Zaczęłaś wiosenne porządki? Nie zapomnij o szafce z lekami! Podpowiemy Ci, jak je posegregować, by potrzebny specyfik zawsze mieć pod ręką.

Reklama

Temperatura, ból brzuszka, skaleczenie – drobne dolegliwości mogą przecież dopaść szkraba w każdej chwili. Nie ma wtedy nic gorszego niż nerwowe poszukiwanie wśród stosu buteleczek i pudełek właściwego lekarstwa. By tego uniknąć, już dziś zrób przegląd domowej apteczki. Oto rady, dzięki którym zapanuje w niej porządek:

Wyjmij to, co niepotrzebne
Syropy sprzed trzech lat, kropelki robione według specjalnej receptury nie wiadomo na co, tubki bez zakrętek, nie zużyte do końca antybiotyki tworzą w apteczce sztuczny tłok. W takim bałaganie trudno się zorientować, co jest, a czego brakuje.

Sprawdź termin ważności
Podając dziecku jakikolwiek lek, np. przeciwgorączkowy, musisz mieć pewność, że zadziała jak należy. Przeterminowane preparaty mogą nie spełnić swojego zadania, bo z czasem tracą właściwości, niekiedy nawet zmieniają się w niekorzystne dla zdrowia związki. W przypadku niektórych leków termin przydatności dotyczy wyłącznie preparatu, który nie był otwierany! I tak na przykład rozpoczęty Nurofen trzeba zużyć w ciągu pół roku, chociaż zamkniętą buteleczkę można przechowywać do daty wyznaczonej przez producenta. Poza tym, zapisuj zawsze na opakowaniu datę otwarcia preparatu – dzięki temu będziesz w każdym momencie wiedziała, jak długo możesz go jeszcze używać.

Mądrze (przechowuj
Większości leków wystarczy miejsce chłodne (szafka nad okapem kuchennym odpada!), suche i oczywiście niedostępne dla dzieci. Zawsze jednak warto zajrzeć do ulotki, która może zawierać dodatkowe wskazówki. Na przykład syrop prawoślazowy trzeba chronić przed światłem, a czopki trzymać w lodówce. Tubki, saszetki itd. nie mogą być uszkodzone. Zioła muszą być przechowywane w szczelnych pojemnikach, bo łatwo wietrzeją, tracąc właściwości. Gdy masz wątpliwości co do przechowywania leku, zadzwoń do apteki.

Zobacz także

Oddziel leki (dla dziecka
Trzymaj je w osobnej apteczce lub plastikowym pudełku. Dzięki temu nie będziesz musiała przekopywać się przez stosy pudełek i baterie butelek, by znaleźć to, czego szukasz. Dwie apteczki uniemożliwiają pomyłkę podania dziecku preparatu dla dorosłych, co mogłoby mieć poważne konsekwencje. Zachowuj ulotki i opakowania, np. kartoniki czy tubki. Znajdziesz na nich informacje na temat dawkowania, przechowywania i sposobu podawania leku.

Zobacz, czy masz wszystko
...i w razie potrzeby dokup niezbędne leki. Gdy malec dostanie gorączki, nie będziesz krążyć nocą po mieście w poszukiwaniu apteki.

Gdzie wyrzucać leki?
Wszystkie zużyte preparaty lecznicze są uważane za odpady niebezpieczne, dlatego trzeba je niszczyć w odpowiednich warunkach. Ty też możesz dbać o środowisko, wrzucając stare lekarstwa do specjalnych pojemników ustawionych w niektórych aptekach.

Żelazny zestaw
Nie warto gromadzić w apteczce zbyt wielu leków, ale tych nie może w niej zabraknąć:
- Środek przeciw gorączce – w syropie lub czopkach, np. Nurofen, Efferalgan.
- syrop na kaszel – przede wszystkim wykrztuśny, np. Mucosolvan, Ambrosol.
- krople do noska – zgodne z wiekiem malca!
- preparat na biegunkę – np. Smecta. Przydadzą się i preparaty probiotyczne, np. Lacidofil, Trilac.
- woda utleniona – zdezynfekujesz nią rankę.
- plasterki – na skaleczony paluszek czy starte kolano.

Reklama

Anna Haman

Reklama
Reklama
Reklama