Reklama

Pierwszą zapowiedzią, że nadchodzi czas ząbkowania jest nadmierne ślinienie się i wkładanie przez dziecko do buzi rączek lub różnych przedmiotów. Później stopniowo, ząbek po zębie, pojawi się 20 mleczaków, a cały proces zakończy się przed 3. rokiem życia. Czas, kiedy wyrośnie pierwszy siekacz zależy w dużej mierze od genów, więc warto dowiedzieć się, jak przechodzili ząbkowanie rodzice dziecka.

Reklama

Objawy ząbkowania

Ślinotok i wkładanie rączek do buzi to tylko część objawów wyrzynania się zębów. Dziąsła zaczynają swędzić, a maluch poprzez gryzienie łagodzi to swędzenie. Po zajrzeniu dziecku do buzi, może się okazać, że dziąsła są rozpulchnione i zaczerwienione - można spodziewać się zębów. Niestety, może się zdarzyć, że dziecko przez cały ten czas będzie marudne i zaślinione. Ząbkowanie może wiązać się również np. z częstszymi nocnymi pobudkami, zaczerwienionymi policzkami, zmniejszonym apetytem, nieznacznie podwyższoną temperaturą, a nawet z katarem. Kolejną konsekwencją nadchodzącego ząbkowania może być częstsze przerywanie karmienia piersią, zaciskanie dziąseł na piersi lub płacz podczas karmienia.

Kiedy pojawia się pierwszy ząbek?

U dzieci występuje duże zróżnicowanie wieku wyrzynania się zębów. Czasami pierwsze ząbki zaczynają się już koło 4. miesiąca życia niemowlaka, inne maluchy zaczynają ząbkować pomiędzy 5. a 10. miesiącem życia.
Jeżeli dziecko kończy rok i wciąż nie zaczęło ząbkować należy mówić o opóźnionym ząbkowaniu. Konieczna jest wtedy wizyta u ortodonty bądź stomatologa i konsultacja pediatryczna.
Poniżej znajduje się poglądowy kalendarz wyrzynania się kolejnych zębów mlecznych:
4-10 miesiąc - siekacze przednie dolne (2)
5-11 miesiąc - siekacze przednie górne (2)
6-12 miesiąc - siekacze boczne dolne i górne (4)
10-18 miesiąc - trzonowce przednie (4)
12-20 miesiąc - kły (4)
18-30 miesiąc - trzonowce tylne (4)
Wśród zębów mlecznych nie ma 12 zębów przedtrzonowych, które pojawiają się dopiero jako zęby stałe.. Ogólna zasada jest taka, że zęby dolne wyrzynają się wcześniej niż odpowiadające im zęby górne.
Teraz na stronie https://www.camilia.com.pl/kalendarz-zabkowania możesz założyć indywidualny kalendarzyk ząbkowania dla Twojego dziecka wpisując datę wyżynania się poszczególnych zębów. To świetna pamiątka!

Jak uśmierzyć ból wyrzynania pierwszego ząbka?

Delikatne masowanie dziąseł i policzków rozluźnia mięśnie twarzy i złagodzi ból opuchniętych dziąseł oraz swędzenie. Jednak niektóre dzieci bronią się przed wkładaniem im do buzi palca – kiedy twoje dziecko zaciska wargi, nie rób nic na siłę. Kiedy ząbki są już prawie wyrżnięte, dziąsła mogą stać się wyjątkowo wrażliwe na dotyk. Dziecku pomoże gumowy gryzaczek wypełniony wodą wcześniej schłodzony w lodówce (nigdy w zamrażarce).

Działanie kojące mają także leki na ząbkowanie, których skład jest oparty na substancjach pochodzenia naturalnego. Lek Camilia® zawiera: Chamomilla vulgaris (rumianek) Rheum (rzewień), oraz Phytolacca decandra (szkarłatka). Właśnie tak różnorodny skład sprawia że lek stanowi kompleksowe rozwiązanie w przypadku bolesnego ząbkowania u dzieci. Co ważne Camilia® nie zawiera lidokainy oraz innych substancji nie związanych bezpośrednio z łagodzeniem objawów ząbkowania takich jak: cukry, konserwanty itp.
Objawy ząbkowania u dziecka mogą rozpocząć się w określonym wiekiem czasie, ale nie możemy przewidzieć miejsca ani dokładnego czasu ich wystąpienia. Camilia® to, w zależności od wielkości opakowania, 10 lub 30 jednorazowych dawek w sterylnie zamkniętych pojemniczkach (minimsach). Taka postać pozwala przede wszystkim na higieniczną aplikację leku. Ponadto pojedynczą dawkę można mieć zawsze przy sobie, jedną w wózku, drugą w domu etc. dzięki czemu jesteśmy zawsze przygotowani na uśmierzenie bólu maluszka w przypadku nagłego epizodu ząbkowania.

Więcej informacji na temat ząbkowania na: www.camilia.com.pl

CAMILIA®

Postać farmaceutyczna: roztwór doustny. Substancje czynne oraz dawka substancji czynnych: Chamomilla vulgaris 9CH, Phytolacca decandra 5CH, Rheum 5CH aa 333,3 mg. Wskazanie do stosowania: bolesne ząbkowanie u niemowląt. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancje czynne.Podmiot odpowiedzialny: BOIRON SA, 2 avenue de l’Ouest Lyonnais, 69510 Messimy, Francja

Redakcja

Reklama

Artykuł powstał z udziałem Polskiego Towarzystwa Homeopatii Klinicznej

Reklama
Reklama
Reklama