Cała prawda o kolce
Kolka to nie choroba. Ale podczas niej niemowlę bardzo boli brzuszek. Dlatego dziecko krzyczy i na przemian gwałtownie podkurcza i prostuje nóżki. Sprawdź, co powinnaś wiedzieć o kolce, by pomóc niemowlęciu i zachować spokój.
O kolce warto powiedzieć lekarzowi
Wprawdzie kolka to nie choroba, ale lepiej pokazać dziecko pediatrze, by wykluczył inne przyczyny bólu brzucha. W grę może wchodzić m.in. wgłobienie lub niedrożność jelit, uwięźnięcie przepukliny, zaburzenia neurologiczne, a także infekcja, np. zapalenie ucha albo nerek (u malutkich dzieci pierwszym objawem choroby jest często ból brzucha), alergia pokarmowa.
Atak kolki zaczyna się nagle
To dla kolki bardzo charakterystyczne. Pogodne, spokojne dziecko zaczyna nagle przeraźliwie płakać, a nawet krzyczeć. Gdy atak w końcu minie, będzie wyglądało tak, jakby w ogóle nic się nie stało.
Brzuszek zwykle boli o tej samej porze
Na ogół ból brzuszka dopada niemowlęta po południu albo wieczorem. Jednak może się zdarzyć, że atak pojawi się o innej niż zwykle godzinie.
Nie zawsze wiadomo, skąd wzięła się kolka
Część naukowców uważa, że kolka jest skutkiem niedojrzałości układu pokarmowego. Ale są i inne możliwe przyczyny – być może niemowlę zbyt dużo zjadło, nałykało się powietrza w czasie ssania, miało nadmiar bodźców w ciągu dnia, zaszkodziło mu coś co zjadła mama i co przeniknęło do jej pokarmu, ma alergię lub cierpi na nietolerancję laktozy. Warto też wiedzieć, że dzieci, których matki palą, dwukrotnie częściej maja kolkę!
Kolka najczęściej mija po trzech miesiącach
Najczęściej, ale niestety nie zawsze. Bywa, że kolka męczy szkraba jeszcze w piątym, czy nawet szóstym miesiącu życia. Pierwszy atak może się pojawić między trzecim dniem a trzecim tygodniem.
Atak kolki może trwać wiele godzin
Są niemowlęta, które przestają krzyczeć już po kilku czy kilkunastu minutach, ale są i takie, które męczą się przez wiele godzin. Potem zmęczone zasypiają. Gdy się budzą, wszystko jest już w porządku.
To nieprawda, że częściej kolkę mają butelkowe dzieci
Równie często miewają ją szkraby karmione piersią i te, które dostają mleko z butelki.
Jest wiele leków na kolkę
Niektóre leki na kolkę mają w składzie koper włoski, który ma działanie wiatropędne i rozkurczowe, inne zawierają simetikon – związek, który ułatwia usuwanie gazów z jelit. Leki te są całkowicie bezpieczne, ponieważ w ogóle nie wchłaniają się do przewodu pokarmowego.
Przeczytaj też: Leki na kolkę
Gdy dziecko ma kolki, nie przerywaj karmienia piersią
Twoje mleko jest najlepszym pokarmem dla noworodka i na pewno mu nie szkodzi. Zwróć tylko uwagę na to, co jesz i pijesz. Zrezygnuj z kawy, mocnej herbaty, cebuli, czosnku, ostrych przypraw, wzdymających warzyw (kalafior, brukselka), a także wszystkiego, co ciężkostrawne. Uważaj na produkty, które często wywołują alergię: mleko i jego przetwory, orzechy, miód, jajka, czekoladę, ryby, pomidory, seler, cytrusy i truskawki.