Syrop prawoślazowy: na kaszel mokry czy suchy? I czy można go podawać niemowlęciu?
Syrop prawoślazowy to jeden z najbardziej popularnych syropów na kaszel. Czy można go podawać niemowlęciu? I czy powinno się go podawać przy kaszlu mokrym czy suchym?
Kaszel wilgotny (mokry) pomaga w odkrztuszeniu zalegającej wydzieliny. Kaszel suchy nie pomaga w odkrztuszeniu wydzieliny, gdyż zwykle jej nie ma. Rodzaj stosowanego syropu zawsze trzeba uzależnić od rodzaju kaszlu. Syrop na kaszel mokry ma za zadanie pomóc w odkrztuszeniu wydzieliny. Syrop na kaszel suchy ma za zadanie wyhamować kaszel.
Zobacz także: Jaki kaszel, taki syrop
Syrop prawoślazowy jest jednym z niewielu syropów, który można stosować zarówno przy kaszlu mokrym, jak suchym. Zawiera bowiem składniki, które działają zarówno lekko wykrztuśnie, jak osłaniająco i powlekająco na nabłonek dróg oddechowych.
Syrop prawoślazowy: co jest w jego składzie
Podstawowym składnikiem syrop prawoślazowego jest macerat z korzenia prawoślazu. Substancje śluzowe pochodzące ze ślazu mają działanie ułatwiające upłynnienie wydzieliny i jej odkrztuszenie, a jednocześnie mają właściwości osłaniające i powlekające. Dodatkowo zmiękczają przekrwione i obrzmiałe śluzówki gardła i krtani, co sprawia, że syrop ma działanie przeciwkaszlowe.
Czy syrop prawoślazowy można podawać niemowlętom?
W składzie kupowanego w aptece syrop prawoślazowego znajduje się też etanol. Dlatego nie można podawać go niemowlętom - chyba że lekarz zaleci inaczej.
Jak podawać syrop prawoślazowy
Dzieciom do 3. roku życia można podawać syrop prawoślazowy tylko po konsultacji z pediatrą. Starszym dzieciom podaje się go:
- 3-6. roku życia- 0,5-1 ml cztery razy dziennie,
- w 6-12. roku życia- 1-1,5 ml cztery razy dziennie.
Przeciwwskazaniem do podawania syropu prawoślazowego jest:
- nadwrażliwość na substancje składowe produktu
- astma oskrzelowa
Zobacz też:
- Kaszel to odruch obronny. Inaczej leczy się go u dziecka, inaczej u dorosłego
- Noworodek ma kaszel? Dzwoń do lekarza!
- Syrop przeciwkaszlowy: który najlepszy?