Reklama

Atopowe zapalenie skóry to dość dziwna i nieobliczalna choroba. Czasem wydaje się, że malec już ją pokonał, a tu po kilku dniach problemy wracają. Nie lekceważ AZS, bo dotyczy ono zarówno skóry, jak i całego układu odpornościowego malca, który zbyt „nerwowo” reaguje na jakiś składnik, z którym się zetknął. Nieleczone AZS może przejść w astmę. A więc? Trzeba je leczyć! Zobacz, jak.

Reklama

Przyczyny atopowego zapalenia skóry u dzieci

Najczęstsze: alergia pokarmowa. U niemowlęcia karmionego butelką zmiany skórne mogą być spowodowane uczuleniem na mleko. U malca ssącego pierś przyczyną zwykle bywa coś, co zjada mama, np. mleko, jajka, cytrusy, orzechy, gluten, czekolada.
Uwaga: większość dzieci wyrasta z alergii pokarmowej i AZS po ukończeniu roku. Niestety, nie wszystkie. Niektóre maluchy nadal mają problemy ze skórą; u innych alergia pokarmowa przechodzi we wziewną – na roztocza kurzu i pyłki.

Objawy atopowego zapalenia skóry u dzieci

  • pojawiają się: najwcześniej około trzeciego miesiąca (czasem później).
  • najczęstsze: sucha skóra, zaczerwienione policzki, wyglądające jak lakierowane, swędzące grudki.
  • Dziecko jest niespokojne, drapie krostki, przez co powstają ranki, strupki.
  • występują: zwykle na policzkach, brzuchu, rękach i nogach (charakterystyczne, że nie ma ich pod pieluszką).

Uwaga: podobne objawy mogą być spowodowane np. łojotokowym zapaleniem skóry. Może to stwierdzić tylko dermatolog lub alergolog.

Dieta dziecka przy atopowym zapaleniu skóry

Dieta jest konieczna, ale dopiero wtedy, gdy lekarz potwierdzi, że przyczyna problemów to rzeczywiście alergia. Na własną rękę jednak nie stosuj – ani u siebie, ani u malca – restrykcyjnych diet. Maluszkowi jest potrzebne urozmaicenie.

  • Gdy karmisz piersią. Nie jedz produktów najczęściej uczulających (mleko i jego przetwory). Lekarz może też zalecić, byś wykluczyła z menu inne możliwe alergeny: produkty konserwowane, cytrusy, jajka, ryby, orzechy, czekoladę.
  • Jeśli dziecko jest karmione sztucznie. Nie może dostawać mleka modyfikowanego. Pediatra doradzi, czy podać mu mieszankę hypoalergiczną (HA), czy też leczniczą (np. Bebilon Pepti, Nutramigen).
  • Gdy skończy 4–6 miesięcy. Ostrożnie rozszerzaj dietę malca. W pierwszym roku życia nie podawaj mu produktów najczęściej uczulających: krowiego mleka i jego przetworów, cytrusów, czekolady, ryb, orzechów, białka jajek.

Zobacz także: Pytania rodziców o atopowe zapalenie skóry u noworodka
[CMS_PAGE_BREAK]

Jak ubierać dziecko z atopowym zapaleniem skóry?

Skóra małego alergika jest bardzo wrażliwa. Mogą ją podrażniać środki, które zdrowemu dziecku nie zaszkodzą.Na co musisz szczególnie uważać?

  • Materiały. Kupuj wyłącznie bawełniane ubranka. Pozwalają skórze oddychać. Nie kupuj ubrań z włókien sztucznych i wełnianych: podrażniają skórę, powodują jej zaczerwienienie oraz swędzenie.
  • Pranie. Używaj niealergizujących proszków lub mleczek (np. Lovella, Jelp). Płucz pranie dwukrotnie (w pralce ustaw dodatkowy program płukania).
  • Prasowanie. Prasuj ubrania, które przylegają do skóry.

Jak pielęgnować dziecko z atopowym zapaleniem skóry?

Do mycia i kąpieli używaj tylko specjalnych mydełek oraz płynów (tzw. emolientów), które nie wysuszą skóry i nie zniszczą jej warstwy ochronnej.

  • Emolienty. Tak nazywają się specjalne płyny, które myją, ale jednocześnie tworzą na powierzchni skóry cienką powłokę chroniącą przed utratą wilgoci. Lekko ją nawilżają oraz natłuszczają. Kupuje się je w aptekach. Włosy malca myj specjalnymi szamponami, bez środków zapachowych.

Uwaga: Jeśli do wanienki z wodą wlewasz emolient, to nie myj już dziecka dodatkowo mydłem, bo zniszczysz działanie preparatu i wysuszysz skórę.

Jakie stosować kosmetyki przy atopowym zapaleniu skóry?

Sucha skóra łatwo ulega podrażnieniom. Dlatego trzeba zrobić wszystko, by zapobiec jej wysuszeniu.

  • Zdrowa skóra. Smaruj ją specjalnymi kremami natłuszczającymi do skóry atopowej (kupisz w aptece). Rób to kilka razy dziennie (koniecznie po kąpieli). Im częściej, tym lepiej. Lekarz może też zalecić smarowanie skóry dziecka preparatami z dodatkiem mocznika, które dobrze nawilżają i natłuszczają przesuszoną skórę.
  • Zmiany zapalne. Jeżeli są duże, idź z malcem do dermatologa – zaleci ci środki skuteczne i bezpieczne dla dziecka. Mogą to być kremy sterydowe (np. Hydrocortizon, Laticort) lub niesteroidowe kremy i maści o działaniu przeciwzapalnym (np. Elidel, Protopic).

Uwaga: Używaj preparatów sterydowych tylko na zlecenie lekarza. Nie smaruj nimi buzi dziecka. Za częste stosowanie sterydów może spowodować, że skóra stanie się cieńsza.

Konsultacja: dr Grażyna Nieżurawska, pediatra dermatolog.

mtj_dopisek.gif

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama