Masaż antykolkowy – jak prawidłowo go wykonać?
Maluch rodzi się z bardzo dobrze rozwiniętym zmysłem dotyku. Za jego pomocą poznaje świat najbardziej intensywnie. Masaż to ten codzienny rytuał, który zaspokaja dziecięcą potrzebę bliskości. Daje również korzyści zdrowotne – maleńkie ciało jest bardziej zrelaksowane, rozluźnione. Masaż pomaga też łagodzić ból i napięcie związane z kolką niemowlęcą.
Fizjoterapeutka Joanna Mróz podkreśla, że przyczyny kolek nie są dokładnie znane, natomiast masaż jest potencjalną formą łagodzenia związanych z nimi dolegliwości bólowych u niemowląt. – Zanim przystąpisz do masażu, zadbaj o swój własny komfort. W pokoju, w którym będzie przeprowadzany masaż, powinno być ciepło, a dziecko powinno być położone na miejscu, które jest dla niego znane – tłumaczy ekspertka.
Jak masować malucha?
Należy pamiętać, aby masaż antykolkowy wykonywać pomiędzy kolejnymi atakami, a nie w ich trakcie. Warto pomyśleć o lekko nagrzanej wcześniej pieluszce lub rozgrzaniu dłoni – ciepło dodatkowo koi mały brzuszek. Pomóc może także delikatne zgięcie nóżek dziecka i przyciąganie ich do brzuszka na około 10 sekund. To ułatwi pozbycie się dokuczliwych gazów z jelit.
Oprócz masażu…
...wsparciem w walce z kolką niemowlęcą mogą być probiotyki. Badania potwierdziły, że na rozwój kolki jelitowej może mieć wpływ m.in. zmieniony skład mikroflory jelitowej, niedojrzałość funkcjonalna układu pokarmowego lub nietolerancja laktozy. Krople probiotyczne Vivomixx to kompozycja 8 szczepów bakterii probiotycznych (formuła De Simone) dobranych w taki sposób, by uzupełniały się i wzajemnie wzmacniały swoje działanie. Żaden pojedynczy szczep ani żadna inna kombinacja nie zapewnia takiego efektu.
Vivomixx jest preparatem, w którym dobroczynne bakterie są bezpiecznie umieszczone w szczelnej nakrętce, co zapewnia im lepszą przeżywalność: uwolnione do buteleczki z olejem tworzą gotową do użycia zawiesinę dopiero po otwarciu leku.
Materiał powstał przy udziale firmy Pharmabest