Jak leczyć AZS u niemowlaka?
Atopowe zapalenie skóry u niemowląt – podstawowe informacje.
- materiały promocyjne
AZS, czyli atopowe zapalenie skóry, zaliczane jest do przewlekłych i nawracających alergicznych chorób skóry. Przyjmuje się, że może na nie cierpieć nawet 1/3 cywilizacji. Ta przewlekła dermatoza ma podłoże genetyczne i bardzo często objawia się już w wieku niemowlęcym. Poniższy artykuł omówi przyczyny jej występowania, charakterystyczne objawy, a także przedstawi, w jakie sposób powinno przebiegać leczenie AZS u niemowlaka.
AZS u niemowlaka ma głównie podłoże genetyczne. Dlatego też, jeśli jedno lub dwoje rodziców cierpi na tę chorobę, prawdopodobieństwo jej wystąpienia u dziecka staje się bardzo wysokie. Oprócz tego znaczący wpływ na wystąpienie i rozwój tej dermatozy mają czynniki środowiskowe oraz immunologiczne, dlatego też o ostatnich latach stwierdza się coraz wyższą zachorowalność na AZS.
Atopowe zapalenie skóry jest chorobą o charakterze przewlekłym i nawracającym, nawet po bardzo długim okresie bezobjawowym może uaktywnić się w wieku dorosłym. Wczesne rozpoznanie AZS u niemowlaka oraz rozpoczęcie leczenia i prawidłowej pielęgnacji skóry dziecka są kluczowe. Nieleczone atopowe zapalenie skóry może prowadzić do wystąpienia i rozwoju innych chorób o podłożu alergicznym, np. astmy.
Przyczyny atopowego zapalenia skóry u niemowląt
Oprócz predyspozycji genetycznych znaczącą rolę w wystąpieniu azs u niemowlaka odgrywają czynniki środowiskowe. To one powodują, że choroba ujawnia się lub ulega znacznemu zaostrzeniu. Do czynników, które w znacznym stopniu mogą wpłynąć na rozwój atopowego zapalenia skóry u niemowląt, zalicza się alergeny – mogą to być zarówno roztocza, kurz, pyłki kwiatowe, grzyby, alergeny pochodzenia zwierzęcego. Duży wpływ na azs u niemowląt mają także:
- alergeny pokarmowe, np. mąka pszenna, jaja, czy mleko obcogatunkowe;substancje o działaniu drażniącym – różnego rodzaju detergenty, niektóre proszki do prania, kosmetyki do pielęgnacji dziecka jak mydła, oliwki;
- zanieczyszczenia środowiska, w tym dym papierosowy;
- uwarunkowania klimatyczne;
- stres;
- zaprzestanie karmienia piersią przed ukończeniem przez dziecko 4 miesiąca życia.
Warto mieć na uwadze, że atopowe zapalenie skóry u niemowląt nie jest chorobą zakaźną. Nawet przy bliskim kontakcie z chorym ograniczanie kontaktu dziecka z innymi osobami nie jest konieczne.
AZS u niemowlaka – objawy
Wczesne rozpoznanie objawów jest kluczowe w dalszym leczeniu, a także zahamowaniu choroby, która dla małego dziecka może być bardzo uporczywa. Pierwsze objawy uwidaczniają się już około 6. miesiąca życia. Oprócz tego, azs występuje o wiele częściej u dziewczynek niż chłopców i ma poważniejszy przebieg.
Do objawów atopowego zapalenia skóry u niemowląt zalicza się:
- uporczywy i nasilony świąd skóry, bardzo często wywołujący dyskomfort i rozdrażnienie, niepokój oraz bezsenność u dziecka;
- nadmierne przesuszenie skóry, skutkujące zwiększoną skłonnością do podrażnień i wrażliwością;
- obecność wysypki rumieniowo-wysiękowej umiejscowionej na owłosionej skórze głowy, a także okolicach czoła, policzków.
W fazie ostrej atopowego zapalenia skóry można zaobserwować ogniska rumieniowe, na których występują grudki, pęcherzyki i nadżerki. Częstym objawem jest także silne złuszczanie naskórka.
Leczenie AZS u niemowlaka
W leczeniu atopowego zapalenia skóry u niemowląt bardzo ważną rolę odgrywa odpowiednia pielęgnacja, we właściwy sposób dobrana do potrzeb wrażliwej skóry dziecka. W tej sytuacji świetnie sprawdzą się produkty marki La Roche-Posay z gamy Lipikar. Formuły zawartych w niej kosmetyków już od 25 lat służą do pielęgnacji atopowej skóry nie tylko wśród dorosłych, ale i przede wszystkim dzieci i niemowląt. W trosce o całkowite bezpieczeństwo najmłodszych, skuteczność kosmetyków z gamy Lipikar została potwierdzona klinicznie, dlatego mogą one być stosowane już od pierwszych dni życia.
Do codziennego mycia niemowlęcia polecany jest Lipikar Syndet AP+. To delikatny krem myjący, odpowiedni już od pierwszych dni życia. Produkt skutecznie nawilża nawet bardzo suchą skórę, przywracając tym samym równowagę mikrobiomu. Formuła Lipikar Syndet AP+ wzbogacona została o Aqua Posae Filiformis, nowoczesny opatentowany składnik, który w połączeniu z Masłem Shea i Niacynamidem skutecznie eliminuje nieprzyjemne swędzenie, a także odbudowuje warstwę ochronną naskórka.
Odpowiednia porcja nawilżenia jest kluczowa w przypadku skóry niemowląt ze skłonnością do atopii. Po kąpieli kremem myjącym Lipikar Syndet AP+ zalecamy wybór balsamu regenerującego Lipikar Balsam AP+M. Jego delikatna formuła i szybko wchłaniająca się konsystencja sprawiają, że ten produkt jest idealny do codziennego stosowania. Lipikar Balsam AP+M natychmiast koi skórę i łagodzi nieprzyjemne uczucie swędzenia. Oprócz tego skutecznie chroni skórę przed nawrotami suchości, przywracając jej barierę ochronną.
W przypadku bardzo swędzącej i suchej skóry dziecka polecamy stosowanie Lipikar Stick AP+. To sztyft, który natychmiast łagodzi skórę i zmniejsza uczucie nieprzyjemnego swędzenia, a także potrzebę drapania skóry przez dziecko. Przynosi natychmiastową ulgę i zapewnia uczucie komfortu.