AZS
Atopowe zapalenie skóry. To choroba często związana z alergią. Jej objawami są czerwone, suche i swędzące zmiany, pojawiające się zwykle na policzkach, w zgięciach łokci i pod kolanami. Atopowa skóra może ulec zakażeniu, dlatego AZS trzeba leczyć.

Reklama

Astma
Przewlekła choroba zapalna, często o podłożu alergicznym. Charakteryzuje się świszczącym oddechem, napadami kaszlu i dusznościami. Czasem też astma objawia się nawracającymi, np. raz w miesiącu, i przedłużającymi się infekcjami dróg oddechowych (zwłaszcza oskrzeli).

Skaza białkowa
Alergia na białko zawarte np. w mleku, jajkach, mięsie i rybach. To najczęstsza postać alergii pokarmowej. Zwykle skaza białkowa objawy ma takie: biegunka, wymiotamy, często też pojawia się zaczerwienienie i wysypka.

Hipoalergiczny
Pozbawiony substancji, które najczęściej uczulają. To określenie często stosuje się w opisie dziecięcych kosmetyków albo proszków do prania.

Histamina
Substancja, która odpowiada za pojawienie się np. świądu, wysypki, kataru alergicznego albo astmy. Działanie histaminy można zablokować, podając leki antyhistaminowe, np. Zyrtec, Xyzal, Claritine, Aerius.

Zobacz także

IgE
Przeciwciała, które są produkowane w odpowiedzi na kontakt z alergenem.

Katar sienny
Potoczne określenie kataru wywołanego alergią na pyłki traw i drzew. Zwykle występuje wiosną i latem, często towarzyszy mu zaczerwienienie oczu albo uporczywe swędzenie nosa.

Marsz alergiczny
Przechodzenie jednej alergii w drugą. Nieleczona alergia pokarmowa po kilku latach zmienia się w alergię wziewną, a czasem też w astmę.

Testy skórne
Testy, które pozwalają określić, na co uczulony jest maluch.

Testy z krwi
Określają ilość przeciwciał (duża oznacza alergię). Istnieją też testy określające ilość przeciwciał skierowanych przeciw konkretnemu alergenowi.

mtj_dopisek.gif
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama