Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Padaczka u dziecka
Fotolia
Zdrowie

Co to jest dieta ketogenna? Które dzieci powinny ją stosować?

To odkrycie zostało dokonane przypadkiem: dieta z dużą ilością tłuszczów jest polecana dzieciom z padaczką, której nie da się wyleczyć lekami. Dieta ketogenna jest też polecana w innych chorobach.

U 70 proc. dzieci z padaczką pomagają leki. W tych przypadkach, gdy leki nie są skuteczni, specjaliści czasem stosują dietę ketogenną, z dużą ilością tłuszczów, a małą – węglowodanów. O diecie ketogennej i jej stosowaniu nie tylko u dzieci z padaczką lekooporną opowiada dr Marek Bachański, neurolog z Centrum Zdrowia Dziecka.

Na czym polega dieta ketogenna i którym dzieciom może pomóc?

Dieta ketogenna to bardzo ciekawy sposób leczenia. Około stu lat temu nie było tak wielu leków przeciwpadaczkowych, jakie mamy dziś. Zauważono jednak, że głodzenie pomaga pacjentom z padaczką - powoduje, że liczba napadów padaczkowych zmniejsza się. Gdybyśmy tę głodówkę przedłużyli, to liczba napadów padaczkowych jeszcze bardziej by spadła. Trudno jednak głodzić pacjentów, a już tym bardziej dzieci, Lekarze zastanawiali się więc, jak wykorzystać tę obserwację w leczeniu padaczki. Okazało się, że podobne wyniki można osiągnąć, podając osobom chorym na padaczkę produkty bogate w tłuszcze. W organizmie człowieka, który robi sobie głodówkę, zaczynają tworzyć się ciała ketonowe. To samo dzieje się, gdy podajemy dużo produktów bogatych w tłuszcze
W diecie ketogennnej 60-70 proc. energii powinno pochodzić z tłuszczów – podczas gdy w diecie zdrowej osoby to ok. 25 proc. Nie wiemy, dlaczego tak się dzieje, ale pod wpływem diety ketogennej u części dzieci z padaczkę objawy się zmniejszają, a u niektórych nawet całkowicie ustępują. 

Czyli dziecko je dużo mięsa, tłuszczów, olejów?

Tak, przede wszystkim je dużo zdrowych tłuszczów, pochodzących z ryb, olejów roślinnych. Ważne są zwłaszcza tłuszcze omega-3.
Taka dieta jest ustalana wspólnie przez lekarza i dietetyka. Dieta ketogenna jest leczeniem stosowanym na całym świecie. 

W Polsce dieta ketogenna też została uznana za sposób leczenia?

Tak. Właściwie w każdej klinice neurologii dziecięcej stosuje się ją, gdy zachodzi taka konieczność. Nie można jej jednak stosować na własną rękę.

Czy to prawda, że dieta ketogenna może pomagać nie tylko dzieciom z padaczką? To prawda, że jest stosowana w leczeniu niektórych guzów mózgu?

Tak. O takim leczeniu mówiło się podczas konferencji w USA - choć nie jest to jeszcze potwierdzony sposób leczenia. W przypadku leczenia dietą ketogenną organizm przestraja się na pobieranie energii z tłuszczów.
Mózg jest zasilany glukozą – to z niej czerpie energię. Osoby na diecie ketogennej czerpią energię z tłuszczów. Istnieje teoria, że w przypadku niektórych guzów mózgu taki nowotwór rozwija się dzięki energii z glukozy. Gdy jej nie dostaje, przestaje się rozwijać. Byłby więc to być może sposób na możliwość zahamowania rozwoju guza mózgu.
Zobacz także: Nie tylko drgawki - jakie są objawy padaczki u dzieci?

Zasady diety kobiet w ciąży i małych dzieci

Padaczka
Fotolia
Zdrowie
Skąd się bierze padaczka u dziecka? Wyjaśnia "doktor od padaczek"
Padaczka to jeden z częściej występujących problemów neurologicznych u dziecka. Skąd się bierze? Jakie są przyczyny pojawienia się padaczki u dziecka - wyjaśnia dr Marek Bachański z Centrum Zdrowia Dziecka

Zasłynął pan z leczenia dzieci chorych na padaczkę lekooporną marihuaną medyczną. Skąd bierze się padaczka u dziecka? Jakie są jej przyczyny? Jest wiele powodów wystąpienia padaczki . Może to być związane z tym, że w czasie ciąży lub porodu doszło do dużego niedotlenienia dziecka . Inną przyczyną są infekcje - np. wrodzona infekcja wirusem cytomegalii. Może ona - choć nie musi – spowodować pojawienie się u dziecka padaczki. Są też przyczyny genetyczne - coraz więcej mówi się obecnie o zespole Dravet . Jest on spowodowany zmianami w genie SCN1A. Pierwsze objawy padaczki występują wtedy już u kilkumiesięcznego dziecka. Kiedyś wiązano wystąpienie zespołu Dravet ze szczepieniami , obecnie już wiadomo, że to nie one są przyczyną pojawienia się zespołu Dravet. Rzeczywiście, jeśli podamy szczepionkę dziecku, które ma zmiany w genie SCN1A, to napady padaczki pojawią się kilka miesięcy wcześniej. Szczepienie przyspiesza wystąpienie napadów , które i tak by się pojawiły. Jakie mogą być jeszcze inne przyczyny padaczek? Tak. Mogą to być np. wady wrodzone mózgu - często jest to padaczka trudno lecząca się, np. w wadzie o nazwie drobnozakrętowość. Również poważniejsze urazy głowy mogą prowadzić do padaczki. Zdarza się, że niemowlę spada z przewijaka. Czy to może spowodować tak silny uraz, że spowoduje padaczkę? Na pewno trzeba chronić niemowlęta przed urazami . A jeśli już dojdzie do upadku, rodzic powinien zwrócić uwagę, czy dziecko upadło na głowę, czy jednak raczej na rękę, bok. Jeśli upadło na głowę, to ważne jest to, czy dziecko straciło przytomność . Jeśli tak, albo występują nudności, wymioty, dziecko zmieniło swoje zachowanie – stało się ospałe lub nadmiernie pobudzone – konieczne jest skontaktowanie się z lekarzem. Jeśli uzna, że to konieczne, zaleci wykonanie zdjęcia RTG czaszki.    Dr Marek...

Niemowlę
Fotolia
Zdrowie
Zmiany na skórze, guzki – może to rzadka choroba genetyczna?
Zmiany na skórze niemowlęcia zwykle są spowodowane alergią albo łojotokowym zapaleniem skóry. Bardzo rzadko bywa, że przyczyną jest rzadka choroba genetyczna. Nie trzeba się bać: trzeba za to szybko dziecko zdiagnozować i zacząć leczyć. Od tego zależy jego zdrowie.

15 maja to Światowy Dzień Stwardnienia Guzowatego . Ustanowiono go po to, by jak najwięcej osób usłyszało o tej chorobie. Stwardnienie guzowate to rzadka choroba genetyczna . Pierwsze zmiany widać już w życiu płodowym i u noworodków, ale nie zawsze zostają wtedy zauważone. Tymczasem od wczesnego rozpoznania i rozpoczęcia leczenia zależy zdrowie dziecka. Najważniejsze jest to, że dzięki szybkiej diagnozie można zapobiec padaczce i opóźnieniu umysłowemu dziecka. Czytaj też: 10 objawów, których nie można przeoczyć . Plamy odbarwieniowe na skórze Jedna czy nawet dwie plamy odbarwieniowe, które zauważysz na skórze dziecka, nie muszą świadczyć o tym, że dziecko ma stwardnienie guzowate . Plamy odbarwieniowe ma wiele osób zdrowych. Jeśli jednak zauważysz trzy takie plamy lub więcej – albo wokół nosa i na policzkach widać zmiany przypominające kaszę manną – koniecznie pokaż te zmiany lekarzowi. To nie musi być żadna poważna choroba – jednak warto o tym wiedzieć i nie bać się diagnozy, gdyż to właśnie od niej i od szybko podjętego leczenia zależy to, jak dziecko będzie się rozwijać. Chore osoby mają wiele guzkowatych, łagodnych zmian nowotworowych w różnych narządach, zwłaszcza w mózgu, na skórze i w nerkach, rzadziej w płucach, sercu, oczach, wątrobie, trzustce, narządach rozrodczych i kościach. Zaczyna się od guzków w sercu Pierwszym objawem świadczącym o tym, że dziecko może mieć stwardnienie guzowate, są guzki serca . Można je zauważyć w badaniu echokardiograficznym płodu między 20. a 22. tygodniem ciąży. Jeśli lekarz stwierdzi obecność takich guzków, może skierować kobietę w ciąży na rezonans magnetyczny główki płodu. To badanie jest nieszkodliwe dla dziecka. Nawet jednak, jeśli takie badanie nie zostanie wykonane, bardzo ważne jest, by każda kobieta w ciąży , u której dziecka w badaniu stwierdzono obecność guzków...

dziecko, okulary, jabłko, jedzenie
fotolia
Żywienie
Dieta małego geniusza – praktyczne porady
Chcesz mieć mądre i szczęśliwe dziecko? Sprawdź, jakie produkty najbardziej „lubi” mózg dziecka, a które go zatruwają.

Mózg człowieka rośnie w pierwszych latach życia znacznie szybciej niż w jakimkolwiek innym okresie. Sam mózg dziecka zużywa aż 60 % energii wykorzystanej przez dziecko. Energia ta jest generowana z pożywiania, wpływa na proces przemiany i wzrostu komórek mózgowych. Właściwa dieta dziecka może w sposób optymalny nie tylko zwiększyć energię dziecka, ale również umysłową kreatywność oraz poprawić samopoczucie. Dlatego tak ważne jest, co podajesz dziecku do jedzenia w pierwszych latach jego życia. Dieta małego dziecka , która zawiera zbyt dużo cukru i tłuszczów ma nie tylko negatywny wpływ na zdrowie, ale również (zdaniem naukowców z Uniwersytetu w Bristolu ) prowadzi do niższego IQ u dzieci . Co jeść, by mieć inteligentne i szczęśliwe dziecko? Oto cztery złote elementy diety małego geniusza : "mądre" tłuszcze, zrównoważony poziom cukru, witaminy i minerały, unikanie "śmieciowego" jedzenia. "Mądre" tłuszcze zwiększą IQ twojego dziecka Mózg składa się w 60% z tłuszczów. To właśnie one dostarczają głównych składników błonom komórek mózgowych. 40-50% kalorii w diecie dziecka powinno pochodzić z tłuszczów. To jest najlepszym źródłem "mądrych" tłuszczów : ryby morskie (zwłaszcza łosoś), olej lniany, awokado, oliwa z oliwek, nasiona słonecznika, dyni, sezamu, masło orzechowe. Zrównoważony poziom cukru a inteligencja dziecka Dlaczego odpowiedni poziom cukru w organizmie dziecka jest tak ważny? Cukier jest czymś w rodzaju paliwa dla mózgu . Pamiętaj o odpowiedniej ilość i rodzaj cukrów, które podajesz dziecku. Zbyt duża ilość cukru może przyczynić się do nadpobudliwości dziecka i problemów z koncentracją . Nadmiar cukru w spożywanych pokarmach może negatywnie wpłynąć na zdrowie dziecka i przyczynić się do otyłości . Zapewnienie stałego poziomu...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak