6 ważnych zasad podawania leków dziecku
Które możesz podać sama? Jakie są bezpieczne dawki dla malucha? Czy można zachować lekarstwa na następny raz?
1 z 6
Kiedy choruje niemowlę, zwłaszcza przed skończeniem 6. miesiąca życia, trzeba szybko zasięgnąć porady lekarza.
Koniecznie trzeba się wybrać z dzieckiem do przychodni również wtedy, gdy objawy są niepokojące i pojawiają się pierwszy raz. Jeśli jednak po szaleństwach w parku w czasie jesiennej słoty twoja pociecha złapała katar, możesz poczekać i próbować zwalczyć zarazki na własną rękę. Zanim podasz dziecku jakikolwiek lek, pamiętaj o kilku ważnych zasadach.
2 z 6
Porządek w apteczce to podstawa
Lekarstwa dla malca trzymaj osobno, nie z tymi dla dorosłych, koniecznie w miejscu niedostępnym dla dzieci. Zwróć uwagę na właściwe ich przechowywanie. Większość preparatów powinna stać w ciemnej, suchej szafce, jednak są i takie, które wymagają niższej temperatury. Część lekarstw, zwłaszcza prebiotyków i antybiotyków, należy przechowywać w lodówce.
3 z 6
Podawaj tylko leki przeznaczone dla dzieci i w odpowiednich dawkach
Dziecko to nie miniatura dorosłego. Mały organizm działa na innych zasadach, co oznacza, że to, co tobie pomoże, jemu może zaszkodzić. Tak jest np. z popularnymi środkami przeciwgorączkowymi z kwasem acetylosalicylowym (Aspiryna, Polopiryna), które mogą wywołać u dzieci groźny zespół Reye’a: uszkodzenia układu nerwowego i wątroby. Nie podawaj też preparatów z metamizolem (np. Pyralginy), które mogą powodować u dziecka choroby krwi. Aby ustrzec maluszka przed powikłaniami, podawaj mu tylko te lekarstwa, które są przeznaczone dla dzieci i w dawce odpowiedniej dla jego wieku i masy ciała.
4 z 6
Zawsze czytaj ulotkę!
Niektóre leki różnią się jedynie nazwą. Znajdująca się w ich składzie substancja czynna jest taka sama. Przykładem tego są leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Ibufen, Ibuprofen czy Nurofen zawierają tę samą substancję czynną: ibuprofen, zaś Panadol czy Apap to ten sam paracetamol. Jeśli zatem dwie godziny po wypiciu np. Apapu, maluch nadal ma wysoką gorączkę, podaj mu preparat zawierający ibuprofen, a nie lek z paracetamolem (to mogłoby doprowadzić do przedawkowania i zatrucia).
5 z 6
Wyrzucaj napoczęte i przeterminowane lekarstwa!
Mogą zaszkodzić lub po prostu nie zadziałać. Pamiętaj, że data przydatności do użytku na opakowaniu lekarstwa odnosi się do preparatu, który pozostaje oryginalnie zamknięty. Niektóre leki szybko tracą swoje właściwości, dlatego np. otwarty pół roku temu syrop wyrzuć do pojemnika na przeterminowane leki w aptece.
6 z 6
Zasady leczenia
Jest jeszcze kilka zasad, których należy bezwzględnie przestrzegać:
1. Nie dziel czopków ani tabletek. Lek mógłby nie zadziałać albo okazać się za silny dla malca (nie wiesz, ile substancji czynnej leku znajduje się w połówce tabletki, którą dajesz dziecku). Możesz podzielić jedynie te tabletki, które mają rowki ułatwiające przełamanie.
2. Zachowuj opakowanie leku i ulotkę. Przydadzą się w razie wystąpienia objawów alergii albo zatrucia.
3. Obserwuj reakcję dziecka. Jeśli malec dostanie biegunki, gorączki albo wysypki, skontaktuj się z pediatrą. Być może lekarstwo jest nieodpowiednie i trzeba będzie je zmienić.
4. Wybieraj leki uważnie. Zapytaj w aptece o ewentualne skutki uboczne i postępowanie w razie ich wystąpienia. Informacje dotyczące leków dla dzieci znajdziesz także w poradniku „Leki bez recepty dla dzieci”, K. Piwowarczyk, wyd. MediCodex.