Jeśli dziecko ślini się, płacze i gryzie wszystko, co wpadnie mu w ręce, prawdopodobnie ząbkuje. Gdy przez dziąsła przebija się wyczekiwany ząbek, życie rodziny może być napięte… Aby ułatwić wyrzynanie się zębów, warto dowiedzieć się więcej o ząbkowaniu i poznać sposoby, w jaki sposób można złagodzić pojawiający się wtedy ból.

Reklama

7 ważnych pytań o ząbkowanie. Znając odpowiedzi, zniesiecie ten naturalny proces łagodniej!

1. Kiedy pojawiają się pierwsze zęby?

Zwykle około 6-10. miesiąca życia. Przy czym warto pamiętać, że jest to proces indywidualny u każdego dziecka. Oznacza to, że pierwszy ząb może pojawić się przed 6. miesiącem życia lub po 10. miesiącu życia i to też jest w porządku.

2. Jak długo trwa ząbkowanie?

W przypadku pojedynczego zęba, proces wyrzynania się go przez dziąsła trwa zwykle około 8 dni. Po tym czasie najczęściej ząb widoczny jest już w całej okazałości.

W przypadku całego procesu ząbkowania – trwa on do około 30. miesiąca życia. Komplet mlecznych zębów dzieci mają przeważnie około 2,5 roku życia. Następnie około 6. roku życia zaczynają wypadać, by zrobić miejsce zębom stałym.

3. Czy gorączka to typowy objaw ząbkowania?

Tak – występuje u wielu dzieci i często jest wczesną oznaką ząbkowania. W takiej sytuacji warto zastosować lek przeciwgorączkowy. Jeśli nie masz pewności, jaki wybrać i w jakiej dawce, skonsultuj się z lekarzem.

Zobacz także

Należy jednak pamiętać, że zdarza się również tak, że gorączka nie wystąpi u dziecka podczas wyrzynania się zęba.

4. Jakie są inne, nietypowe objawy ząbkowania?

Oprócz typowych objawów ząbkowania, mogą pojawić się również nietypowe symptomy. U niektórych maluszków może wystąpić: biegunka, katar, pociąganie lub swędzenie uszu, wysypka.

Maluszek potrzebuje twojej uwagi i utrudnia ci przeczytanie całego artykułu? Nic nie szkodzi! Poniżej wiedza w pigułce:

5. Czy w czasie ząbkowania gryzaki mogą przynieść ulgę, a czasami... zaszkodzić?

Aby mogły przynieść ulgę w bólu, warto je odkazić i schłodzić w lodówce. Należy jednak pamiętać, by nie schładzać ich nadmiernie i nie zamrażać, gdyż wtedy mogą zaszkodzić maluchowi i wywołać podrażnienia.

6. Dlaczego lepiej stosować żel na ząbkowanie niż korzystać z domowych sposobów?

Właśnie te preparaty umożliwiają skutecznie łagodzić objawy ząbkowania. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie żele są takie same – różnią się składem. Według najnowszych zaleceń ekspertów powołanych z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, dobrym wyborem są preparaty z naturalnymi substancjami np. kwasem hialuronowym, gdyż są bezpieczne dla dzieci i niemowląt i mają potwierdzone działanie.

Rekomendują oni także, by unikać preparatów zawierających składniki o niepotwierdzonej skuteczności, do których zaliczają np. lidokainę, która charakteryzuje się potencjalną toksycznością, przez co może powodować działania niepożądane (np. zaburzenia oddychania, drgawki, pobudzenia, zaburzenia widzenia). Według ekspertów w preparatach z lidokainą problemem jest także niewłaściwe stosowanie tych produktów (m.in. ryzyko zachłyśnięcia lub przedawkowania).

7. Co jeszcze przynosi ulgę podczas ząbkowania?

Przytulanie! Tul malucha, dzięki temu złagodzisz dyskomfort, którego doświadcza.

Warto zdecydować się także na masaż dziąseł np. z wykorzystaniem silikonowej nakładki na palec. Przy czym masaż powinien być bardzo delikatny – nabłonek w jamie ustnej dziecka jest cienki i wrażliwy.

Domowym sposobem na łagodzenie objawów ząbkowania jest także ziołowa herbatka. Bolące dziąsła warto przemywać gazikiem nasączonym np. naparem z rumianku lub szałwii lekarskiej.

Przede wszystkim pamiętaj jednak, że domowe sposoby nie będą tak skuteczne, jak zalecane przez specjalistów żele na ząbkowanie, najlepiej te z kwasem hialuronowym.

Czy już wiesz, jak przetrwać ząbkowanie i jak pomóc maluchowi?

Bibliografia:
1. Olczak-Kowalczyk D., Jackowska T., Helwich E., Mirowska-Guzeł D., Turska-Szybka A., Stanowisko polskich ekspertów dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności składników obecnych w środkach medycznych używanych podczas ząbkowania dziecka, Przegląd Pediatryczny, 2022, 51, s. 73-79.
2. Boguszewska-Gutenbaum H., Janicha J., Sobiech P., Olczak-Kowalczyk D., Symptomy ogólne i miejscowe związane z wyrzynaniem zębów mlecznych, Nowa Stomatologia, 2014, 14, s. 127-130.
3. Kot K., Nowicka A., Lipski M., Jak pomóc niemowlęciu podczas bolesnego ząbkowania?, Magazyn Stomatologiczny, 2017, 6.
4. Miądowicz-Owczarzak K., Problemy z ząbkowaniem u niemowląt – przegląd sposobów przeciwdziałania dolegliwościom, Pediatria i Medycyna Rodzinna, 2013, 9 (3), s. 295-299.

Reklama

Materiał powstał z udziałem Reckitt Benckiser

Reklama
Reklama
Reklama