Reklama

Gdy dziecko zwraca wypite mleko, wiele mam sądzi, że maluch się nie najada albo ma kłopoty z brzuszkiem. Tymczasem ulewanie zdarza się nawet co drugiemu dziecku i zazwyczaj jest to zupełnie naturalne zjawisko.

Reklama

Dlaczego niemowlęta ulewają?

Ulewanie jest powszechnym zjawiskiem. Po wypiciu mleka pokarm, który jeszcze nie został strawiony, sam wraca ku górze i zaczyna wypływać z ust niemowlęcia. Jest to sytuacja fizjologiczna, która zwykle nie wymaga leczenia. Jeśli jednak maluszek ulewa zbyt często i zbyt dużo pokarmu, warto zwrócić się o pomoc do lekarza, u dziecka może występować bowiem refluks żołądkowo-przełykowy.

Przyczyną ulewania jest zwykle niedojrzałość przewodu pokarmowego. Mięsień znajdujący się w górnej części żołądka nie zatrzymuje pokarmu tak jak u dorosłego, dlatego jedzenie cofa się, co może wyglądać jak wymioty. Z czasem, gdy mięśnie dziecka będą silniejsze i lepiej wykształcone, ulewanie się skończy. Większość niemowląt przestaje ulewać, gdy zaczyna jeść zagęszczone pokarmy i uczy się siedzieć. Jednak niektórym dzieciom zdarza się to aż do końca pierwszego roku życia.

Jak poradzić sobie z ulewaniem po karmieniu?

  • Aby zmniejszyć ulewanie u swojego dziecka, karm maluszek tak często, jak tego potrzebuje. Dzięki temu nie będzie głodne i wyrobi sobie nawyk spokojnego ssania.
  • Zwróć uwagę, by niemowlę dobrze uchwyciło pierś.
  • Ulewanie wynika m.in. z tego, że podczas karmienia maluszek połyka zbyt dużo powietrza, np. przez łapczywe ssanie. Powoduje to nie tylko ulewanie, ale także bóle brzuszka. Dlatego podczas karmienia rób jedną lub dwie przerwy na podniesienie dziecka do odbicia (połóż główkę malucha na ramieniu, trzymając dziecko w pionowej pozycji), a następnie wróć do karmienia z tej samej piersi.
  • Po karmieniu zawsze warto czekać na odbicie. Jeżeli dziecko skończyło pić z jednej piersi, również poczekaj, aż odbije mu się połknięte powietrze.

  • Jeżeli karmisz dziecko butelką, zwróć uwagę na rozmiar dziurki w smoczku - nie powinna być za duża, bo wtedy maluch będzie pić zbyt szybko, co skutkuje połykaniem powietrza.
  • Trzymaj butelkę pod takim kątem, aby cały smoczek wypełniony był mlekiem.
  • Podobnie jak w przypadku karmienia piersią, tutaj również warto poczekać na odbicie. Po posiłku potrzymaj malucha w pionie i zaczekaj, aż mu się odbije. Dzięki takiej pozycji maluszek pozbędzie się powietrza zalegającego w żołądku, a pokarm nie przesunie się ku górze.

Internetowa Szkoła Rodzenia

Więcej na temat ulewania możesz przeczytać na stronie programu edukacyjnego Zdrowy Start w Przyszłość

Materiał powstał przy współpracy z:

Reklama

Ważna informacja
W okresie pierwszych 6 miesięcy życia dziecka zalecane jest wyłączne karmienie piersią. Po tym okresie należy rozpocząć wprowadzanie żywności uzupełniającej o odpowiedniej wartości odżywczej przy jednoczesnej kontynuacji karmienia piersią do ukończenia przez dziecko 2 lat i dłużej.

Reklama
Reklama
Reklama