AZS skóry ma często podłoże genetyczne i jest pierwszym objawem alergii pokarmowej, na którą cierpi nawet co piąte niemowlę!

Reklama

Skąd się bierze alergia?

Alergia stała się epidemią XXI wieku, zwłaszcza w krajach wysokorozwiniętych, w których już ponad 1/3 populacji choruje na choroby alergiczne. Badania przeprowadzone w Polsce umiejscawiają nasz kraj wśród społeczeństw o wysokiej zachorowalności na alergię. U niemowlaków zapadalność wynosi 20%, a wśród sześciolatków i siedmiolatków aż 45%.

Alergia to nieprawidłowa odpowiedź układu odpornościowego na powszechnie występujący alergen, np. mleko, soję czy orzechy. Układ immunologiczny zdrowej osoby toleruje alergeny, u osoby chorej dochodzi do wystąpienia reakcji przeciwko alergenom.

Jak walczyć z alergią? Najlepiej unikać alergenów. Najczęstszymi alergenami pokarmowymi są białka mleka krowiego, jaja, produkty mleczne, sery, gluten, owoce morza i ryby, soja, kakao, miód, owoce cytrusowe. Spożycie pokarmu, na które dziecko ma alergię, powoduje wystąpienie u niego objawów alergicznych – na skórze często jest to wyprysk atopowy.

Zobacz także

Jak rozpoznać AZS?

Niemowlę nie potrafi nam powiedzieć, co mu dolega, ale jest kilka objawów, dzięki którym możemy rozpoznać skórę atopową. Alergeny powodują reakcje alergiczne - na skórze pojawiają się zmiany, które opisuje się jako atopowe zapalenie skóry z typowym świądem, suchością, zaczerwienieniem i skłonnością do zakażeń. U najmłodszych dzieci zmiany dotyczą najczęściej twarzy i kończyn, u starszych - okolic zgięciowych dużych stawów, karku, stóp i dłoni.

Wiele osób sądzi, że skoro atopowe zapalenie skóry ma podłoże alergiczne, nie można mu zapobiec. Nic bardziej mylnego! Profilaktyka AZS u niemowląt to przede wszystkim karmienie piersią. Bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry dziecka i wyeliminowanie alergenów z jego diety i otoczenia. Warto też stosować probiotyki.

Lactopic

[CMS_PAGE_BREAK]

Dlaczego warto stosować probiotyki?

Probiotyki zawierają wyselekcjonowane szczepy bakterii, które działając w układzie pokarmowym, zmniejszają objawy alergii u dziecka i hamują tzw. marsz alergiczny, a więc niekorzystny rozwój alergii w późniejszych latach życia. Atopowe zapalenie skóry jest pierwszym objawem alergii pokarmowej. Nieleczone w wieku późniejszym może rozwinąć się w alergiczny nieżyt nosa, a nawet astmę. W przypadku dzieci, których rodzice są alergikami, aby ograniczyć ryzyko rozwoju alergii warto stosować probiotyki także profilaktycznie.

Wybierając probiotyk do stosowania w alergii pokarmowej i AZS, należy zwrócić uwagę na polskie szczepy i badania. Te preparaty, które są skuteczne w za granicą, nie muszą wykazywać efektów w Polsce. Wrażliwość na probiotyki w różnych populacjach może być bowiem różna z powodu odmiennego podłoża genetycznego oraz odmiennego składu mikrobioty jelitowej.

Jedynym probiotykiem, który zawiera unikalne szczepy bakterii kwasu mlekowego opracowane w Polsce z myślą o polskich dzieciach jest Latopic®. Szczepy zawarte w Latopic® wykazały skuteczność w postępowaniu dietetycznym w alergii pokarmowej i atopowego zapalenia skóry. Latopic (opinie) jest dostępny w opakowaniach po 10 i 30 saszetek.

Lactopic

Reklama

Więcej na ten temat przeczytać można na stronie

Reklama
Reklama
Reklama