komplikacji, takich jak:

 • reakcja alergiczna,
 • migracja kolczyka,
 • długotrwały ból,
 • krwawienie,
 • infekcja,
 • ropień,
 • zapalenie ochrzęstnej małżowiny usznej,
 • rozdarcie skóry,
 • posocznica.


Co prawda wymienione wyżej komplikacje nie są częste, niemniej jednak występują w każdej grupie wiekowej – niektóre nawet częściej u dzieci. Przekłucie uszu niemowlakowi niesie większe ryzyko powikłań.

„Nie ma znaczenia, czy mała dziewczynka, np. jednoroczna, ma kolczyki złote czy srebrne, czy też z innych tworzyw. Biżuteria zawiera w swoim składzie nikiel. Ten metal bardzo często powoduje uczulenia” – poinformowała w rozmowie z PAP prof. Ewa Czarnobilska, kierownik Centrum Alergologii Klinicznej i Środowiskowej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

„Nikiel zawarty w kolczykach na ogół wywołuje wypryski skórne. Rodzice często błędnie myślą, że dziecko ma alergię pokarmową, np. uczulenie na mleko, a okazuje się, że za problem odpowiada właśnie kolczyk, który ma kontakt z układem immunologicznym” – dodała.

Ważne! Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego dowiedli, że nikiel może wywoływać alergie nie tylko w dzieciństwie, ale też w dorosłym życiu. W przeprowadzonym badaniu aż 30 proc. z 400 uczniów w wieku 7-8 lat i 16-17 lat  miało alergię na nikiel. Większość z nich stanowiły dziewczynki, które miały zakładane kolczyki właśnie we wczesnym dzieciństwie.

Gdzie przekłuć dziecku uszy?

Ci, którzy decydują się na przekłuwanie uszu dzieciom, powinni zadbać o najwyższe standardy wykonania tej procedury i pamiętać o możliwych powikłaniach z nią związanych. Jeśli zaś w ich rodzinie pojawiły się przypadki keloidu (zmiany skórnej zwanej inaczej bliznowcem), powinni kategorycznie zrezygnować z przebicia uszu u dziecka.

Jeśli zastanawiasz się, gdzie i czym przekłuć uszy dziecku, pamiętaj, że nie może to być popularny pistolet, wykorzystywany w gabinetach kosmetycznych. Amerykańska Akademia Pediatryczna zaleca przekłuwanie uszu dzieciom tylko przez przeszkolonych specjalistów w warunkach sanitarnych.

Jeśli dziecko samo zadecyduje, że chciałoby mieć kolczyki, a ty wyrazisz na to zgodę, skontaktuj się z profesjonalnym studiem piercingu w swojej okolicy. Tylko doświadczony piercer, przestrzegający wszelkich wymogów sanitarnych, będzie wiedział, jak bezpiecznie przekłuć dziecku ucho. W wielu przypadkach odpowiedzialni, dbający o bezpieczeństwo piercerzy odmówią przebicia uszu niemowlętom i bardzo małym dzieciom.

Jak pielęgnować uszy po przekłuciu u dziecka?

Po zabiegu przekłucia uszu dziecku trzeba ściśle stosować się do zaleceń:

 • dbać o higienę,
 • nie dotykać miejsca przekłucia nieumytymi rękoma,
 • przez kilka tygodni (4-6) delikatnie obracać kolczyk w uchu.


Źródło: aap.com, The Guardian, PAP

Zobacz także:

przekłuwanie uszu małym dzieciom
Instagram/@officialkatieprice
Mama
Modelka chwali się, że przekłuła uszy 17-miesięcznej córce. Obrzydliwe?
Brytyjska modelka i prezenterka telewizyjna Katie Price pochwaliła się na Instagramie, że przekłuła uszy swojej 17-miesięcznej córeczce. Mocno jej się za to dostało od internautów.

Czy Katie Price publikując zdjęcie Bunny, swojej prawie półtorarocznej córki z przekłutymi uszami spodziewała się takiej burzy i dyskusji na swoim profilu? Pewnie tak, brytyjska gwiazda znana jest przecież z wywoływania kontrowersji, a trzy lata temu została nawet uznana przez Brytyjczyków za najbardziej obciachową mamę-celebrytkę na Wyspach. Nie powstrzymało jej to jednak przed dalszym dokumentowaniem swojego rodzinnego życia na Instagramie i dzieleniem się z całym światem prywatnością pięciorga swoich dzieci. Zdjęcie małej Bunny z kolczykami podzieliło internautów, a użytkownicy mediów społecznościowych nie szczędzą słów krytyki pod adresem Katie Price , nie brakuje jednak również głosów poparcia dla modelki i komplementów dla dziecka.  „To przemoc wobec dziecka, wkładanie mu w ucho metalowego pręta bez pytania go o zdanie. Obrzydliwe, bardzo okrutne! ” - napisała jedna z internautek w komentarzu pod zdjęciem na „officialkatieprice”, profilu modelki na Instagramie. Inna odpowiada na to: „Przeciwko szczepionkom też jesteś? Są tak samo brutalne”, na co autorka pierwszego komentarza przytomnie zauważa, że takie porównanie nie ma sensu, bo szczepionki mogą ocalić życie, a kolczyki nie. Sama Katie Price początkowo nie odnosiła się w żaden sposób do krytyki, ale w końcu zabrała głos, zauważając z rozżaleniem, że wiele celebrytów przekłuło uszy swoim małym dzieciom i nie zostali za to odsądzeni od czci i wiary. Wśród gwiazd, które zdecydowały się na ozdobienie ciała dzieci kolczykami, Price wymienia Gisele Bündchen, Angelinę Jolie i Kim Kardashian. Modelka dodała, że jej zdaniem mała Bunny wygląda uroczo z kolczykami, a tata dziewczynki ma hiszpańskie korzenie, co usprawiedliwia ich decyzję: w Hiszpanii wielu małym dziewczynkom przekłuwa się uszy. A co wy sądzicie na temat przekłuwania uszu niemowlętom...

Kolczyki u niemowlęcia
Fotolia
Aktualności
"Czy płakała? Tak. Czy tego żałuję? Nie!" – mama broni przekłuwania uszu niemowlętom
Młoda mama stanęła w obronie przekłuwania uszu niemowlętom. "To nie znęcanie się nad dzieckiem!" – przekonuje. Po czyjej jesteś stronie?

Na facebookowym profilu poświęconym kolczykowaniu ciała pojawiło się nagranie z przekłuwania uszu 4-miesięcznej dziewczynce. Na mamę dziewczynki spłynęła fala krytyki. Jedna z użytkowniczek Facebooka stanęła w jej obronie. Przekłuwanie uszu niemowlętom to nic złego? Rebekah Musson 2 lata temu przekłuła uszy swojej 4-miesięcznej córeczce. Gdy na Facebooku pojawiło się nagranie z przekłuwania uszu niemowlęciu, pojawiło się pod nim wiele negatywnych komentarzy. Niektórzy nazywali kolczykowanie niemowląt " znęcaniem się nad dziećmi ". W rozmowie z lokalnym serwisem Rebekah przyznała, że choć jej córka również płakała podczas przekłuwania, podobnie jak dziewczynka na filmie, nie żałuje swojej decyzji. "Pięknie wygląda w kolczykach, uwielbia je zmieniać, jak ja. Teraz ma dwa i pół roku, ma swoje własne pudełeczko na biżuterię z mnóstwem kolczyków, jak jej mamusia. Nie wiem, jak ktoś może nazywać to znęcaniem się nad dzieckiem. To bolało tylko przez sekundę" – powiedziała Rebekah. Nagranie usunięto z Facebooka, jednak wciąż można je zobaczyć w innych serwisach. Kolczyki u niemowląt? Nie, dziękuję! Przyznaję – nie mogę spokojnie oglądać takich filmów. Nie rozumiem, dlaczego matki przekłuwają niemowlętom uszy. W naszej kulturze kolczyki nie mają rytualnego znaczenia, są ozdobą. Czy kilkumiesięczne niemowlę naprawdę potrzebuje upiększenia? Jestem przeciwniczką kolczyków u dzieci co najmniej z kilku powodów. Po pierwsze, kolczykowanie boli. Jaka matka świadomie decyduje się zadać swojemu dziecku ból? Po drugie, przebijanie ucha pistoletem nie jest dobrą metodą przekłuwania uszu. To nie "kłucie", a rozrywanie tkanki ucha kolczykiem – brrr, czy tego rodzice chcą dla swoich dzieci? Co więcej, zawsze istnieje ryzyko infekcji lub uczulenia na tworzywo, z którego wykonane są kolczyki. Po co fundować swojemu...

szpilki dla niemowląt, buty na obcasach dla dzieci, szpilki dla dzieci
Zakupy
Szpilki dla niemowląt – o krok za daleko?
Przekłuję córce uszy, zanim zacznie mówić, założę jej szpilki, zanim zrobi pierwszy krok, kupię jej biżuterię i kolorowanki make-up, zanim zacznie rysować - jest w tym coś przerażającego.
Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj