Reklama

Kolka niemowlęca charakteryzuje się napadowym płaczem, który najczęściej pojawia się wieczorami bez możliwej do zidentyfikowania przyczyny. Rodzice, których dziecko zmagało się z kolką niemowlęcą mówią czasem, że dziecko dosłownie „płacze wniebogłosy”.
Istnieje wiele definicji kolki, ale najpowszechniej stosowana jest ta którą stworzył w 1954 roku Morris Wessel, amerykański pediatra: to napady nadmiernego płaczu u zdrowego dziecka, trwające dłużej niż 3 godziny dziennie, występujące powyżej 3 dni w każdym tygodniu przez 3 tygodnie, w wieku od 2 tygodni do 4 miesięcy.
Ponieważ kolka niemowlęca bardzo często spędza rodzicom sen z powiek i jest przyczyną wizyt u lekarza, warto poznać fakty i mity na jej temat.

Reklama

FAKT: Nie wiadomo, co tak naprawdę powoduje kolkę

To może nie być zbyt pocieszające, ale taka jest prawda – lekarze nie potrafią wskazać jednego winowajcy. Przyczyn upatruje się m.in. w niedojrzałości układu pokarmowego czy nerwowego, nadmiernej ilości połykanego w trakcie jedzenia powietrza, złych technikach karmienia, zaburzeniach mikroflory jelitowej, a nawet niepokoju rodziców, który udziela się maluszkowi.

MIT: Jeśli dziecko ma kolkę, ma też nietolerancję na białko

Zmiany w diecie, takie jak eliminacja białek mleka krowiego, są wskazane tylko w przypadku podejrzenia nietolerancji białka (np. historia rodzinna, zmiany skórne, powiązanie z innymi objawami ze strony przewodu pokarmowego, takimi jak wymioty lub biegunka).

FAKT: Ataki kolki są charakterystyczne

Można wskazać kilka charakterystycznych elementów. Ataki na ogół pojawiają się popołudniu lub wieczorami. Maluch nagle zaczyna bardzo mocno płakać bez żadnej przyczyny – jest nakarmiony, ma suchą pieluszkę. Zaciska piąstki, macha rączkami, ma wzdęty brzuch i podkurcza nóżki. Usilne próby uspokojenia go często nie przynoszą rezultatów.

MIT: Kolka to choroba

Kolka jest częstą przypadłością niemowlaków, a ich dokładna przyczyna nie jest znana. Wiadomo jednak, że nie ma żadnego długotrwałego wpływu na zdrowie dziecko. Chociaż ataki kolki są stresujące i budzą w rodzinach wiele obaw, pocieszający jest fakt, że wcześniej czy później po prostu przechodzą.

MIT: Ataku kolki nie da się skrócić

Istnieją różne sposoby, które mogą pomóc. Warto wypróbować każdy z nich. Niektórym maluchom pomaga zastosowanie tzw. białego szumu, czyli monotonnych dźwięków, np. suszarki czy odkurzacza. Innym ulgę przynosi masaż brzuszka (koniecznie zgodnie z ruchem wskazówek zegara), ciepły okład lub kangurowanie.

Badania wykazały także, że skuteczne w skróceniu czasu trwania nieutulonego płaczu mogą być probiotyki. Ważne jednak, by był do produkt dedykowany niemowlętom i zawierający kilka szczepów dobrych bakterii. Probiotykiem o udokumentowanej skuteczności działania w kolce niemowlęcej jest np. Vivomixx krople. Ponieważ jedną z przyczyn występowania kolki jest niewystarczająco rozwinięta mikroflora jelitowa, wspomaganie mikrobioty odpowiednio dobranymi szczepami bakterii, które wzajemnie się uzupełniają, jest świetnym działaniem zarówno profilaktycznym jak i terapeutycznym.

MIT: Ból brzuszka to na pewno kolka

Kolka na ogół daje bardzo charakterystyczne objawy (nieutulony płacz, trwający kilka godzin, prężenie się, podciąganie nóżek), jednak podobne symptomy mogą powodować także dolegliwości czy choroby. Na podstawie wywiadu i badania fizykalnego lekarz może zadecydować o dalszej diagnostyce, np. w kierunku alergii pokarmowej czy refluksu.

FAKT: Kolka niemowlęca jest poważnym obciążeniem dla całej rodziny

Pojawienie się nowego członka rodziny samo w sobie wywraca życie do góry nogami. Wszystkiego trzeba się nauczyć, stworzyć nową, codzienną logistykę. Do tego dochodzą nieprzespane noce. Jeśli jeszcze dołożymy do tego trudny do wyciszenia płacz, trwający każdego dnia kilka godzin, mamy przepis na tragedię. Frustracja, uczucie bezsilności, strach o dziecko – wszystko to odbija się na psychice rodziców. Kolka niemowlęca nie ułatwia tworzenia bliskiej więzi z dzieckiem i często drastycznie odbiega od wizji rodzicielstwa, jaką sobie wykreowaliśmy. To ważne, by szukać wsparcia w trudnych chwilach, a nawet pomocy psychologicznej.

materiały prasowe
Reklama

Materiał powstał przy udziale firmy Pharmabest

Reklama
Reklama
Reklama