Reklama

Mam dwie córki: Ania ma pięć lat, a Karolina niespełna trzy. Młodsza poci się tak, że w nocy muszą ją przebierać. Czy nadmierne pocenie się może świadczyć o chorobie? Karolinka ma niewielką nadwagę.
Bez zbadania dziecka naprawdę trudno będzie ustalić przyczynę pocenia się Karolinki. Trzyletnie dziecko w okresie jesieni i zimy może pocić się z powodu niedoboru witaminy D3. Takiemu maluchowi można podawać tran, który zawiera odpowiednią jej ilość. Inna przyczyna pocenia się dziecka w nocy to wysoka temperatura panująca w pokoju i zbyt ciepła kołderka.
Osobnym problemem jest nadwaga. Bezwzględnie trzeba ograniczyć kalorie w codziennym jadłospisie, wszelkie słodycze należy zastąpić w miarę możliwości owocami i surówkami, a białe pieczywo pieczywem ciemnym, z grubego przemiału. Wiadomo, jak trudno zmienić nawyki żywieniowe. Dlatego warto kształtować je od jak najwcześniejszego dzieciństwa w sposób przemyślany. Najbardziej racjonalna jest dieta śródziemnomorska - niskokaloryczna, a bogata w witaminy i sole mineralne oraz tłuszcze nienasycone. A więc proszę stopniowo przyzwyczajać swoje córeczki do takich zmian.

Odpowiada: dr Andrzej Malinowski, pediatra.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama