Reklama

Łzy, których zadaniem jest oczyszczanie oczu, spływają wąskimi kanalikami do wewnętrznego kącika oka i nosa. Im młodsze dziecko, tym kanaliki łzowe są węższe.

Reklama

Zatkany kanalik
- Objawy. Maluszek, choć zadowolony i spokojny, wygląda tak, jakby płakał. To dlatego, że jego oczy są wypełnione łzami, które nie mogą znaleźć ujścia (skóra wokół oczu jest często zaczerwieniona). Gdy oczko przepełni się łzami, płyn spływa po policzku wielkimi kroplami. Czasem dziecko budzi się ze sklejonymi powiekami, a w kącikach oczu gromadzi się żółta wydzielina.
- Pomoże masaż... Na początku okulista zapewne zaleci delikatny masaż oka (lekkie uciskanie palcem miejsca tuż przy wewnętrznym kąciku oka). Uzbrój się w cierpliwość: efekt zwykle nie pojawia się od razu. Często jest tak, że masaż chorego oka pomaga dopiero po kilku tygodniach.
- ...albo operacja. Jeśli domowy masaż nie da efektów, konieczne jest dalsze leczenie. Okulista może przepisać krople z antybiotykiem albo zalecić sondowanie kanalika za pomocą cieniutkiej sondy. Ostatecznością jest laserowe udrożnianie kanalika.
- Uwaga! Ponieważ oko z zatkanym kanalikiem nie jest oczyszczane, u malucha mogą często występować infekcje albo zapalenia spojówek.

Ciemne podkówki
Czasem zdarza się, że maluch ma cienie pod oczami, bo po prostu taka jest jego uroda. Czasem jednak może to być sygnał, że dziecko jest chore.
- Objawy. Nawet po przespanej nocy smyk wygląda na zmęczony i niewyspany. Cienie pod oczami mają równe kolory: od żółtawozielonego po fioletowe albo bordowe.
- Mało snu. Cienie pod oczami czasem są oznaką niewyspania. Niemowlę potrzebuje około 17–20 godzin snu na dobę.
- Kiedy do lekarza? Skontaktuj się z pediatrą, jeśli cieniom towarzyszy brak apetytu, osłabienie, apatia. Te objawy mogą świadczyć np. o anemii.
- Uwaga! Podkrążone oczy mogą być oznaką np. zakażenia dróg moczowych lub zarażenia pasożytami. Często też związane są z alergią na pyłki (lekarze nazywają je wtedy „okularami alergicznymi”).
[CMS_PAGE_BREAK]

Jęczmień
Taką nazwę nosi zgrubienie na powiece, początkowo czerwone, z czasem pęczniejące i przybierające kształt i barwę ziarna zboża, od którego wzięło nazwę.
- Objawy. Dziecku trudno jest się powstrzymać od pocierania bolącego miejsca, dlatego warto założyć na chore oko opatrunek z kawałka wyjałowionej gazy (do kupienia w aptece).
- Skąd te kłopoty? Jęczmień wywołują bakterie, jest bardzo zaraźliwy. Po każdym przemyciu powieki umyj ręce. Często też myj dziecku rączki i nie używaj jego ręcznika.
- Uwaga! Nigdy nie lecz jęczmienia na własną rękę: nie wyciskaj go ani nie ugniataj. W leczeniu pomoże maść z antybiotykiem. W wypadku wystąpienia tzw. mnogich jęczmieni niezbędne bywa podanie antybiotyku doustnie.

Zapalenie spojówek
Błona pokrywająca oko jest bardzo delikatna i można ją łatwo podrażnić. Wtedy pojawia się zapalenie.
- Skąd te kłopoty? Zapalenie spojówek może być wywołane brakiem higieny albo podrażnieniem oka, np. przez dym papierosowy, kurz. Zdarza się, że oko jest zaatakowane przez bakterie, wirusy albo grzyby. Nawracające zapalenie spojówek może być objawem alergii.
- Objawy. Dziecko pociera rączką oczy, aby uśmierzyć pieczenie, łzawi, odwraca się od światła. Oczka są przekrwione. W zapaleniu wywołanym przez bakterie wydzielina jest gęsta i ropna, natomiast w tym wywołanym przez wirusy – wodnista.
- Przemywaj! Zacznij od umycia powiek wacikiem od zewnętrznego kącika. Potem rozchyl powieki palcami i wpuść do środka kropelki przepisane przez lekarza. Uważaj, aby aplikator nie dotknął powierzchni oka – w ten sposób bakterie mogą przenieść się na aplikator i... wtórne zakażenie gotowe!
- Kiedy do lekarza? Jak najszybciej, jeśli zapalenie występuje u niemowlęcia. Zrób to także, jeśli zapalenie spojówek nie mija po trzech–czterech dniach, gdy malec skarży się na ból pod powieką albo swędzenie.
- Uwaga! Zasuń zasłony, aby chory maluszek przebywał w półmroku. Staraj się powstrzymać malca od dotykania oka.

Reklama

Uciekające oczko
Malec nie może utrzymać wzroku w jednej osi, jedno albo oba oczka „uciekają” do środka (zez zbieżny) lub na zewnątrz (zez rozbieżny).
- Kiedy to normalne... Oczy noworodka mogą nie ustawiać się równolegle. Ale po około czterech miesiącach życia powinny ustawić się prawidłowo.
- ...A kiedy groźne? Zezujące oko nie uczestniczy w widzeniu, czego skutkiem jest pogorszenie ostrości widzenia. Uruchomienie niedowidzącego oka jest możliwe tylko do około szóstego roku życia malca.
- Domowa diagnoza. Przesuwając przed maluszkiem zabawkę, obserwuj, czy jego oczy śledzą obiekt (razem!). Jeśli zauważysz, że nie są one ustawione równolegle lub jedno oko nie „nadąża” za drugim, idź ze smykiem do lekarza.
- Leczenie. Wczesne rozpoczęcie leczenia uchroni dziecko przed tzw. leniwym okiem. Okulista zaleci zasłanianie jednego oka, aby skłonić drugie do wysiłku. Zapytaj też o możliwość operacyjnej korekty zeza.

Reklama
Reklama
Reklama