Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę, rączki, buzia
Zdrowie

Gdy dziecko się zakrztusi

Wystarczy, że malec włoży do buzi znaleziony gdzieś guzik albo kawałek biszkopta trafi mu „nie w tę dziurkę”. Dlatego musisz wiedzieć, jak pomóc mu w takiej sytuacji.

Do zakrztuszenia dochodzi wtedy, gdy mały przedmiot albo kawałek jedzenia zamiast do żołądka wędruje do dróg oddechowych: krtani, tchawicy i oskrzeli. To niebezpieczne, bo ciało obce utrudnia, a czasem wręcz uniemożliwia oddychanie. Dlatego gdy maluch nagle zaczyna kaszleć, charczeć i ma kłopoty z oddychaniem, trzeba działać natychmiast. Liczy się każda sekunda. Co trzeba zrobić w takiej sytuacji? Zapytaliśmy o to lekarza pracującego z dziećmi jako anestezjolog, Elżbietę Byrską-Maciejasz, kierownika grupy ds. resuscytacji w pediatrii Polskiej Rady Resuscytacji.


KROK 1
Zachowaj spokój.
Tak, to niełatwe, jednak musisz nad sobą zapanować, żeby pomóc maluszkowi.

KROK 2
Zajrzyj do buzi dziecka.
Jeżeli widać w niej jakiś przedmiot, spróbuj wyjąć go palcem. Jeśli nie możesz tego zrobić jednym delikatnym ruchem albo nic nie widzisz, nie próbuj manipulować w maleńkiej buzi po omacku, bo wepchniesz go głębiej. UWAGA! Gdy maluch ma gwałtowne duszności, przedmiot jest prawdopodobnie zbyt głęboko (w krtani albo tchawicy), by wyjąć go w taki sposób! Jeśli nie zdołasz wyjąć z buzi malca ciała obcego – patrz KROK 3.

B. Gdy malec sinieje i traci przytomność...

- Jeśli dotąd tego nie zrobiłaś, natychmiast wezwij karetkę.
- Połóż dziecko na plecach, np. podłodze, i udrożnij jego drogi oddechowe: trzymając jedną rękę na czole, odegnij głowę (u niemowląt trzeba to robić delikatnie) i unieś bródkę.
- Sprawdź, czy nie widać ciała obcego i czy nie da się go usunąć jednym palcem.
- Nabierz powietrza, obejmij ustami usta dziecka, zatkaj mu palcami nos (u niemowląt obejmij ustami usta i nos) i wdmuchnij powietrze przez 1–1,5 sekundy. Powtórz to pięć razy. Pamiętaj, dziecko na jeden oddech potrzebuje mniej powietrza niż ty.
- Jeśli klatka piersiowa nie unosi się, skoryguj ułożenie głowy.
- Jeśli pięć prób nie powiodło się, 30 razy uciśnij klatkę otwartą dłonią (niemowlęcą dwoma palcami) tuż powyżej miejsca, gdzie żebra łączą się z mostkiem. Rób to z częstotliwością 100/min.
- Sprawdź jamę ustną, czy nie ma ciała obcego i czy nie uda się go usunąć. Jeśli nie, wykonaj dwa oddechy i kolejne 30 uciśnięć.
- Jeśli uda się usunąć ciało obce albo dziecko zacznie kaszleć lub oddychać, sprawdź czy oddycha prawidłowo. Jeśli tak, ale nadal jest nieprzytomne, ułóż je na boku i czekaj na karetkę.
- Jeśli nie, powtarzaj próby aż do skutku lub przyjazdu karetki.

Zakrztuszenie niemowlaka: co zrobić, by pomóc dziecku? [Film]

reanimacja dziecka
© Photographee.eu - Fotolia.com
Zdrowie
Reanimacja dziecka – te zasady musisz znać!
Poznanie zasad reanimacji dzieci znacząco zwiększa szanse na uratowanie im życia w sytuacji, gdy jest ono zagrożone wskutek wypadku, utonięcia czy zadławienia. Postępowanie reanimacyjne zależy od wieku dziecka.

Reanimacja dziecka, zwana też resuscytacją, nie jest trudna pod jednym warunkiem: że zna się zasady jej przeprowadzania. Ze względu na mniejszą masę ciała dzieci i drobniejszą budowę ciała nie wymaga aż tak dużo siły , jak w przypadku osoby dorosłej. Prawidłowo przeprowadzona reanimacja dziecka ma szanse utrzymać je przy życiu do czasu przyjazdu karetki i uzyskania profesjonalnej pomocy. Na świecie aż 2,3 tysiąca dzieci dziennie umiera w wyniku nieumyślnych wypadków – np. utonięcia , zakrztuszenia się, wypadków w domu i poza nim. Część z nich mogłaby przeżyć, gdyby udzielono im pomocy jeszcze przed przyjazdem pogotowia. Reanimacja dziecka: zanim zaczniesz reanimacja dziecka w wieku niemowlęcym resuscytacja dziecka (od 1 r.ż. do okresu pokwitania) ważne podczas reanimacji dzieci Kiedy potrzebna jest reanimacja dziecka Jeśli dziecko doznało urazu, trzeba najpierw sprawdzić, czy oddycha i ma wyczuwalne tętno . Popatrz, czy jego klatka piersiowa porusza się, spróbuj też usłyszeć albo poczuć oddech , zbliżając twarz do jego ust. Pamiętaj, że dodatkowy objaw niedotlenienia to blada lub siniejąca skóra. Puls dziecka najlepiej sprawdzisz, gdy położysz swój palec wskazujący na tętnicy szyjnej malucha (obok grdyki, tzw. jabłka Adama). Nie rób tego kciukiem, gdyż możesz wyczuć własne tętno i wziąć je za puls dziecka. Jeśli podejrzewasz, że dziecko zakrztusiło się ciałem obcym (np. cukierkiem, koralikiem), odchyl jego głowę, zajrzyj do buzi i postaraj się usunąć je z gardła. Musisz je wygarnąć zgiętym palcem wskazującym (w innym wypadku mogłabyś niechcący wepchnąć przedmiot jeszcze głębiej). Jeśli dziecko nie oddycha, ale ma wyczuwalne tętno, wykonaj tylko sztuczne oddychanie. Gdy maluch nie oddycha i nie ma tętna, musisz zacząć wykonywać pełną reanimację dziecka. Reanimacja dziecka w wieku niemowlęcym Poniżej...

dziecko, płacz
Zdrowie
Co robić kiedy dziecko się zakrztusi
Zachowaj zimną krew – to trudne, gdy malec walczy o oddech, ale tylko wtedy będziesz w stanie mu pomóc!!!

1. Ułóż dziecko na przedramieniu buzią w dół (patrz rysunek). Dłonią przytrzymaj mu szczękę. Jeśli dziecko jest za ciężkie, by tak je położyć, przedramię oprzyj na swoim udzie. A gdy jest zbyt duże, by oprzeć je wygodnie na przedramieniu, usiądź lub uklęknij na podłodze i przełóż je przez kolana głową w dół. Nigdy nie odwracaj malucha do góry nogami! A potem: 2 Uderz nadgarstkiem w plecy. Powtórz to do pięciu razy. Jeśli dziecko złapie oddech, mocniej zakaszle, zacznie głośno płakać, to znaczy, że Twoje działanie było skuteczne. A jeśli nie, to: 3. Usuń ciało obce. Odwróć dziecko buzią do siebie, rozchyl jego usta – jeśli zobaczysz ciało obce, spróbuj je wyjąć jednym palcem (zagiętym jak haczyk). Nie chwytaj go dwoma palcami, bo mogłabyś wepchnąć je głębiej. Jeśli nic nie wskazuje na to, że drogi oddechowe malca zostały udrożnione, zrób kolejny ruch: 4. uciskaj klatkę piersiową. Ułóż niemowlę tak jak w punkcie 1, tyle że na plecach, podtrzymując ręką jego potylicę i rozpocznij uciskanie klatki piersiowej. Połóż na mostku palec wskazujący i średni. Uciśnij klatkę tak, aby ugieła się na 1/3 swojej głębokości. Po każdym ucisku poczekaj, aż mostek wróci do pozycji wyjściowej, nie zdejmując z niego palców. Powtórz do pięciu razy. Jeśli maluch nie zacznie głośno płakać, kasłać, nie pozbędzie się ciała obcego, „uderzaj” i „uciskaj” po pięć razy na przemian. Jeśli to nie pomoże, to dalej: 5 Powtarzaj opisane powyżej czynności aż do skutku lub przybycia fachowej pomocy. Nie poddawaj się, gdyż z czasem rozluźnią się mięśnie gardła i łatwiej będzie Ci usunąć tkwiącą w nich przeszkodę. 6. Jeśli dziecko straci przytomność, rozpocznij reanimację. Połóż je na wznak na twardym, równym podłożu. Odchyl główkę i wykonaj pięć wdechów po 1-1,5 s. Próbuj do pięciu razy. Jeśli nie da to efektu,...

Dziecko zaraz się poparzy przechylając garnek
fotolia
Zdrowie
5 niebezpieczeństw czyhających na dziecko w domu – twoim też!
Mama odwróciła się tylko na chwilę - właśnie to zdanie najczęściej słyszą lekarze, gdy przyjmują maluszki, które uległy najróżniejszym wypadkom. Sprawdź, jak ich uniknąć i co robić, gdy już się wydarzą.

Bo właśnie tak jest: wystarczy moment, by dziecko wpakowało się w poważne tarapaty. Dlatego nie ma rady: dzieci trzeba pilnować nieustannie. Gdy z jakichś powodów nie możesz tego zrobić (musisz pójść do toalety, jesteś bardzo zajęta), poproś kogoś o pomoc albo zostaw dziecko w kojcu. Byłoby cudownie, gdyby dzieci siedziały cichutko i oglądały obrazki w swoich książeczkach. Niestety, nie można na to liczyć. Maluszki jak zwykle myszkują po wszystkich kątach i wchodzą dorosłym pod nogi, starszaki jak zawsze eksperymentują („Czy ten pachnący jabłkami płyn smakuje jak sok?”, „ Czy da się zrobić maseczkę z pasty do zębów?”). Kłopot w tym, że zajęci rodzice mają mniej czasu , by pilnować swoich pociech. Na co uważać? Co zrobić, by uchronić malca przed poważnymi kłopotami? Jak postępować, gdy zdarzy się coś złego? Oto podpowiedzi. 1. Niebezpieczne dla dziecka - dropsy czy tabletki  Dzieci uwielbiają eksperymenty z tabletkami, proszkiem do prania, pastą do butów, kostkami do toalet, farbą do włosów, nawozem do kwiatów. Nic dziwnego: wszystkie łudząco przypominają cukierki, soczki czy czekoladę w tubce! Tymczasem połknięcie któregoś z nich może spowodować nie tylko bóle brzucha czy wymioty, ale także zaburzenia krążenia i oddychania , drgawki, utratę przytomności albo poważne oparzenia przełyku! Czasem wystarczy płukanie żołądka czy podanie odtrutki, innym razem potrzebne jest długotrwałe leczenie, a nawet wieloetapowa operacja. Zdarza się niestety i tak, że dziecka nie da się uratować . Uwaga! Trzymaj poza zasięgiem dziecka wszystko, co nie nadaje się do jedzenia: leki, środki czystości, proszki do prania, farby do włosów , nawozy do roślin doniczkowych, pokarmy dla rybek, karmy dla psów czy kotów, alkohole. Schowaj je w zamykanej na klucz szafce, plastikowym „sejfie” albo gdzieś wysoko....

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak