Kręgosłup niemowlęcia jest miękki i podatny na deformacje. Nawet u dwulatka wymaga on jeszcze specjalnej uwagi! Większość wad postawy ma swoje źródła w pierwszych latach życia. Chcesz uniknąć biegania z malcem na gimnastykę korekcyjną za kilka lat? Zadbaj o jego kręgosłup, czyli podparcie całego ciała, już teraz.

Reklama

Prawidłowo noś malucha
Czyli często zmieniaj rękę, na której opierasz dziecko. Malec noszony stale na jednym ramieniu odwraca się ciągle w tę samą stronę. Mięśnie jego karku pracują asymetrycznie, co źle wpływa na szyjny odcinek kręgosłupa i może go skrzywić. Jeśli nosisz smyka w kółkowej chuście też zmieniaj ramię.

Schowaj poduszki
Spanie na nich jest niezdrowe dla rozwijającego się kręgosłupa. Dziecko powinno leżeć w łóżeczku na płasko.

Przewieszaj zabawki
Jeśli zauważysz, że dzidziuś częściej spogląda w jedną stronę albo wręcz przechyla główkę spróbuj zachęcić go do patrzenia w przeciwnym kierunku. Jak? Wystarczy, że zawiesisz zabawki po „zaniedbywanej” stronie łóżeczka.

Chroń przed krzywicą
Dbaj o to, by malec przebywał na słońcu, bo wspomaga ono wytwarzanie cennej witaminy D, która chroni przed krzywicą. Niestety w naszej strefie klimatycznej często bywa pochmurno. Dlatego organizm smyka potrzebuje witaminy D w kropelkach (przepisze je pediatra).

Zobacz także

Kontroluj bioderka
Kłopoty z nimi oznaczają problemy z rozwojem ruchowym, co wpływa także na kręgosłup. Każdy maluch powinien mieć zrobione USG stawów biodrowych – badanie umożliwiające wykrycie ich wrodzonej dysplazji. Jeśli nie dostałaś na nie skierowania, może warto wydać ok. 150 złotych i zrobić je prywatnie? USG jest bezbolesne i powinno być zrobione w 20. tygodniu życia dziecka.

Daj trochę swobody
Spętany rożkiem czy kołderką malec nie może wkładać stópek do buzi, obracać się, pełzać. A to bardzo ważne ćwiczenia wzmacniające mięśnie kręgosłupa.

Zachęcaj do raczkowania
To ważne dla kręgosłupa dziecka! Raczkowanie kształtuje jego naturalne krzywizny i równomiernie wzmacnia mięśnie.

Dyskutuj na forum: Czy chodzik jest szkodliwy?
[CMS_PAGE_BREAK]
Nie sadzaj zbyt wcześnie
Jeśli dziecko nie siada samo, to znaczy, że nie jest jeszcze na to gotowe – mięśnie i kręgosłup są zbyt słabe. Przedwczesne sadzanie malucha sprawia, że dolny odcinek jego kręgosłupa jest nadmiernie obciążony, a plecki nienaturalnie wyginają się w pałąk.

Obserwuj symetrię ciała
Gdy malec wygina się w rogalik, trzeba od razu iść z nim do lekarza. Taka pozycja może świadczyć o asymetrii napięcia mięśniowego: po jednej stronie ciała mięśnie są mocniejsze niż po drugiej i „ciągną” za sobą kształtujący się kręgosłup. Najprawdopodobniej lekarz zaleci odpowiednie ćwiczenia.

Nie ucz chodzić
Zbyt wczesna nauka obciąża kręgosłup i nogi, sprawia, że dziecku wykrzywiają się nóżki. Nie prowadzaj smyka za rączki na siłę – musi dorosnąć do chodzenia.

Uważaj na „iksy”
Krzywe nóżki to krzywy kręgosłup. Jeśli zatem odstęp między kostkami smyka (przy złączonych nóżkach) przekracza cztery centymetry, idź z nim do ortopedy. Potrzebne pewnie będą wkładki do butów i odpowiednie ćwiczenia. Zawsze też zwracaj uwagę na to, jak chodzi twoja pociecha.

Pozwalaj się wiercić
Siedzenie obciąża odcinek lędźwiowy. Dzieci wiedzą, co robią, kręcąc się i zmieniając pozycję – po prostu go odciążają.

Domowy test
Sprawdź kręgosłup swojego dziecka. Ustaw rozebranego i bosego malca przed sobą. Powinien mieć swobodnie opuszczone ręce. Zwróć uwagę na:
- Przestrzenie między rękami a talią. Powinny być tej samej wielkości po obu stronach ciała maluszka.
- Barki. Zobacz, czy znajdują się na jednym poziomie.
- Łopatki. Muszą być symetryczne. Żadna z nich nie powinna wystawać ani być na innej wysokości niż druga.
- Biodra. Miednica ma być ustawiona poziomo.
- Kręgosłup. Poproś dziecko, by pochyliło się do przodu i obejrzyj zarys całych plecków. Przesuń dłoń wzdłuż kręgosłupa. Jeśli coś cię niepokoi, idź z dzieckiem do lekarza.

Dyskutuj na forum: Czy chodzik jest szkodliwy?

tm_dopisek.gif

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama