Zaparcia u dziecka
O zaparciach mówi się, jeżeli maluch ma trudności ze zrobieniem kupki. Co jeszcze powinnaś wiedzieć na ten temat? Sprawdź, skąd bierze się ten problem u dzieci i jak mu zapobiec.
Dziecięce kupki to wdzięczny temat rozmów większości młodych rodziców. Nie bez powodu – wygląd kupki może wskazywać, czy układ pokarmowy maluszka działa prawidłowo. Jak rozpoznać zaparcia i jak sobie z nimi radzić?
Skąd biorą się zaparcia?
Zaparcia u dzieci to częsty problem. Dziecko ma wówczas trudności z oddawaniem twardego stolca, co w efekcie najczęściej prowadzi do zmniejszenia częstotliwości wypróżnień. Im dziecko młodsze, tym bardziej prawdopodobna jest wrodzona przyczyna problemów z kupką. Gdy dziecko jest starsze, przyczyny zaparć są zwykle mniej poważne.
Częstym powodem zaparć jest:
• przebyta biegunka,
• niedojrzałość układu trawiennego,
• uboga w błonnik i płyny dieta mamy karmiącej,
• rozszerzanie diety niemowlęcia,
• zbyt wczesne próby odpieluchowania,
• codzienny pośpiech i stres.
U dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym przyczyną zaparć może być zmiana mieszanki lub źle przygotowany pokarm – dodawanie zbyt małej ilości wody w stosunku do zaleceń producenta lub brak dodatkowego dopajania dziecka.
Jak rozpoznać zaparcie u dziecka?
Przede wszystkim ważna jest częstotliwość wypróżnień. Niemowlę karmione piersią może oddawać stolec nawet po każdym karmieniu lub przynajmniej raz dziennie. Dzieci karmione mlekiem modyfikowanym powinny robić kupę przynajmniej 2–3 razy w tygodniu, co jest normą także dla dzieci powyżej 1 roku życia. Jeżeli maluch wypróżnia się rzadziej, unika toalety i podkurcza nóżki, a robienie kupy powoduje dyskomfort, mamy do czynienia z zaparciem. W przypadku zaparć oddanie stolca wymaga dużego wysiłku i sprawia maluszkowi ból. Nawet jeśli dziecku uda się wypróżnić, jego kupy są suche i twarde, a podbrzusze powiększone. Na szczęście zaparcia są problemem, który można łatwo rozwiązać. Wystarczy kilka sposobów, aby zapomnieć o tych dolegliwościach brzuszkowych.
Sposoby na zaparcia
Najlepszym sposobem na zapobieganie zaparciom jest odpowiednie żywienie. Dzieci karmione piersią rzadziej zmagają się z tym problemem. Mleko mamy jest lekkostrawne, a dodatkowo zawiera aktywne kultury „dobrych” bakterii, m.in. Lactobacillus reuteri (L. reuteri). Nawet jeśli częstotliwość wypróżnień zmniejsza się, ale kupka jest miękka, nie ma powodów do zmartwień.
Dieta mamy karmiącej piersią powinna być bogata w produkty zawierające błonnik, np. pieczywo pełnoziarniste, kasze, a także świeże warzywa i owoce. Poza właściwym jadłospisem, ważne jest regularne nawadnianie organizmu – mama powinna wypijać przynajmniej 2-3 litry wody dziennie .
W przypadku zaparć u dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym należy przede wszystkim przygotowywać mieszankę zgodnie z zaleceniami producenta. Dziecko powinno być też dodatkowo dopajane wodą. Można zastanowić się z lekarzem nad podawaniem dziecku probiotyków, czyli dobroczynnych bakterii. Zasiedlają one przewód pokarmowy i usprawniają pracę jelit. Możesz też poprosić pediatrę o polecenie odpowiedniego mleka modyfikowanego
Więcej na temat ulewania możesz przeczytać na stronie programu edukacyjnego Zdrowy Start w Przyszłość
Ważna informacja
W okresie pierwszych 6 miesięcy życia dziecka zalecane jest wyłączne karmienie piersią. Po tym okresie należy rozpocząć wprowadzanie żywności uzupełniającej o odpowiedniej wartości odżywczej przy jednoczesnej kontynuacji karmienia piersią do ukończenia przez dziecko 2 lat i dłużej.