Dlaczego dziecko się ślini?
Czy obfite ślinienie się niemowlaka to normalny objaw w rozwoju dziecka, czy też patologia?
- Krystyna Polak, specjalista neonatolog
Maluch tak się ślini, że pieluszka, którą zakładasz mu wokół szyi, po godzinie jest zupełnie mokra. Zastanawiasz się, czy jest to normalny objaw w rozwoju dziecka, czy też patologia.
Pediatrzy uspokajają, że zwiększone wydzielanie śliny, które występuje u niektórych niemowląt już około dziesiątego tygodnia życia, jest zjawiskiem normalnym i samoistnie zanika zazwyczaj po pojaweniu się pierwszych ząbków. Są jednak maluchy, które reagują zwiększonym wydzielaniem śliny na pojawianie się każdego nowego ząbka i wówczas okres intensywnego ślinienia wydłuża się.
Po co jest ślina?
Przez pierwsze miesiące niemowlę nie potrzebuje śliny, gdyż jego pokarm ma płynną konsystencję i jest łatwy w połykaniu. Dopiero po trzech czy czterech tygodniach życia wydzielanie ślinianek zwiększa się. Największą zmianę obserwuje się zazwyczaj około trzeciego-czwartego miesiąca życia, kiedy to maluch ślini się najbardziej. Związane jest to najczęściej z wyrzynaniem się pierwszych ząbków (zwiększone ślinienie poprzedza tę chwilę nieraz nawet o kilka tygodni). Pojawienie się pierwszych ząbków zbiega się zazwyczaj z wprowadzeniem nowych pokarmów do diety. Mają one inną konsystencję niż mleko mamy – są bardziej gęste. Ślina ułatwia ich połykanie i prawidłowe trawienie. Okres ten pokrywa się też z rozwojem rdzeniowych ośrodków nerwowych, które regulują wydzielanie śliny. Dodatkowo jest ono wzmagane częstym braniem przez malucha do buzi różnych przedmiotów.
Kłopotliwe ślinienie
U dzieci, które bardzo obficie się ślinią, może pojawić się w okolicach ust i na brodzie suchość skóry, a nawet drobna wysypka. Należy wówczas wyjątkowo dbać o higienę – często wycierać buzię delikatną ściereczką lub miękką pieluszką, podkładać pieluszkę, aby wsiąkała w nią ślina, oraz często smarować skórę maluszka kremem lub oliwką.
Nadmiar śliny może także powodować u dziecka odruch kasłania.
Jeśli ślinienie jest rzeczywiście duże i wzbudza Twój niepokój, skonsultuj się z lekarzem.
Podstawowe funkcje śliny:
- trawienna: ślina przygotowuje pokarmy do procesu trawiennego w dalszych częściach przewodu pokarmowego. Nawilża pokarm i powoduje początkowy jego rozkład dzięki enzymom, które zawiera. Funkcja ta pozostaje niezmienna przez całe życie.
- antyinfekcyjna: substancje immunologiczne, wchodzące między innymi w skład śliny, zapobiegają infekcjom jamy ustnej. Jest to szczególnie ważne u dzieci, które zwykle biorą wszystko do buzi – ślina stanowi naturalną barierę dla mikroustrojów.
- nawilżająca: ślina powoduje fizjologiczną wilgotność jamy ustnej, dzięki czemu człowiek może mówić, przełykać, a przedmioty, które znajdują się w jamie ustnej, nie powodują okaleczeń.