Alergia u dzieci

skaza białkowa u niemowlaka
dieta karmiącej mamy
alergia u dzieci

Skaza białkowa u niemowląt: jak wygląda, objawy, przyczyny, postępowanie

Skaza białkowa u niemowląt ma charakterystyczne objawy, takie jak: wysypka, kolki, ulewanie i wymioty. Sposobem potwierdzenia skazy białkowej u dzieci jest dieta eliminacyjna. Szybkie rozpoznanie jest bardzo ważne, bo dziecko ze skazą białkową wymaga specjalnego postępowania, które uchroni je przed pojawieniem się kolejnych uczuleń i tzw. marszem alergicznym.
Ewa Janczak-Cwil
niemowlę alergia jedzenie
alergia pokarmowa
alergia u dzieci

10 produktów, które najczęściej uczulają niemowlę

Coraz więcej dzieci ma alergię. U niemowląt najczęściej występuje alergia pokarmowa, ponieważ ich układ pokarmowy jest nie w pełni dojrzały. Jakie produkty najczęściej powodują alergię? Na co trzeba uważać?
Luiza Słuszniak
Philips Dual Scan
alergia wziewna
alergia u dzieci
alergia

Jak chronić dziecko przed smogiem? Pomoże ten oczyszczacz powietrza!

Smog szkodzi wszystkim bez względu na wiek, jednak wpływa szczególnie niekorzystnie na zdrowie dzieci, kobiet w ciąży, alergików i osób starszych. Aby uniknąć powikłań wynikających z ekspozycji na smog i tym samym wspomóc rozwój dziecka, warto zdecydować się na oczyszczacz powietrza. Podpowiadamy, jaki konkretnie się sprawdzi i na co zwrócić uwagę podczas wyboru.
Współpraca reklamowa
Od kiedy miód dla dziecka
miód
kaszel u dziecka
alergia u dzieci

Miód dla dzieci – od kiedy podawać i jaki jest najlepszy?

Choć miód jest bardzo zdrowym produktem, nie powinny go jeść niemowlęta. Wyjaśniamy, dlaczego miodu nie można podawać dzieciom w pierwszym roku życia i skąd bierze się to ograniczenie. Podajemy również ile miodu może zjeść dziecko dziennie w zależności od wieku i jakie rodzaje miodu warto podawać podczas przeziębienia.
Małgorzata Wódz
Zaświadczenie o alergii pokarmowej
przedszkole
alergia pokarmowa
alergia u dzieci

Zaświadczenie o alergii do przedszkola: czy trzeba je dostarczyć? [WZÓR]

Zaświadczenie o alergii bywa wymagane w wielu przedszkolach, jednak rodzic nie ma obowiązku go dostarczać. Co więcej – może mieć on problem z uzyskaniem go od lekarza rodzinnego. Mimo to są sytuacje, w których warto przedłożyć dyrekcji placówki zaświadczenie o alergii – np. gdy dziecko ma alergię pokarmową i musi stosować dietę eliminacyjną.
Adrianna Trusiuk
kąpiel z krochmalem
odparzenia
kąpiel dziecka
alergia u dzieci

Kąpiel w krochmalu – jak zrobić krochmal do kąpieli?

Kąpiel w krochmalu to bardzo popularny domowy sposób na odparzenia i inne zmiany skórne u dzieci i dorosłych. Można ją przygotować samodzielnie lub kupić gotową mieszankę do sporządzenia leczniczej kąpieli. Zobacz, kiedy polecana jest kąpiel w krochmalu i jak ją zrobić dla dziecka.
Małgorzata Wódz
co pyli w czerwcu
alergia wziewna
alergia u dzieci

Co pyli w czerwcu? Lista uczulających pyłków

Czerwiec jest miesiącem, w którym przede wszystkim pylą trawy oraz pokrzywa, szczaw i komosa. Alergia na pyłki jest szczególnie uciążliwa i może zepsuć niejeden spacer. Wodnisty katar, suchy kaszel i swędzenie oczu to mogą być objawy alergii wziewnej. Nie daj się zaskoczyć i sprawdź, co pyli w czerwcu.
Joanna Biegaj
pokrzywka u niemowlaka
alergia
wysypka
alergia u dzieci

Pokrzywka u dziecka: co ją wywołuje, jak leczyć zmiany na skórze?

Pokrzywka u dziecka to swędzące zmiany skórne podobne do oparzenia pokrzywą. Pokrzywkę wywołują różne czynniki: alergie, wirusy, bakterie, pasożyty i inne. W pozbyciu się wysypki mogą pomóc domowe sposoby, jednak zwykle należy udać się do lekarza, który przepisze odpowiednie leki.
Dominika Bielas
co pyli w maju
alergia wziewna
alergia u dzieci

Co pyli w maju 2022: co uczula na początku, w połowie i pod koniec maja? [WIDEO]

Rodzice alergików już teraz zastanawiają się, co pyli w maju. Lista roślin, które pylą w maju, jest dość długa: są wśród nich drzewa i trawy, w powietrzu unoszą się też zarodniki grzybów. Na początku maja pyli głównie brzoza i dąb, w połowie maja zaczynają pylić trawy. Niektóre rośliny pylą na żółto, inne na zielono. Jeśli twoje dziecko ma katar sienny, suchy kaszel i swędzące oczy, koniecznie sprawdź, co pyli w maju.
Magdalena Drab
profilaktyka alergii u dziecka
leczenie alergii
alergia pokarmowa
alergia u dzieci

Profilaktyka alergii u dziecka. Najnowsze wytyczne

Profilaktyka alergii obejmuje zarówno to, jak karmisz dziecko, kiedy rozszerzasz jego dietę i co sama jesz, także podczas ciąży. Dieta eliminacyjna nie jest jednak w tym wypadku najlepszym rozwiązaniem. Sprawdź, jak można przeciwdziałać wystąpieniu alergii u dziecka.
Ewa Janczak-Cwil
atopowe zapalenie skóry u dzieci
alergia u dzieci

Atopowe zapalenie skóry u dzieci (AZS): jak wygląda, objawy, czym smarować, jak leczyć

Atopowe zapalenie skóry u dziecka to wysypka objawiająca się nieznośnym swędzeniem skóry. Pokazujemy na zdjęciach, jak wygląda AZS u dziecka, a także wyjaśniamy, jak pozbyć się wysypki. Nie lekceważ jej – wymaga leczenia i odpowiedniej diety. 
Dominika Bielas
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
alergia
alergia kontaktowa
odczulanie

Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie

W przypadku uczulenia na jad pszczeli, jad osy lub szerszenia należy niezwłocznie zareagować. W innym przypadku ukąszenie może skończyć się tragicznie. Tłumaczymy, jak przebiega leczenie uczulenia na jad pszczeli, a także co robić, gdy dziecko ma alergię na jad osy lub innego owada.
Katarzyna Pinkosz
alergia a szczepienie
alergia pokarmowa
szczepienia
alergia u dzieci

Alergia a szczepienie – czy można szczepić dziecko z alergią?

Eksperci są zgodni: alergia i szczepienie dadzą się połączyć. Alergia nie jest przeciwwskazaniem do szczepienia. Co więcej – bez względu na rodzaj uczulenia dzieci z alergią powinny być szczepione zgodnie z aktualnym kalendarzem szczepień.
Sylwia Niemczyk
alergia, alergia skórna u dziecka
alergia u dzieci
wysypka na twarzy

Alergia skórna: nie tylko na twarzy, a też na łokciach, kolanach, ciele. Jak leczyć wysypkę?

Alergia sprawia, że skóra staje się sucha, zaczerwieniona i pojawiają się na niej krostki. Aby leczenie było skuteczne, najpierw trzeba wyeliminować alergen z otoczenia dziecka. Objawy alergii skórnej mogą pokazać się na twarzy, w zgięciach łokci i kolan, ale też na całym ciele. Co robić? Zapytałyśmy pediatrę.
Magdalena Drab
alergiczny nieżyt nosa
uczulenie
alergia u dzieci

Alergiczny nieżyt nosa - objawy, przyczny, jak leczyć

Gwałtowne kichanie i łzawienie oczu to najbardziej charakterystyczne objawy tej dolegliwości. Opisujemy skąd się bierze i jak chronić przed nim dziecko.
Agnieszka Majchrzak
maść rozgrzewająca dla dzieck
kaszel u dziecka
alergia u dzieci
przeziębienie u niemowlaka

Maść rozgrzewająca dla dzieci na przeziębienie – kiedy stosować?

Maść rozgrzewająca dla dzieci może zawierać różne składniki i to właśnie od nich zależy, kiedy możemy zastosować ją u dziecka. Najlepiej nie robić tego bez porozumienia z lekarzem. Wyjaśniamy dlaczego.
Małgorzata Wódz
Bosch
odkurzacz
czystość w domu
sprzątanie domu

Maluszek bez alergii. Jak dbać o czystość w domu?

Wielu rodziców i dzieci boryka się z problemem kataru, kaszlu oraz łzawiących oczu. Bardzo często ma to związek nie tyle z chorobami, ile z brudem i kurzem, które kryją się w naszych domach. Na szczęście są sposoby na to, aby zachować czystość i nie dopuścić do rozwoju alergii.
Współpraca reklamowa
profilaktyka alergii u dziecka
karmienie piersią
alergia pokarmowa
profilaktyka

Profilaktyka alergii u dziecka

Swędząca wysypka, duszności i załzawione oczy - alergia możne objawiać się w różny sposób. Jako mama pragniesz wychować zdrowe dziecko, które w przyszłości nie będzie musiało wystrzegać się "zakazanych pokarmów". Zrób więc wszystko, aby zawczasu zapobiec alergii.
Współpraca reklamowa
rośnie liczba alergii u dzieci
testy alergiczne
alergia pokarmowa
oddychanie

Lekarze alarmują: spada odporność dzieci, a rodzice lekceważą objawy

Dziecko kaszle i siąpi nosem, a ty nie jesteś pewna, co mu dolega. To niekoniecznie jest przeziębienie.
Agnieszka Majchrzak
Apteka
wstrząs anafilaktyczny
pierwsza pomoc
alergia u dzieci

Lek ratujący życie dzieci niedostępny w aptekach, a zamienników brakuje

Od ponad miesiąca w aptekach brakuje zastrzyków ratujących życie dzieciom w przypadku wstrząsu anafilaktycznego. Ministerstwo zdrowia zaleca stosowanie zamiennika. Niestety sugerowany przez nich lek nie może być stosowany u małych dzieci.
Olga Juszczyk
Riley Kinsey
alergia kontaktowa
alergia wziewna
alergia u dzieci

Stwierdzono u niego aż 50 różnych alergii. Uczulają go nawet własne łzy!

Ten maluszek jest uwięziony we własnym domu, bo uczula go niemalże wszystko. Prawdopodobnie nigdy nie pójdzie do przedszkola i szkoły, bo wszędzie czyhają śmiertelne zagrożenia.
Dominika Bielas
na wsi zdrowiej dla dziecka niż w mieście
choroby dziecięce
alergia u dzieci
stres u dziecka

Wychowujesz dziecko w mieście? A może jednak przeprowadzka?

Najnowsze badania naukowców sugerują, że mieszkanie w sterylnych, miejskich warunkach może mieć dużo gorsze konsekwencje zdrowotne dla naszych dzieci, niż do tej pory sądzono.
Agnieszka Majchrzak
Co uczula najczęściej?
alergia
alergia pokarmowa
alergia u dzieci

Czy wmawiamy dzieciom alergie pokarmowe?

Mogłoby się wydawać, że teraz niemal każde dziecko cierpi na alergię pokarmową. Ale czy to tak jest rzeczywiście? Wygląda na to, że zbyt często myślimy, że dziecko jest uczulone.
Karolina Stępniewska
stópka dziecka i rodzic w domu
alergia
alergik
alergia wziewna

Mały alergik w domu - o czym musisz pamiętać?

Jak urządzić pokój i jakie zasady powinny panować w domu, w którym jest dziecko uczulone na roztocza kurzu domowego? Zmiany w pokoju dziecka to pierwszy krok w walce z alergenem. Jak przygotować pokój malucha, by wyeliminować jak największą ilość bakterii z otoczenia?
Weronika Zagojska
GIF wycofuje ze sprzedaży krople do oczu
alergia wziewna
alergia u dzieci
decyzja GIF

Kolejny lek przeciwalergiczny wycofany ze sprzedaży!

Po wycofaniu ze sprzedaży przeciwalergicznych kropli do oczu Polcrom, GIF wycofał kolejny lek pomagający w walce z alergią. Sprawdź, czy nie masz go w domu!
Hanna Szczesiak
Popularny lek wycofany ze sprzedaży
alergia wziewna
alergia u dzieci
decyzja GIF

Popularny lek przeciwalergiczny wycofany z aptek!

Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował o wycofaniu ze sprzedaży przeciwalergicznych kropli do oczu. Sprawdź, czy nie masz ich w domu!
Hanna Szczesiak
Philips oczyszczacz powietrza
alergia u dzieci
Philips
smog

Jak ochronić siebie i dziecko przed smogiem i alergenami?

Czy wiesz, że smog to nie tylko zanieczyszczenie środowiska i nieprzyjemny zapach na zewnątrz, a na alergeny nie jesteśmy odporni przez całe nasze życie? To realne zagrożenia dla zdrowia, zwłaszcza małych dzieci. Czy można ochronić się przed szkodliwymi skutkami ich działania?
Współpraca reklamowa
Philips oczyszczacz powietrza
oczyszczacz powietrza
alergia u dzieci
Philips

Alergen – mikrowróg alergika. Jak go pokonać?

Wiosna zawitała do nas już na dobre, a wraz z nią pyłki drzew, traw i innych roślin, czyli mikrowrogowie wszystkich alergików. A jeśli chodzi o nasze domy, w których staramy się ukryć przed pyłkami, wcale nie jest lepiej, gdyż powietrze w domu może być nawet do 5 razy bardziej zanieczyszczone.
Współpraca reklamowa
Noworodek
astma
cesarskie cięcie
poród naturalny

Cesarskie cięcie na życzenie? Eksperci: to może zmienić ekspresję genów! [WYWIAD]

Niepotrzebnie wykonana cesarka na życzenie może negatywnie wpłynąć na życie dziecka. Dzieci urodzone przez cesarskie cięcie częściej mają alergię, astmę, otyłość, cukrzycę, a nawet niektóre nowotwory. Dzieci nadwrażliwe, z zaburzeniami integracji sensorycznej to zwykle dzieci urodzone przez cesarskie cięcie.
Katarzyna Pinkosz
smoczek
higiena
alergia u dzieci

Można oblizywać smoczek dziecka, czy nie?

Naukowcy długo badali, czy będzie to korzystne dla dziecka. U tych dzieci, u których rodzice przyznawali się do czyszczenia smoczka za pomocą własnej śliny, potwierdzono...
Ewa Podleśna-Ślusarczyk