Naczyniak jamisty, czyli guz naczyniowy - czy jest się czym martwić?
Wypukła zmiana na skórze dziecka, przypominająca truskawkę, martwi rodziców dzieci, u których pojawił się naczyniak jamisty. Czy słusznie? Sprawdź, co na ten temat mówi medycyna.
Naczyniak jamisty to nieaktualne medycznie określenie, opierające się na morfologii zmian (naczyniaki płaskie, jamiste). Obecne określenie to guzy naczyniowe, w tym naczyniaki wczesnodziecięce. Jeśli naczyniak położony jest na skórze, najczęściej znajduje się po jednej stronie ciała. Naczyniak jamisty może też być zlokalizowany wewnątrz organizmu, np. w mózgu, kręgosłupie lub wątrobie. Przyczyna tworzenia się naczyniaków nie jest znana.
Rozpoznanie naczyniaka jamistego
Naczyniak krwionośny jamisty występuje u ok.10 proc. noworodków. Zwykle jest nieobecny przy urodzeniu, widoczna jest tylko zmiana przypominająca ukłucie, zadrapanie, siatkę naczynek. W ciągu 2–4 tygodni od urodzenia ulega powiększeniu oraz uwypukleniu, staje się sinoczerwona, napięta i spoista. Przypomina wyglądem truskawkę. Zanika samoistnie w całości w większości przypadków i najczęściej nie wymaga leczenia.
Jeśli naczyniak u dziecka występuje w narządach wewnętrznych, najczęściej wykrywany jest przypadkowo podczas badań USG lub tomografii komputerowej. Najdokładniejszy w diagnostyce naczyniaka jamistego jest rezonans magnetyczny, szczególnie angio-MR.
Położenie naczyniaków jamistych
Naczyniak jamisty może znajdować się praktycznie wszędzie:
- na skórze lub pod jej powierzchnią,
- w okolicach ust,
- w narządach wewnętrznych (np. w wątrobie),
- w oczodołach,
- w układzie nerwowym (w tym w mózgu).
Jest łagodnym nowotworem u dzieci. U dzieci zdarzają się też naczyniaki jamiste limfatyczne przypominające z wyglądu spore guzy, zlokalizowane często w okolicach szyi lub pach.
Objawy naczyniaków jamistych
Ten typ wad naczyniowych najczęściej nie daje żadnych objawów, chociaż czasem może powodować ucisk lub lekki ból (np. w przypadku naczyniaka wątroby). To, czy naczyniak będzie dawać jakieś objawy, zależy też od jego położenia. I tak naczyniak jamisty może powodować:
- w mózgu: bóle głowy, problemy z mową, napady padaczkowe;
- w oczodole: problemy ze wzrokiem, wytrzeszcz oczu;
- w wątrobie: ból, nudności, brak apetytu.
Leczenie naczyniaka jamistego
Pielęgnacja noworodka z naczyniakiem powinna być delikatna, by nie podrażnić znamienia. Naczyniaki jamiste jedynie obserwujemy, początkowo mogą się powiększać w pierwszych miesiącach życia dziecka, aby potem zatrzymać się i zacząć wchłaniać. 70 proc. z nich zanika do 7 r.ż., dlatego nie ma potrzeby leczenia naczyniaków z wyjątkiem takich, które ze względu na położenie powodują ucisk np. okolicy oka, nosa. Wtedy w pierwszej kolejności stosuje się farmakologiczne metody hamujące jego wzrost.
Konsultacja: dr Beata Kosiorek - Nalewajek - dermatolog dziecięcy z Centrum Medyczne Babka Medica, ekspert portalu ZnanyLekarz