Skąd się bierze padaczka u dziecka? Wyjaśnia "doktor od padaczek"
Padaczka to jeden z częściej występujących problemów neurologicznych u dziecka. Skąd się bierze? Jakie są przyczyny pojawienia się padaczki u dziecka - wyjaśnia dr Marek Bachański z Centrum Zdrowia Dziecka
Zasłynął pan z leczenia dzieci chorych na padaczkę lekooporną marihuaną medyczną. Skąd bierze się padaczka u dziecka? Jakie są jej przyczyny?
Jest wiele powodów wystąpienia padaczki. Może to być związane z tym, że w czasie ciąży lub porodu doszło do dużego niedotlenienia dziecka. Inną przyczyną są infekcje - np. wrodzona infekcja wirusem cytomegalii. Może ona - choć nie musi – spowodować pojawienie się u dziecka padaczki.
Są też przyczyny genetyczne - coraz więcej mówi się obecnie o zespole Dravet. Jest on spowodowany zmianami w genie SCN1A. Pierwsze objawy padaczki występują wtedy już u kilkumiesięcznego dziecka. Kiedyś wiązano wystąpienie zespołu Dravet ze szczepieniami, obecnie już wiadomo, że to nie one są przyczyną pojawienia się zespołu Dravet. Rzeczywiście, jeśli podamy szczepionkę dziecku, które ma zmiany w genie SCN1A, to napady padaczki pojawią się kilka miesięcy wcześniej. Szczepienie przyspiesza wystąpienie napadów, które i tak by się pojawiły.
Jakie mogą być jeszcze inne przyczyny padaczek?
Tak. Mogą to być np. wady wrodzone mózgu - często jest to padaczka trudno lecząca się, np. w wadzie o nazwie drobnozakrętowość. Również poważniejsze urazy głowy mogą prowadzić do padaczki.
Zdarza się, że niemowlę spada z przewijaka. Czy to może spowodować tak silny uraz, że spowoduje padaczkę?
Na pewno trzeba chronić niemowlęta przed urazami. A jeśli już dojdzie do upadku, rodzic powinien zwrócić uwagę, czy dziecko upadło na głowę, czy jednak raczej na rękę, bok. Jeśli upadło na głowę, to ważne jest to, czy dziecko straciło przytomność. Jeśli tak, albo występują nudności, wymioty, dziecko zmieniło swoje zachowanie – stało się ospałe lub nadmiernie pobudzone – konieczne jest skontaktowanie się z lekarzem. Jeśli uzna, że to konieczne, zaleci wykonanie zdjęcia RTG czaszki.
Dr Marek Bachański jest neurologiem dziecięcym, od wielu lat pracuje m.in. w Centrum Zdrowia Dziecka. Przez wiele lat zajmował się m.in. leczeniem padaczki u dzieci.
Zobacz także: Dieta ketogenna może pomóc w leczeniu padaczki