Jestem, wiec płaczę

Płacz dziecka ma wiele znaczeń. Może być sposobem na zredukowanie napięcia. Układ nerwowy dziecka przez cały dzień jest „atakowany” różnymi bodźcami zewnętrznymi, to ogrom informacji, z którymi musi sobie poradzić. Niektóre niemowlęta codziennie (często wieczorami) zaczynają „sesje płakania”. Dzięki temu się odprężają, wyciszają się i mogą odreagować „stres”. Możesz pomóc swojemu dziecku przytulając je, mówiąc cicho, spokojnym tonem. Ono potrzebuje zrozumienia i ukojenia. Sprawdź, co będzie najlepiej skutkowało.

Reklama

Bo świat jest zbyt piękny, by oglądać karuzelę z misiami

Dzieci płaczą również, gdy są znudzone i osamotnione. Może ci się wtedy wydawać, że maleństwo płacze bez powodu. Zaczynasz sprawdzać gorączkowo, czy dziecko jest głodne, może ma mokrą pieluszkę, a ono po prostu się nudzi. Maluszki lubią, gdy wokół nich coś się dzieje, kręcą się ludzie, przesuwają obrazy rozbrzmiewają dźwięki, uwielbiają „wycieczki krajoznawcze” w ramionach dorosłych. Świat jest zbyt interesujący, żeby po prostu leżeć w łóżeczku i oglądać karuzelę z misiami. W takich sytuacjach, zależnie od wieku maleństwa, świetnie sprawdzi się nosidełko lub leżaczek-bujaczek. Dzięki temu dziecko obserwuje i poznaje otoczenie, będąc blisko ciebie.

Niemowlę bardzo szybko odkrywa, że płacz ma wręcz „magiczną” moc i mama lub tata nadchodzą z pomocą. Początkowo rodzice czują się zagubieni i zestresowani, kiedy ich maleństwo rozpacza, ale po pewnym czasie potrafią rozróżnić, na przykład: płacz skargę od płaczu żądania. Dlatego warto obserwować dziecko i jego reakcje. Jednym z powodów płaczu jest głód.

Głodny Maluch

Jak rozpoznać, kiedy dziecko płacze z głodu? Po regularności, po sile krzyku i po tym, z jaką łapczywością rzuca się na pierś lub butelkę. Dziecko często przekręca wtedy główkę w jedną stronę tak, jakby szukało piersi, wkłada piąstki do buzi i jego płacz przybiera formę łkania. Zanim podasz pierś lub butelkę upewnij się, że jest naprawdę głodne, może po prostu pragnie bliskości.

To kolka!

Płacz spowodowany kolką można łatwo rozpoznać. Pojawia się około 3 tygodnia życia. Dziecko, dotychczas spokojne, zazwyczaj wieczorem nagle zaczyna bardzo mocno krzyczeć. Całe ciałko wygina się, rączki i nóżki są podkurczone, a brzuszek jest twardy. Na kolkę cierpią zarówno dzieci karmione piersią, jak i te, które karmione są sztucznie.

Jeśli karmisz swoje maleństwo piersią, a przyczyną płaczu jest kolka, wyeliminuj ze swojego jadłospisu mleko krowie, wszelkie bawarki, zrezygnuj z jedzenia cytrusów, ostrych przypraw, czekolady, picia mocnej herbaty, kawy, itp. Możesz spróbować pić dwa razy dziennie herbatę z kopru włoskiego, rumianku, czy anyżku.

Zobacz także

Zanim podasz leki, wypróbuj domowe sposoby, takie jak:

  • ciepłe okłady na brzuszek,
  • delikatny masaż brzuszka,
  • kąpiele w wanience,
  • łagodne kołysanie,
  • noszenie na rękach.

Informacje o produkcie:

Viburcol compositum
Produkt złożony
Postać farmaceutyczna: czopki
Wskazania: wspomagająco w stanach niepokoju u niemowląt i małych dzieci przebiegających z gorączką lub bez gorączki, występujących w przebiegu np.: ząbkowania, kolki niemowlęcej lub przeziębienia.
Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na którąkolwiek substancję czynną lub pozostałe składniki leku.
Nadwrażliwość na rumianek (Chamomilla recutita) lub rośliny z rodziny złożonych (Compositae/ Asteraceae).
Podmiot odpowiedzialny: Biologische Heilmittel Heel GmbH.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Reklama

Dowiedz się więcej: Kolka jelitowa objawy

Reklama
Reklama
Reklama