Leżaczek-bujaczek dla dziecka [9 propozycji]
Zabawka taka przydaje się już po kilku pierwszych tygodniach życia i dobrze dobrana może służyć przez kilka lat.
Leżaczek nie jest czymś, co musisz mieć, ale rodzice, którzy zdecydowali i się na taki zakup zapewniają, że bardzo ułatwia opiekę nad dzieckiem. Trzeba też przyznać, że niemowlaki uwielbiają w nich spędzać czas!
Leżaczek to praktyczne rozwiązanie
Musisz ugotować obiad, a maluch zostawiony w łóżeczku płacze? Kładziesz go więc na leżaczku, zapinasz pasy, zabierasz do kuchni i stawiasz na podłodze. Możecie „pogadać”, dziecko widzi cię i wszystkie ciekawe rzeczy w kuchni. Ale to nie wszystko jedziecie do rodziców na obiad. Jeśli wasze dziecko nie jest noworodkiem, który ciągle śpi, leżenie na kanapie szybko mu się znudzi. Woli na rękach? W porządku, ale wy przecież chcecie jeść. Leżaczek znów powinien pomóc. Tym bardziej, jeśli macie model z muzyczką czy dopinanymi zabawkami.
Jak wybrać leżaczek-bujaczek?
Leżaczek musi być dostosowany do rozwoju malucha. Leżenie nie może powodować dużego nacisku na plecy lub kręgosłup. Z tego względu nieodpowiednie jest wiotkie siedzisko lub takie, które podnosi plecki dziecka zbyt wysoko (jeśli samo nie potrafi jeszcze siedzieć). Wiele modeli ma opcję ustawienia nachylenia oparcia w zależności od wieku dziecka. Warto pamiętać, że maluch nie powinien leżeć w leżaku zbyt długo. Każdemu niemowlakowi koniecznie trzeba pozwolić na: pełzanie, obroty, podnoszenie w pozycji leżącej głowy, tułowia lub pupy.
Leżaczka bez szelek nie wolno kupować! Trzeba pamiętać, że dzieci są bardzo ruchliwe i wykorzystają każdą okazję. Pasy zabezpieczą dziecko przed wypadnięciem czy wysunięciem się z leżaczka. Na rynku nie brakuje ciekawych i bezpiecznych rozwiązań.
Leżaczki-kołyski
To bardzo praktyczna opcja idealna już dla noworodka. Pierwszy wariant tworzy mini łóżeczko niczym kosz Mojżesza. Legowisko takie będzie bezpieczne i bardziej mobilne niż dziecięce łóżeczko. Idealnie sprawdzi się w podróży. Gdy malec podrośnie, można przestawić na leżaczek, a potem krzesełko.
Leżaczki-bujaczki 3w1
To idealna propozycja dla noworodków i starszych dzieci. Nie będzie to już miejsce do snu dla maluszka, ale idealnie się sprawdzi, gdy malec jest aktywny. Łatwa regulacja pozwala używać go jako bujaczka oraz leżaczka dla noworodka z odczepianym pałąkiem, na którym znajdują się dwie zabawki. Zachęcony kolorowymi i uroczymi maskotkami maluch będzie wyciągał rączki, rozwijając swoje zdolności manualne i motoryczne. Oparcie pleców można ustawiać w trzech pozycjach, dzięki czemu fotelik można dopasować do wzrostu i wieku pociechy.
Jest jeszcze inny typ leżaczka-bujaczka. Maluch nie buja się na biegunach, a własnym ciężarem wprawia leżaczek w sprężynujący ruch. Tu także są dostępne leżaczki z pałąkami z zabawkami, czy wibracjami, które uspokoją maluszka. Olbrzymim plusem jest to, ze takie leżaczki po złożeniu przyjmują bardzo kompaktowe rozmiary.
Zobacz także:
- Mata edukacyjna dla niemowlaka - TOP 10
- Jak rozwija się mózg dziecka, które często się huśta? Wiedziałaś o tym?
- Leżaczki i bujaczki - sprawdź opinie rodziców