Najlepszym sposobem karmienia niemowlęcia, które ma alergię na białko mleka krowiego, jest karmienie piersią. Jeśli nie jest to możliwe, konieczne jest podawanie dziecku mieszanek antyalergicznych: tzw. hydrolizatów mleka krowiego. Białko mleka krowiego zostało w nich odpowiednio zhydrolizowane (rozbite) na mniejsze cząstki.
Alergolodzy mają nadzieję, że małe cząsteczki białka pomagają organizmowi dziecka rozpoznawać mleko krowie jako nieszkodliwe, dzięki czemu dziecko wykształca tolerancję na mleko krowie i "wyrasta" z alergii.

Reklama

Jak wybrać mieszankę dla alergika

Jeśli dziecko nie jest karmione piersią, lekarz dobiera dla niego preparat mlekozastępczy, biorąc pod uwagę objawy, które ma dziecko.
Jeśli objawami alergii są głównie ulewania, kolki, biegunki, to można przypuszczać, że alergii towarzyszy nietolerancja laktozy (cukru mlecznego). W takim przypadku podaje się dziecku Nutramigen – preparat mlekozastępczy - hydrolizat kazeiny, który nie zawiera cukru mlecznego.
Jeśli dziecko ma głównie problemy skórne, lekarz może zadecydować o podaniu hydrolizatów białek serwatkowych (Bebilonu pepti), czyli preparatów z obniżoną zawartością cukru mlecznego.

Mieszanki dla alergików z probiotykami

Niedawno pojawiły się badania świadczące o tym, że dzieci, które były otrzymywały Nutramigen, do którego dodano szczep bakterii probiotycznych LGG szybciej wyrastały z alergii pokarmowej niż te, które piły inne mieszanki dla alergików.
Przewód pokarmowy jest naturalną barierą przeciw alergenom pokarmowym i bakteriom. Jednak u dzieci, które mają alergię na mleko krowie, ta bariera może być osłabiona. To może być jednym z powodów, dlaczego niemowlę ma alergię pokarmową. Dodanie do mieszanki dla alergików bakterii probiotycznych może sprzyjać powstaniu zdrowej flory bakteryjnej, która pomaga dziecku wzmacniać barierę jelitową.
Z badań wynika, że dzieci, które piły mieszankę Nutramigen z LGG, szybciej leczyły się z alergii niż te dzieci, które piły inne rodzaje mieszanek. Badania wykazały, że 79% dzieci z alergią na białka mleka krowiego toleruje mleko krowie już po 12 miesiącach stosowania Nutramigenu LGG.

Reklama

Dobra wiadomość dla rodziców alergików

Nutramigen LGG 1, 2, podobnie jak Nutramigen 1, 2 są sprzedawane wyłącznie w aptekach, na receptę – dla dzieci, które mają potwierdzoną alergię na białko mleka krowiego. Chociaż są badania potwierdzające, że stosowanie Nutramigenu LGG jest pomocne w leczeniu alergii pokarmowej u dziecka (jeśli nie jest ono karmione piersią), to preparaty są drogie. Nutramigen LGG jest sprzedawany ze zniżką 30 proc.
Do tej pory ze zniżką za Nutramigen 1 LGG rodzic musiał dopłacić 32,21 zł, a za Nutramigen 2 LGG – 19,40. Dobrą wiadomością jest to, że od lipca 2014 r. dopłata dla rodziców będzie nieco niższa: do Nutramigenu 1 LGG trzeba będzie dopłacić 29,94 zł, a do Nutramigenu 2 LGG – 17,13 zł.
Czytaj też: Czy niemowlę ma alergię pokarmową? Wiemy, jak to sprawdzić!

Reklama
Reklama
Reklama