Reklama

Według najnowszych zaleceń, które obowiązują już od kilku lat, do pielęgnacji pępowiny u noworodka nie trzeba używać żadnych środków. Pępek powinien goić się na sucho. Pępowina nie może być mocno okryta, więc wywija się brzeg pieluszki, żeby kończyła się poniżej kikuta. Dzięki temu dociera do niego powietrze, które przyspiesza wysuszanie i gojenie. Rodzice jednak, często za namową osób, które nie są dobrze poinformowane, uważają, że taki sposób pielęgnacji nie wystarczy. I zwłaszcza kiedy pępek się zabrudzi lub zamoczy, chcą stosować różne środki, aby go zdezynfekować.

Reklama

Co robić, gdy pępek się zamoczy w kąpieli?

Nie należy tym się szczególnie martwić. Zamoczoną pępowinę po prostu osusza się jałowym gazikiem. Można też nalewać do kąpieli mniejszą ilość wody tak, aby brzuszek dziecka znajdował się nad jej powierzchnią.

Jak postąpić, gdy pępek zostanie osiusiany?

To zdarza się szczególnie małym chłopcom. Czasem też w okolice pępka dostaje się inna zawartość pieluszki. W takiej sytuacji wystarczy umyć pępowinę i miejsce wokół niej wodą i mydłem, a potem delikatnie osuszyć, np. jałowymi gazikami.

A jeśli na pępku pojawi się zaczerwienienie?

Zaczerwienienie wokół kikuta pępowiny na pewno stresuje młodych rodziców. Jeśli jednak nie jest duże, obejmuje zaledwie kilka milimetrów, wystarczy sprawdzić, czy pępek nie jest za mocno przykryty – może powietrze ma do niego utrudniony dostęp, np. przykrywamy kikut pieluszką i grubym nieprzewiewnym kaftanikiem.

Uwaga: Jeśli zaczerwienienie jest duże, na kikucie pojawia się obrzęk i wydzielina, która nieprzyjemnie pachnie, jednorazowo można na własną rękę użyć takie substancje odkażające jak Octenistept lub chlorheksydyna. Konieczna jest jednak wizyta u lekarza. On zaleci, jak dalej postępować z pępkiem.

Reklama

Chcesz sprawdzić, czy umiesz pielęgnować noworodka, rozwiąż nasz test

Reklama
Reklama
Reklama