Nieukojony płacz, podkurczanie nóżek i twardy brzuszek – z tymi objawami u swojego dziecka przynajmniej raz w życiu spotkała się chyba zdecydowana większość rodziców. Kolka, bo właśnie o niej mowa, to wyjątkowo nieprzyjemna dolegliwość zarówno dla maluszka, jak i jego rodzica. Wato więc wiedzieć, jakie są jej przyczyny i jak sobie z nią radzić.

Reklama

Kłujący problem

Pierwsze kolki pojawiają się już u noworodków i zazwyczaj samoistnie ustępują około 3-4 m.ż. Atak kolki trwa zazwyczaj przez ok. 3 godziny w ciągu doby i pojawia się częściej niż 3 dni w tygodniu. Przyczyn kolki może być wiele, zaczynając od niedojrzałości przewodu pokarmowego dziecka, przez refluks żołądkowo-przełykowy, aż po alergię na białko mleka. Mitem jest jednak to, że te maluszki, które są karmione mlekiem matki w ogóle nie mają kolek lub mają je sporadycznie. Niemowlęta karmione piersią są narażone na ryzyko występowania kolek tak samo, jak te, które są karmione mlekiem zastępczym. Jak sobie więc radzić, gdy dziecko wpada w nieutulony płacz i podkurcza nóżki? Starym sprawdzonym sposobem są masaże brzuszka czy też noszenie na rękach. Część mam podaje dziecku ziołowe herbatki, a nawet środki farmakologiczne dostępne w aptece. Jest jednak jeszcze jeden skuteczny i – co więcej – naturalny sposób, który natychmiast przynosi ulgę niemowlęciu – Kateter Windi.

Kateter Windi – skuteczny sposób na kolkę

materiały prasowe

Silny niepokój, który towarzyszy dziecku podczas kolki, powoduje wzrost napięcia mięśni u dziecka, również mięśni zwieraczy odbytu, co utrudnia wydostanie się gazów na zewnątrz. Kateter WINDI® delikatnie stymuluje mięśnie odbytu i powoduje ich naturalne rozluźnienie, co prowadzi do uwolnienia gazów z jelit i przynosi dziecku natychmiastową ulgę. Kateter WINDI® jest bezpiecznym wyrobem medycznym stosowanym również w szpitalach na oddziałach noworodkowych. Dawniej, aby bezpiecznie odprowadzić gazy z jelit, w odbycie dziecka umieszczało się końcówkę zwykłego termometru. Kateter WINDI® działa na tej samej zasadzie, jest jednak znacznie bardziej bezpieczny, ponieważ dzięki łagodnie wyprofilowanej końcówce nie podrażnia błony śluzowej odbytu.

Jak używać Kateteru Windi?

Aplikacja kateteru jest bardzo prosta:

1. Najpierw delikatnie rozmasuj na przemian prawą oraz lewą stronę brzuszka, kierując dłoń do wewnątrz i do dołu. Powtórz masaż 3 raz z każdej strony brzuszka, aby przesunąć gazy jak najbliżej odbytu.

Zobacz także
materiały prasowe

2. Przed aplikacją kateteru koniecznie natłuść jego końcówkę, np. oliwką dla dzieci. Unieś nogi dziecka i delikatnie wprowadź końcówkę przyrządu do odbytu. Odczekaj kilkadziesiąt sekund, aż usłyszysz wydostające się na zewnątrz gazy. Niekiedy ulatniającym się gazom towarzyszy częściowe wypróżnienie. Podczas jednego zabiegu możesz użyć tego samego przyrządu 3-4 razy. Pamiętaj, aby za każdym razem najpierw wykonać masaż. Nigdy nie pozostawiaj kateteru w odbycie dziecka.

materiały prasowe

3. Po usunięciu gazów, wycofaj kateter i niezwłocznie wyrzuć. Kateteru nie wolno myć ani sterylizować i ponownie używać do kolejnego zabiegu.

materiały prasowe
Reklama

Dzięki temu prostemu i bezpiecznemu zabiegowi szybko i skutecznie pozbędziesz się kolki u dziecka, jednocześnie unikając podawania maluszkowi środków farmakologicznych.

Reklama
Reklama
Reklama