Pierwsze miesiące życia dziecka są intensywne, gdyż ono dopiero poznaje świat, stara się do niego dostosować, a dodatkowo – rozwija się i rośnie w błyskawicznym tempie. Dojrzewanie organizmu maluszka może wywoływać dolegliwości, które chociaż najczęściej nie oznaczają choroby, to i tak powodują m.in. dyskomfort, trudności ze snem i płaczliwość. Istnieją jednak różne rozwiązania, których wprowadzenie pomaga je złagodzić i tym samym przynosi ulgę zarówno maluszkowi, jak i zaniepokojonym rodzicom.

Reklama

Jak radzić sobie z dolegliwościami niemowlęcia?

Bardzo częstą przypadłością w tym wieku jest kolka niemowlęca. Zwykle pojawia się w pierwszych tygodniach życia, a przemija samoistnie w 4-5 miesiącu życia. Chociaż jest niegroźną dolegliwością, związany jest z nią regularny, kilkugodzinny, najczęściej występujący wieczorem płacz. Aby pomóc maluszkowi, warto go tulić, nosić w chuście i bujać. Sprawdzi się też masaż brzuszka, włączenie delikatnych dźwięków oraz łagodnego światła. Ponadto, jako że na kolkę niemowlęcą nie ma jednego uniwersalnego lekarstwa, warto wypróbować kilka, zastosować np. preparaty homeopatyczne.
Kolejne trudności, które często dotykają maluchy, to zaparcia. Właśnie wtedy maluszek pręży się, płacze, czerwieni, a także boli go brzuszek. Aby mu pomóc, warto podawać przed jedzeniem 2-3 łyżeczki wody. Sprawdzi się również masaż brzuszka, jednak należy pamiętać, by nie wykonywać go bezpośrednio po jedzeniu. Ponadto u większości niemowląt występuje także ulewanie, które ustępuje około 1. roku życia. Aby pomóc dziecku w tej sytuacji, należy pamiętać, by przewijać je przed, a nie po karmieniu. Zaleca się też, by karmić niemowlę częściej, a krócej, a także nie w pozycji leżącej.
Powszechną dolegliwością u niemowląt jest także ząbkowanie. Ta przypadłość także wiąże się ze zwiększoną płaczliwością, rozdrażnieniem, kłopotami ze snem i bólem. Aby złagodzić uciążliwe objawy wychodzących zębów, warto zastosować masaż dziąseł, przemywać je rumiankiem, a także podawać dziecku schłodzone gryzaki (nie bardzo zimne!).

– Coraz większa liczba pacjentów sama stara się znaleźć naturalne rozwiązania, które mogą poprawić jakość ich zdrowia. Kobiety w ciąży i młode matki nieustannie poszukują wiedzy, aby mieć pewność, że ich dzieci leczone są w sposób skuteczny, ale jednocześnie bezpieczny, bez zbędnego obciążania organizmu najmłodszych. (…) Podręcznik ten jest doskonałym kompendium wiedzy, który ułatwi w bardzo przystępny oraz przyjemny sposób poznanie oraz odpowiedni dobór leków homeopatycznych
podkreśla M. Wojciechowska w książce „Homeopatia. Porady praktyczne. 43 sytuacje kliniczne".

Weź udział w konkursie i wygraj nagrody idealne dla mamy niemowlęcia!

Dolegliwości maluszka często są trudne do okiełznania. Znasz skuteczne sposoby, jak sobie z nimi radzić? Podziel się nimi z innymi rodzicami i weź udział w konkursie. Wystarczy, że krótko opiszesz je poniżej. Możesz wygrać jeden egzemplarz książki Michele Boiron i Francois Roux „Homeopatia. Porady praktyczne. 43 sytuacje kliniczne”.

Edipresse
Edipresse
Reklama

Zadanie konkursowe:

Zobacz także
Edipresse
Reklama
Reklama
Reklama