Reklama

Pierwszy ząbek u większości dzieci pojawia się ok. 6 miesiąca życia. Należy jednak pamiętać, że każdy maluch rozwija się w swoim indywidualnym tempie, dlatego mleczaki mogą zacząć wyrastać zarówno nieco wcześniej, jak i później. Jak więc rozpoznać, że dziecko zaczyna ząbkować i jak poradzić sobie z objawami ząbkowania?

Reklama

Najpopularniejsze objawy ząbkowania

  1. Dziecko bardzo się ślini. W okresie ząbkowania ślinianki niemowlaka pracują intensywniej, w związku z czym dziecko bardziej się ślini. Aby wszystkie ubranka maluszka nie były ciągle mokre, w dzień możesz zakładać brzdącowi miękki bawełniany śliniaczek. Gdy bierzesz dziecko na ręce i opierasz jego buzię o swoje ramię, warto wcześniej położyć na sobie bawełnianą ściereczkę lub pieluszkę tetrową.
  2. Dziecko wszystko gryzie. Jest to spowodowane swędzeniem dziąseł. Maluch, instynktownie próbując sobie ulżyć, zaczyna więc gryźć wszystko, co wpadnie mu w rączki. Najlepiej więc zaopatrzyć brzdąca w dobrej jakości gryzaczek.
  3. Dziecko jest rozdrażnione. To absolutnie normalne, ponieważ ząbkowaniu najczęściej towarzyszy ból. Możesz go złagodzić, wcierając w dziąsła dziecka specjalny żel na ząbkowanie, taki jak Dentinox N, który zawiera składniki przeciwbólowe w stężeniu odpowiednim dla dzieci. Dzięki wyciągowi z kwiatów rumianku żel działa też przeciwzapalnie i stymuluje gojenie się ran.
  4. Dziecko nie chce jeść. Nawet jeśli do tej pory twoja pociecha nie była niejadkiem, może okazać się, że podczas ząbkowania niechętnie je. To również jest spowodowane bólem dziąseł, który zwiększa się jeszcze przy kontakcie z ciepłym jedzeniem. Dlatego staraj się lekko przestudzić kaszki czy zupki, zanim podasz je niemowlakowi, a na drugie śniadanie czy podwieczorek możesz zaserwować schłodzony owoc czy jogurt dla dzieci.
  5. Dziecko ma gorączkę. Ząbkowaniu niestety czasem towarzyszy podwyższona temperatura. Jeśli nie przekracza 38 stopni, nie ma powodu do niepokoju. Aby zwiększyć komfort maluszka, możesz mu podać przeznaczone dla niemowląt środki przeciwgorączkowe dostępne bez recepty.
  6. Dziecko nie może spać. Ból, swędzenie i uczucie rozpierania dziąsła mogą także utrudniać dziecku zaśnięcie. Przed położeniem niemowlęcia do łóżka, po ostatnim posiłku, warto posmarować obolałe dziąsła żelem na ząbkowanie, a gdy maluch przebudzi się w nocy, nic tak go nie ukoi jak ramiona mamy.
Reklama
Reklama
Reklama