Zmiany w kalendarzu szczepień 2021 [Wirtualne Warsztaty]
Czym jest Kalendarz Szczepień? Jakie zmiany wprowadzono w nim w poprzednich latach, a co zmieniło się w tym roku? Odpowiedzi na te pytania, a także wiele innych uzyskasz biorąc udział w kolejnej, wiosennej edycji Wirtualnych Warsztatów Mamo, To Ja. Zobacz materiał, w którym o szczepieniach opowiada dr n. med. Aneta Górska-Kot, pediatra.
Program Szczepień Ochronnych, popularnie nazywany Kalendarzem Szczepień, to dokument sygnowany przez rząd danego kraju zawierający wykaz obowiązkowych i zalecanych szczepień oraz zasady ich przeprowadzania. Każdego roku opracowuje go Główny Inspektorat Sanitarny.
Jakie zmiany dotyczące szczepień miały miejsce do tej pory?
Każda duża zmiana w dokumencie jest poprzedzona wieloma konsultacjami ekspertów, analizą informacji, co stanie się po wprowadzeniu szczepionki oraz jak zmienia to sytuację epidemiologiczną w kraju.
Szczepienia zmieniały bieg historii, dlatego warto pamiętać, że dzięki nim, na przestrzeni lat pozbyliśmy się lub zmniejszyliśmy zapadalność na wiele chorób. Znaczne zmiany w obrazie epidemiologii chorób w Polsce zaszły p[o wprowadzeniu szczepień przeciw: ospie prawdziwej, gruźlicy, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, HiB i pneumokokom.
Zmiana w Kalendarzu Szczepień w 2021
W tym roku nastąpiła kolejna zmiana. Tym razem wprowadzono powszechne i bezpłatne szczepienie przeciw rotawirusom. Dla niektórych mam są one synonimem biegunki u dzieci. I faktycznie biegunka rotawirusowa dotyka większość maluchów i charakteryzuje się częstymi, licznymi, luźnymi stolcami, a dodatkowo także obfitymi wymiotami, którym często towarzyszy gorączka. Czas wylęgania tej choroby to 12-96 godzin, po tym czasie występują objawy.
Przebieg biegunki rotawirusowej może być tak gwałtowny, że dziecko będzie wymagało nawodnienia dożylnego oraz hospitalizacji. Należy pamiętać, że biegunka rotawirusowa może wiązać się z relatywnie rzadkimi, ale ciężkimi powikłaniami, w tym zapaleniem mózgu, drgawkami oraz innymi, które wymagają leczenia na Oddziale Intensywnej Terapii. Tym samym rotawirus to nie zawsze tylko łagodna biegunka.
W 2021 roku wprowadzono narzędzie, które powoduje łagodny przebieg biegunki rotawirusowej, dzięki czemu dziecko nie musi być hospitalizowane. Dostępne są dwie, doustne szczepionki przeciw rotawirusom w postaci słodkiego syropu. Jedna z nich zawiera jeden szczep rotawirusa, a druga – pięć szczepów. Pierwsza wymaga podania dwóch dawek, a druga – trzech dawek. Szczepienia przeciw rotawirusom najlepiej ukończyć do końca 12. tygodnia życia, ale w przypadku szczepionki, która zawiera 5 szczepów, w sytuacjach szczególnych, można przedłużyć to do 32. tygodnia życia.
Do polskiego Kalendarza Szczepień została wybrana szczepionka chroniąca przed 5 szczepami rotawirusów. Dzieci urodzone po 1 stycznia 2021 r. otrzymują ją bezpłatnie. Ponadto w kalendarzu dostępne są dla nich szczepienia obowiązkowe.
Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do kolejnej, wiosennej edycji Wirtualnych Warsztatów Mamo, To Ja.